Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χώρα προέλευσης κιθάρας Epiphone


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στην φαση που θελω να παρω μια επιφον. ειχα παει πριν μερικες μερες στον αντιπροσωπο της gibson στην αθηνα με σκοπο να ριξω μια ματια... απο κοντα δεν λεω η εξυπηρετηση ηταν καλη.

Μ ου επιαν οτι το συγκεκριμενο μοντελο που κοιτουσα ηταν made in korea . οκ κανενα προβλημαμεχρι στιγμης.

Απο εκεινη την μερα ετυχε και πηγα και σε κανε δυο αλλα μαγαζια να ρωτησω για το συγκεκριμενο μοντελο. το βρηκα πραγματι. υπηρχε μεγαλη ομως διαφορα τιμης απο το ενα μαγαζι στο αλλο και αυτο που εκανε πραγματικη εντυπωση. το δευτερο μαγαζι μου ειπε οτι αυτη ειναι η made in korea και αυτη που ειδες στην αντιπρωσωπεια ειναι h made in china.

οκ καλα μεχρι εδω...

Σημερα λοιπονπαιρνω τηλεφωνο ευγενικα και ζητησα το serial number της εν λογω κιθαρας. οτυπος μονο που δεν με εβρισε. εξ αρχης μου εδωσε τον κωδικο της εταιριας του και οχι της επιφον... στην πορεια με ρωτηουσε τι το θελω και οταν του εξηγησα τοτε μου ειπε οτι την κιθαρα δεν την εχει καν , ενω πρι 2 μερες ειχα παει την ειχα δει και μου ειχε πει οτι εχει στοκ αρκετο.... τι να πεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα λοιπονπαιρνω τηλεφωνο ευγενικα και ζητησα το serial number της εν λογω κιθαρας. οτυπος μονο που δεν με εβρισε. εξ αρχης μου εδωσε τον κωδικο της εταιριας του και οχι της επιφον... στην πορεια με ρωτηουσε τι το θελω και οταν του εξηγησα τοτε μου ειπε οτι την κιθαρα δεν την εχει καν , ενω πρι 2 μερες ειχα παει την ειχα δει και μου ειχε πει οτι εχει στοκ αρκετο.... τι να πεις ?

 

Άρη, αν υποπτεύεσαι απάτη το καλύτερο θα ήταν να πάρεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία για να μάθεις τι συμβαίνει πραγματικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αντιπρωσωπεια ελαβε μεροσ το ολο θεμα... εν τω μεταξυ σιγουρα παιζει απατη αφου η συγκεκριμενη κιθαρα απο κλειεται να ειναι κορεα... παντως εστειλα ενα μυνημα στην γκιμπσον και μου ειπε οτι οι κινεζες ειναι καλυτερες απο τις κορεατικες γιατι λεει οτι το κινεζικο εργοστασιο ειναι κατω απο την δικη τους εποπτεια ενω οι κορεατικες οχι... παραθετω την απαντηση που μου στειλανε και ακουω συμπερασματα...

 

Hi,

as far as I know they are mostly made in China,the Chinese factories are under Gibson control and supervision,the Koreans where not.

 

best regards,

Steve Chaple

Guitar dept.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, στην αντιπροσωπεία έλαβε χώρα το σκηνικό? Σε ποια διεύθυνση? Εντύπωση μου κάνει... Ποια κιθάρα πήγες να δεις? Και τι εννοείς λέγοντας "εξ αρχής μου έδωσε τον κωδικό της εταιρίας του και όχι της Epiphone"? Σε έχασα εντελώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να συνεχίσω την ερώτηση του Keeper από πάνω: όταν λες κωδικό εννοείς το serial number της κιθάρας; ή κάτι άλλο; (Γιατί οι εταιρίες ΔΕΝ έχουν serial number όπως προφανώς θα ξέρεις, μόνο ΑΦΜ και ΑΜΑΕ έχουν οι ρημάδες...)

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως. Και ο τόνος της απάντησης..δεν μπορώ να προσδιορίσω ποιό μαγαζί θα εννοεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε να ξεκαθάριζες πού πήγες (αντιπροσωπεία), πού πήγες (μαγαζί), που έστειλες μέηλ, ποιό μοντέλο εννοείς, τι τιμές έπαιζαν και αυτά. Προφανώς κάπου έπεσες σε περίπτωση ανεξάρτητης εισαγωγής με ότι κι αν σημαίνει αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να ριξω κ κανα στιχο ::)

 

  Η Επιφον απο τη κορεα εινε ωραια..

 

  Μα η Επιφον,η Επιφον απ τη κινα εινε φινα..

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΜΗΝ πάρεις epiphone από Ελλάδα εκτός αν είναι μεταχειρισμένη σε καλή τιμή...Οι τιμές εδώ είναι φωτιά! Στο thomann.de βρίσκεις epiphone LP studio με 260ευρώ ενώ εδώ εχει 400... Ο bon studio δε, είναι "Ό,τι να 'ναι". Kι εγώ προσπαθούσα να μιλήσω κατ΄ιδίαν με αυτούς στο τμήμα κιθάρας και όλο περίεργες δικαιολογίες και τιμές ήταν...

Οι Κορεατικές epiphone κατασκευάζονταν για την gibson αλλά από άλλες εταιρίες όπως Samick, Manito, κλπ. Υπήρχε έλεγχος και σετάπ μόνο στα μοντέλα που πήγαιναν προς Αμερική για πώληση(έχω μία τέτοια G400). Tα σημερινά Κινεζικά μοντέλα φτιάχνονται από την ίδια την epiphone σε δικό της μισθωμένο εργοστάσιο. Υπάρχει πλήρης έλεγχος. 

Εκείνα τα οποία έιναι λιγότερο αξιόπιστα λόγω του ότι δεν ελέγχονται καθόλου είναι τα οικονομικά μοντέλα (special) του σήμερα που κατασκευάζονται στην Ινδονησία από τρίτους κατασκευαστές. Από την εμπειρία μου έρχονται εντελώς ασετάριστα, τα ξύλα δεν είναι πολύ καλά(π.χ. στην LP special II βάζουν κοντραπλακέ κι όχι μασίφ σώμα...) και θέλουν αρκετή ρύθμιση και φροντίδα με τον καιρό για να "στρώσουν". Αυτό ίσως συμβαίνει λόγω της χαμηλής ποιότητας και της ελλειπούς αποξύρανσης της ξυλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου