Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την ενταση της λουπας του marshall dsl 401


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rouchlass, το έχω δοκιμάσει με το RC Booster της Xotic, αλλά έκανε κάτι τρελά το delay και το παράτησα. Άλλαζα κανάλι και κράταγε feedback λούπα και έπρεπε να το πάω στο standby για να σταματήσει. Και έχω ακούσει και από άλλους την ίδια ιστορία. Δεν ξέρω τι έφταιγε, πάντως δεν δούλευε!

 

Edit: ρίξε μια ματιά

http://www.marshallforum.com/workbench/5381-dsl-effects-loop-help-feedback-needed-dsl-tsl-users.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου, επειδη έφαγα πολύ χρονο με αυτον τον ενισχυτή,έφτασα στο συμπέρασμα ότι αυτός ο ενισχυτής κατασκευάστικα δεν είναι για να πέρνει πετάλια στην λουπα! Εγώ τα σύνδεσα όλα μπροστά και ηρέμησα! Απλά αφιέρωσε λίγο χρόνο στην σειρά που θα βάλεις τα πετάλια για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα φιλαρακι μου ειπε να συνδεσω τα πεταλια μου σε σειρα με το delay κ με ενα boss LS-2 θα λυθει το προβλημα μου.Ισχυει?Τι ακριβως κανει αυτο το πεταλι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει καθόλου τη λούπα του ενισχυτή για να σε βοηθήσω. Επίσης, δεν πολυκατάλαβα τι εννοούσε ο φίλος σου. Μπορώ όμως να σου πω για το LS2 πως διαθέτει ένα σύνολο συνδεσμολογιών με in, out και δυο λούπες στις οποίες μπορείς να τοποθετήσεις όποια πετάλια επιθυμείς. Έχει το επιπλέον μπόνους να ρυθμίζει με ανεξάρτητο επιλογέα το volume της κάθε λούπας, φτάνοντας και σε επίπεδα boost, το οποίο θα σου φανεί χρήσιμο αν έχεις απώλεια έντασης στη λούπα του ενισχυτή. To μάνιουαλ του πεταλιού και οι περιγραφές του είναι διαθέσιμες στo σάιτ της Boss.

 

Θα χρειαζόταν τη στιγμή που την ενεργοποιείς, να πατάς και το LS2 (που θα φιλοξενεί πχ. το delay σου) σε υψηλή ρύθμιση του volume. Αντί να μπλέξεις με τέτοιο τρόπο, δεν υπάρχει κάποιος τεχνικός που θα μπορούσε να αναλάβει μια επισκευή/τροποποίηση του effects loop?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα δηλ ουσιαστικα με το Boss θα αντικαταστησω τη λουπα με ενα πεταλι,σωστα?Ενδιαφερον...Στο Ναυπλιο δεν υπαρχει καποιος που να ασχολειται οποτε αν ειναι για τεχνικο θα πρεπει να ψαχτω Αθηνα.Εκτος βεβαια αν παω τον ενισχυτη στο μαγαζι που τον αγορασα κ με την εγγυηση τον στειλουμε στην εταιρια.Ετσι ομως θα μεινω απο ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μη τον μπλεκετε με το LS-2. Η λουπα του ενισχυτη ειναι συνδεση που γινεται μεταξυ της προενισχυσης, και του τελικου.

Και να προσθεσεις το LS-2, παλι σε αυτη τη λουπα θα εισαι. Απλα θα μπορεις να φτιαξεις την ενταση πιο δυνατη. Ενα απλο clean booster σου κανει πιστευω.

 

απλα επειδη ο marshall εχει 2 καναλια overdrive με πολυ καλο ηχο,οταν θελω να παιξω με τα καναλια αυτα κ το delay ο ηχος ψιλοσκοτωνεται.μου ειπαν λοιπον να συνδεσω γι'αυτη τη δουλεια το delay στo fx loop κ μου παρουσιαστηκε αυτο το θεμα.βεβαια αν παρω ενα boss sd-1 ισως αφησω κ το delay στη σειρα οπως κανω μεχρι τωρα.thanx παντως

 

Γιατι απλα δε βαζεις και το delay μπροστα, και απλα στα overdrive καναλια το απενεργοποιεις... Πολυ μπλεξιμο για το τιποτα. Θα γλυτωσεις και τα εξτρα καλωδια που θα χρειαζοσουν για να στελνεις μονο wet σημα στη λουπα(καθοτι παραληλη).

 

Αν παλι εγω δε καταλαβα τιποτα, απλα φασκελωστε με ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλει να χρησιμοποιεί τα drives του ενισχυτή μαζί με delay. Έγραψα ένα κειμενάκι με τις συνδεσμολογίες του LS2 αλλά φάνηκε τρελός μπελάς για το τίποτα. Κατά τη γνώμη μου, δίνεις τον ενισχυτή σε έναν έμπιστο τεχνικό (που μπορεί να σου δεσμευτεί εκ των προτέρων πως μπορεί να διορθώσει το ελάττωμα) και ξεμπερδεύεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλει να χρησιμοποιεί τα drives του ενισχυτή μαζί με delay.

 

Τοτε το βαζει μπροστα και το ενεργοποιει στα drive ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου