Προς το περιεχόμενο

ζητώ κάποια βοήθεια για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια γαι ενισχυτη δυστυχως δεν παιζει γιατι τον πηρα τωρα τοσα λεφτα.θα μεινω με αυτον του οποιου τα καθαρα ειναι μια χαρα.ουτε επαγγελματιας ειμαι ουτε ηχογραφησεις κανω.για Live ο ενισχυτης ειναι μια χαρα.και μιλαω παντα για οταν βαζω την κιθαρα μονη της.πιστευω πως σε εναν ενισχυτη αυτο πρεπει να κοιτας.να σε ικανοποιει ο ηχος του στα καθαρα.anyway την αποφαση τωρα την πηρα για τα πεταλια.φιλε  funky bassman το ισως δεν πηγαινε για το wah αλλα για το equalizer.sorry.παντως σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης ο διακοπτης ενεργοποιησης ειναι διπλα απο το κινητο μερος του πεταλιου και οχι κατω απο αυτο. Αυτο το καθιστα ακομα πιο ευκολο στη χρηση του!

Εμένα αυτό μου φένεται πιο δύσκολο!!!!χαχαχααα!!! Γούστα είναι αυτά βέβαια για αυτό και υπάρχουν 500 διαφορετικά είδη και μάρκες!!!

 

....ισως δεν πηγαινε για το wah αλλα για το equalizer....

Βασικά το eq δεν νομίζω να το χρησιμοποιείς... Οι περισσότεροι που παίζουν ρέγκε έχουν ένα eq από την αρχή μέχρι το τέλος του Live (και της ζωής τους μη σου πω)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 για το WD7. Πολυ ευχρηστο, και για χρηση σε συγκεκριμενες θεσεις, και με το auto on-off. Και πολυ παραμετροποιησιμο. Ριξε του ενα αυτι... ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο IraklisZS, καλο θα ηταν να ασχοληθεις λιγο παραπανω με την πεταλιερα σου να δεις τι μπορει να σου δωσει. ;)

 

Ειμαι σιγουρος οτι (τουλαχιστον) τα εφε που θες να αγορασεις μπορεις να τα παρεις απο την πεταλιερα σου.

 

Στην χειροτερη αν δεν μπορεις να βρεις 2, 3 drives απο την πεταλιερα σου αγορασε ενα πεταλακι και βαλτο μπροστα (ή στην λουπα) της πεταλιερας....

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.vox big ben overdrive

2.boss tr-2 tremolo

3.el. harmonix #01 echo

 

5.boss ge-7 band eq

και για τροφοδοτικό το supa Charger

 

αυτά στην κατηγορία τους είναι καλά?έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο (καλά σαφέστατα θα έχετε)?χρειάζεται κάποιο άλλο πετάλι για noise reduction, compressorες και άλλα τέτοια.  γενικά δεν έχω και πολύ ιδέα ακόμα για το τι παίζει.

α..επίσης ποια καλώδια είναι κατάλληλα?

 

Ένα ένα τα ερωτήματα... προσπαθούμε να είναι κατανεμημένα σύμφωνα με τον τίτλο του θρεντ. Δεν μπορούμε να σου πούμε εκ των προτέρων τι πετάλια θα χρειαστείς. Αυτά θα τα δεις στην πορεία, αν και όταν προκύψουν τέτοιες ανάγκες.

 

Το 1 είναι ένα πολύ καλό, ήπιο overdrive με αρκετά fat ήχο που διαφέρει αρκετά από τους συνήθεις υπόπτους tubescreamers. Το 2 ένα κλασσικό τρέμολο με καλό ήχο. Το 3 ένα μέτριο echo, αν και υπάρχει κόσμος (και επαγγελματίες) που το προτιμούν. Το 5, το κλασσικό eq της Boss - ενίοτε βγάζει περισσότερο θόρυβο από όσο θα έπρεπε. Αντιπροτάσεις σε αυτά εκατοντάδες και αρκετά συζητημένες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω ως κατοχος του bad mankey kai to ge-7 σου τα προτεινω ανεπιφυλακτα

ειδικα το eq πιστευω οτι ειναι το καλυτερο πεταλι της μποσ τωρα σιγουρα δεν ξερω αν θα σου βγει στο ειδος που παιζεις αλλα για μενα ηταν το πεταλι που δεν εσβησε ποτε!!!!

ΜΕχρι που πηρα ενα πολυεφφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτή σου δεν τον ξέρω, που τον πήρες; Η αστυνομία λυχνίας του φόρουμ που επενέβη άραγε τον ξέρει :) στο φόρουμ που μπήκες μερικοί απορρίπτουν ενισχυτές ...ρατσιστικά :)

 

Επειδή από ότι κατάλαβα δε θες πολύ βρώμα, μπορείς να δοκιμάσεις το coolcat transparent overdrive, που κάνει καμιά 30ριά ευρώ. Το έχω χρησιμοποιήσει και με τρανζιστορ και με λάμπα και είναι πολύ ζεστό και ήπιο. Και τρομερή ποιότητα όπως όλη η σειρά coolcat.

 

Το wah που λες είναι λίγο πιο "απότομο" από ένα π.χ. crybaby. Το έχω, μια χαρά.

 

Τα boss που αναφέρεις είναι καλά, αλλά νομίζω για delay, tremolo, eq θα έχεις πιο πολλές επιλογές με την πεταλιέρα σου, οπότε θα σου έλεγα να μην πάρεις εκτός αν θες να την πουλήσεις.

 

Για τροφοδοτικό πάρε ένα φτηνό. Εδώ πολλοί πίνουν νερό στο όνομα του 1spot, αλλά και με ένα π.χ. boss η danelectro και daisy chain μια χαρά είσαι με τόσα λίγα πετάλια.

 

Διάβασε τις οδηγίες της πεταλιέρας.Δοκίμασε να τη συνδέσεις με διαφορετικό τρόπο, να κλείσεις το speaker emulation, κλπ. Read the friendly manual :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρεσαι για Tubescreamer δώσε λίγα παραπάνω και πάρε το tubedreamer του Jam το οποίο ακούγετε καλά και σε τρανσιστορικό ενισχυτή ,αν και δεν προορίζετε για κάτι τέτοιο. Πολύ πιό vintage ήχο απο το ts9 και με εγγύηση εφ όρου ζωής.

Για το vox ,δες αν είναι το 847 ή το 847a.Aν είναι το 2ο θα σου έλεγα να μη το πάρεις.Κινέζικη φτηνή κατασκευή και σε διάστημα λιγότερο απο ένα χρόνο θα θέλεις καινούριο switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτή σου δεν τον ξέρω, που τον πήρες; Η αστυνομία λυχνίας του φόρουμ που επενέβη άραγε τον ξέρει :) στο φόρουμ που μπήκες μερικοί απορρίπτουν ενισχυτές ...ρατσιστικά :)

 

 

Ομιτζι και 3 λολ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου