Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη Ώρα Μηδέν


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρήσεις - Υποσημείωσεις ΙΙΙ

 

Θα παρακαλούσα τουλάχιστον σε δικά μου post να μην γίνονται προσωπικές επιθέσεις (ακόμα και αν αυτές είναι για αστείο και όχι επί σοβαρού), γιατί δε θα μου αρέσει να κάνω αναφορές στο διαχειριστή. Θεωρώ ότι μερικά σχόλια είναι εκτός θέματος. Όποιος δεν θέλει, απλά δε συμμετέχει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

enjoy my silence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου πώ, (νομίζω) γιατί οι περισσότεροι που παίζετε φανκμπλουζοροκ, είστε

1) Άσχημοι

2) Άφραγκοι

Θέλετε κι άλλα?

 

Εχεις δει ποτε κλαριντζη?   0050.gif Εκει γιατι πανε οι γκομενες δηλαδης? 0017.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήσεις - Υποσημείωσεις ΙΙΙ

 

Θα παρακαλούσα τουλάχιστον σε δικά μου post να μην γίνονται προσωπικές επιθέσεις (ακόμα και αν αυτές είναι για αστείο και όχι επί σοβαρού), γιατί δε θα μου αρέσει να κάνω αναφορές στο διαχειριστή. Θεωρώ ότι μερικά σχόλια είναι εκτός θέματος. Όποιος δεν θέλει, απλά δε συμμετέχει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τότε είσαι σε λάθος forum...sorry

ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...

 

Εχεις δει ποτε κλαριντζη?  Εκει γιατι πανε οι γκομενες δηλαδης?

Έχεις δεί το αυτοκίνητό του? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορια in brief...  [/απαισιοδοξο Mode on]

 

H Θεσσαλονικη "εχασε το τραινο" στα τελη των 80's. Ως τοτε υπηρχε "κατι" στην πολη.

Βασικα υπηρχε "Underground" (Οχι μετρο_αυτο δεν υπηρχε ουτε θα υπαρξει).

Οι ασπροντυμενοι φλωροι ηταν περιορισμενοι στα καναδυο μαγαζακια τους και στους δρομους κυκλοφορουσαν "σωστα ατομα". Ηταν ολοι "μια παρεα", παρολο που συχνα επεφταν και τιποτα ψιλες... Υπηρχε ατμοσφαιρα, υπηρχε "κατι". (και φυσικα συγκροτηματα και μαγαζια κλπ)

 

βεβαια καποτε ολα τα "ωραια" φθειρονται, τα "φρεσκα" ..ωριμαζουν και παει λεγοντας...

 

Ωσπου ξαφνικα ηρθε και καποιος κωστοπουλος (αναγραμματιστε ελευθερα) και μας ειπε οτι Θεσσαλονικη ειναι και καλα ενα μεγαλο κρεββατι και οτι ειναι μια ερωτικη πολη και αλλες τετοιες παπαριες, και συντομα γεμισε ο τοπος κορμια που εψαχναν να ζησουν το ...ονειρο.

 

Για καποιο περιεργο λογο τα "σωστα ατομα" χαθηκαν/αποτραβηχτηκαν, και τη θεση τους πηραν τσογλανια και αληταραδες με μια ανειπωτη μαγκια χωρις αιτια, που λογικο ηταν να μπουν στο περιθωριο και να απομακρυνθουν. (και να φτασει η Κορομηλα να ειναι σημερα μια δευτερη ...sunset Boulevard)

 

Καπου εκει ηρθε και το (λαθραιο) MTV να μας "εξευρωπαϊσει"...

Ετσι καταφεραμε να γινουμε ενα κακεκτυπο των "κουτοφραγκων".

 

Η πολη εχασε την ταυτοτητα και την κουλτουρα της, προκειμενου να τα 'κονομησει απο τα φοιτητακια. Εχασε τον αυθορμητισμο, το happening, την ...αθωοτητα (??)

Γεμισε "μαγαζαρες" με χλιδη και μεγαλα Parking απο μπροστα για να φαινονται οι αμαξαρες των ευγενων πελατων τους.

 

Ηρθε μετα και καποιος αλλος κερατας και την ονομασε "πρωτευουσα των Βαλκανιων" και ουσιαστικα εριξε την ταφοπλακα μια και καλη...

 

...και τελικα ολα μαζι χτυπηθηκαν σε ενα τεραστιο shaker σε σχημα Λευκου Πυργου, και να το αποτελεσμα...

 

το βασιλειο της ασχημιας, της κακοτεχνιας, της αρπαχτης, του κουκλεντέ και της κουκλας...  της αμαξαρας και του ακριβου ρουχου.

ενα ματσο μεταλλαγμενοι κοπροβλαχοι να ποζαρουν και να αυτο-προοθουνται.

απ' εξω εμφανιση, αλλα απο μεσα ....

 

 

βεβαια το ...παρηγορο (:o) ειναι οτι καπως ετσι ειναι παντου σ' αυτη τη χωρα.

 

 

[/απαισιοδοξο Mode off]

 

γουελ νταν!   

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω θυμάμαι ξύλο πάνκηδων-skinheads-μεταλλάδων στη γωνία του Snoopy. Όλοι να βαράνε (κλωτσάνε όσους ήταν κάτω) όλους! Αυτές ήταν εποχές!

(Πώς το έλεγαν το μαγαζί του Πίγκου λίγο πιο κάτω από το Berlin;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω θυμάμαι ξύλο πάνκηδων-skinheads-μεταλλάδων στη γωνία του Snoopy. Όλοι να βαράνε (κλωτσάνε όσους ήταν κάτω) όλους! Αυτές ήταν εποχές!

(Πώς το έλεγαν το μαγαζί του Πίγκου λίγο πιο κάτω από το Berlin;)

 

Ειμαι φυσικα μικρος για να τα εχω ζησει αυτα αλλα θυμαμαι και αλλους μεγαλυτερους γνωστους μου να μου λενε για ξυλο τα βραδια μεταξυ πανκηδων και μεταλλαδων σε εκεινο το στενο...Το νερο της φωτιας, απεναντι απο το snoopy, υπηρχε και τοτε?

 

Γενικα αν δε κανω λαθος, μεχρι και μεσα του 80, υπηρχαν (και αρκετα εντονα διαχωρισμενες μαλιστα) οι περιοχες των διαφορων μουσικων ομαδων της πολης...οι μπλουζαδες εδω, οι ροκαδες εκει, τα πανκια παραδιπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό της φωτιάς δεν υπήρχε. Είναι πολύ καινούργιο.

Τα στέκια ήταν στη Χρυσ. Σμύρνης το "Berlin" για πάνκηδες, νιουγειβάδες, το μαγαζί του Πίγκου - του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα τώρα - δυο τρία μαγαζιά πιο κάτω για ροκάδες και μέταλλα, ένα μαγαζί με ντόνατς στην Κορομηλά, απέναντι από τη Studio 54, για σκινς, το Λούκυ Λουκ ακόμα πιο κάτω για πιο εναλλακτικούς ροκάδες και χίπιδες και ο Σνούπυ για σεφταλιές και μπίρες.

Δέχομαι διορθώσεις - έχουν περάσει χρόνια...

 

Edit: Και φυσικά η Ωραία στην Κούσκουρα (σε ασφαλή απόσταση) για τους καρεκλάδες και τους φλώρους...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα πε ο Αlderbody...

Aπλα,αυτα ειναι τα σημεια των καιρων...

Τυχεροι οσοι εζησαν το αυθεντικο...

Αυτο που ριξε αποπανω την ταφοπλακα ΣΕ ΟΛΑ κ  ΠΑΝΤΟΥ ειναι η τηλεοραση...

Που να τους καουν οι πομποι...

Περαστικα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω θυμάμαι ξύλο πάνκηδων-skinheads-μεταλλάδων στη γωνία του Snoopy. Όλοι να βαράνε (κλωτσάνε όσους ήταν κάτω) όλους! Αυτές ήταν εποχές!

(Πώς το έλεγαν το μαγαζί του Πίγκου λίγο πιο κάτω από το Berlin;)

Ε ρε Παυλο. Εποχή Κορομηλά, dancing Way και δε συμμαζευετε. Το ξύλο της αρκούδας και ο αστυνομικός έντρομος κλεισμένος στο φυλάκιο της Αμερικάνικης πρεσβειας απέναντι απο το Snoopy, μη του΄ρθει καμιά ξώφαλτση. ;D ;D ;D

 

Το μαγαζί του Πίγγου ήταν πάνω απο τη Σβώλου σ' ένα στενό και λέγονταν MONTAZ. Το στέκι των ποζεράδων.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου