Προς το περιεχόμενο

Αγορα καρτας ηχου για midi και ηχογραφηση κιθαρας/φωνητι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηδενικά αντιληπτή για να είμαστε πιο ακριβείς ... και ναι το pc θα ζορίζετε ... όσο πλησιάζεις τις μηδενικές απαιτήσεις ο ήχος θα σκάει ... αλλά δεν υπάρχει λόγος για υπερβολικές ρυθμίσεις ...

 

για το θέμα της προενίσχυσης δεν ξέρω κάτι θετικό ... όταν γράφαμε φωνή ξέρω πως η τραγουδίστρια έφερνε δικό της rack και έφευγε από εκεί το καρφί ... αλλά η κάρτα αυτή νομίζω πως έχει προενίσχυση ... κοίτα στο promotion της ...

μισο για ποια καρτα μιλαμε?Για την 0404?Την τσεκαρα και εχει.H Αυdiophile 192 ομως οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν εχει... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bασικα το ερωτημα που μου γεννηθηκε τωρα ειναι:Συμφερει περισσοτερο να αγορασω μια pci + προενισχυτη μικροφωνου και ακουστικων η usb που θα εχει ηδη?οχι απο πλευρας χρηματων τοσο οσο απο πλευρας λειτουργικοτητας, προβληματων, latency(εχω φαγωθει :P)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα το ερωτημα που μου γεννηθηκε τωρα ειναι:Συμφερει περισσοτερο να αγορασω μια pci + προενισχυτη μικροφωνου και ακουστικων η usb που θα εχει ηδη?οχι απο πλευρας χρηματων τοσο οσο απο πλευρας λειτουργικοτητας, προβληματων, latency(εχω φαγωθει :P)...

Bασικα αν μου λυσει καποιος αυτη την απορια εχω παει αυριο κιολας να κανω την αγορα μου, εχω προετοιμαστει και ψυχολογικα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιά κάρτα έχεις προετοιμαστεί?

την EMU 0404?

+100 Πολύ καλή καρτα.

 

Γενικά να ξέρεις ότι με ένα δυνατό σύστημα το Latency που μπορείς να έχεις με τα δύο διαφορετικά interface έχει πλέον μικρές διαφορές (ανάλογα και με την υλοποίηση της κάρτας βεβαίως). Με PCI M-audio πετυχαίνεις απροβλημάτιστα μέχρι και 3 εώς 2ms ένω σε  USB 2.0 μπορείς να φτάσεις και 6 - 5ms. Εγώ με PCI EMU 1820m παίζω για μεγαλύτερη σταθερότητα στα 5ms και ποτέ μου δεν έχω αντιληφθεί το παραμικρό , ούτε στα 6 ούτε στα 7-8. Σκέψου πόσες USB κάρτες κυκλοφορούν για χρήση με προγράμματα modelling ενισχυτών κιθάρας πχ. Native Instruments Guitar Rig session κτλ που απευθύνονται σε ιδιαίτερο κοινό που θέλει να ακούει κατευθείαν αυτό που παίζει χωρίς καθυστέρηση. Και το πετυχαίνουν μιά χαρά. Μην τρελένεσαι λοιπόν για USB latency κτλ.

Ειδικά αν δεν θες να ηχογραφείς πάνω απο 2 κανάλια ταυτόχρονα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξαναθετω πιο σωστα την παραπανω ερωτηση και ελπιζω να ειναι η τελευταια μου.Συμφερει να αγορασω την M-Audio Audiophile 192 + mic preamp και DI οπως αυτο που προτεινε ο Loki + εναν φθηνο προενισχυτη ακουστικων(βασικα χρειαζετε?), απο πλευρας ποιοτητας ηχου ή μια φθηνη usb με ολα τα σχετικα πανω σαν την e-mu 0404 η την Αudio Kontrol 1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου