Προς το περιεχόμενο

ζητώ κάποια βοήθεια για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας παιδιά, καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω μιας και είμαι χρήστης λίγων λεπτών στο site για το οποίο πραγματικά έχω να πω πως με έχει ενθουσιάσει.

σίγουρα έχουν γίνει εδώ άπειρες συζητήσεις για πετάλια κιθάρας όμως πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια που έχω στο μυαλό μου.πριν όμως σας τα αναφέρω θέλω να σας πω ότι έχω την gt-6 την οποία έχω βαρεθεί και ποτέ δεν κατάφερα να έχω τον επιθυμητό ήχο. είπα λοιπόν να μπω και εγώ στο τριπάκι των ξεχωριστών πεταλιών. εχω μια stratocaster standar αμερικάνικη και ενισχυτή fender showman transistor 200w.δεν παίζω ροκ ούτε μεταλ οπότε τα αυτά που χρειάζομαι είναι ένα πετάλι με vintage παραμόρφωση η οποία δε με χαλάει να μου δίνει τη δυνατότητα να έχω κάποιες φορές πιο βαρύ ήχο, ένα τρέμολο,ένα delay (καθώς αγαπημένη μουσική είναι η ρεγκε),εν equalizer ίσως και ένα wah. αυτά προς το παρόν. να λοιπόν οι ιδέες μου :

 

1.vox big ben overdrive

2.boss tr-2 tremolo

3.el. harmonix #01 echo

4.vox wah v847

5.boss ge-7 band eq

και για τροφοδοτικό το supa Charger

 

αυτά στην κατηγορία τους είναι καλά?έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο (καλά σαφέστατα θα έχετε)?χρειάζεται κάποιο άλλο πετάλι για noise reduction, compressorες και άλλα τέτοια.  γενικά δεν έχω και πολύ ιδέα ακόμα για το τι παίζει.

α..επίσης ποια καλώδια είναι κατάλληλα?

 

ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα γινω γραφικος αλλα μαλλον πρεπει να παρεις εναν καινουργιο ενισχυτη! :)

 

Τωρα ειδικα για το vox το πεταλι δεν εχω και την καλυτερη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Thanasis εννοει οτι το κυριο προβλημα που δεν ειχες μεχρι τωρα τον επιθυμητο ηχο ειναι ο ενισχυτης και οχι η gt6. Οντως για να εχεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα χρειαζεσαι πρωτα εναν ικανοποιητικο (λαμπατο κατα προτιμηση) ενισχυτη. Απο κει και περα, πεταλια υπαρχουν πολλα και καλα.

Απο τα πεταλια που ανεφερες το vox overdrive δε το ξερω, οποτε δεν μπορω να σου πω. Το tr-2 ειναι μια χαρα. Για delay στη reggae θα προτιμουσα ψηφιακο με user settings στη μνημη, μιας και χωρις settings ειναι αδυνατο να ρυθμιζες σε live τις παραμετρους σε καθε κομματι. Ειδικα στη reggae (delay στα τριηχα κλπ).Π.χ. το nova delay της tc electronic.Για τα αλλα δυο δεν εχω ξεκαθαρη αποψη, αλλα νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικα. Προσωπικα προτιμω wah με auto on-off για περισσοτερη ευκολια και οικονομια κινησεων. Π.χ. το wd7 της ibanez :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προτιμω wah με auto on-off για περισσοτερη ευκολια και οικονομια κινησεων. Π.χ. το wd7 της ibanez :)

Εδώ θα διαφωνήσω σε αυτό γιατί συνήθως τα auto on-off δεν την παλεύουν σε μεσαίες θέσεις... Καλύτερα αυτό της VOX που είπε το παιδί... (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ).... Για ρέγκε θα σου έλεγα ότι τα μόνα που χρειάζεσαι είναι ένα delay, ένα Od και ένα wah... όχι ίσως ένα wah... Και αυτό της VOX που θες είναι απίστευτο... Για od θα σου πρότεινα κάτι σε tube screamer...

Το αυθεντικό:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_ts9_tube_screamer.htm

και κάποιες εναλλακτικές:

http://www.thomann.de/gr/maxon_od9_overdrive_bodeneffektgeraet.htm

http://www.thomann.de/gr/digitech_bad_monkey.htm

Καλή δουλειά θα σου κάνει και το blues driver της Boss:

http://www.thomann.de/gr/boss_bd2_blues_driver.htm

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω σε αυτό γιατί συνήθως τα auto on-off δεν την παλεύουν σε μεσαίες θέσεις... Καλύτερα αυτό της VOX που είπε το παιδί...

Τι ακριβως εννοεις οταν λες ''δεν την παλευουν σε μεσαιες θεσεις''?

Φυσικα και το vox μπορει να ειναι πολυ καλο, δεν το απεκλεισα!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα auto wah (on-off) που λειτουργούν με ελατήριο έχουν κάποια χρονοκαθυστέρηση (ελάχιστη) και επειδή δεν έχουν ιμάντα δεν έχουν μεσαίες θέσεις αλλά λειτουργούν μόνο όση ώρα το κινείς το πετάλι επειδή έχουν αυτόματη επιστροφή...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα auto wah (on-off) που λειτουργούν με ελατήριο έχουν κάποια χρονοκαθυστέρηση (ελάχιστη) και επειδή δεν έχουν ιμάντα δεν έχουν μεσαίες θέσεις αλλά λειτουργούν μόνο όση ώρα το κινείς το πετάλι επειδή έχουν αυτόματη επιστροφή...

Το συγκεκριμενο που προτεινα εχει επιλογη για auto η οχι. Μπορεις δηλαδη να το χρησιμοποιησεις ως ''κανονικο'' wah με διακοπτη ενεργοποιησης και εννοειται οτι μενει σε οποια θεση το αφησεις. Ειναι χρησιμο να εχεις και τις δυο επιλογες. Επισης ο διακοπτης ενεργοποιησης ειναι διπλα απο το κινητο μερος του πεταλιου και οχι κατω απο αυτο. Αυτο το καθιστα ακομα πιο ευκολο στη χρηση του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου