Προς το περιεχόμενο

Guitar-Bends


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια.Κανω bends εδω κ πολυ καιρο.Αλλα ειναι φορες που δεν φτανω ακριβως στην νοτα που πρεπει για αυτο ειπα να αρχισω να κανω μερικη τεχνικη πανω στα bends.

 

Πχ παιζω μια νοτα μετα  παιζω 2 ταστα μπροστα,μετα παλι την πρωτη νοτα  και μετα προσπαθω να φτασω την νοτα στα 2 ταστα μπροστα.Η βλακεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν φτανω ακριβως.Κ μερικες φορες οταν φτανω ακριβως μπορει να νομιζω οτι δεν την εφτασα την νοτα σωστα ενω την εχω φτασει.Αν εχει καποιος να μ πει κατι που να ξερει να  με βοηθησει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια.Κανω bends εδω κ πολυ καιρο.Αλλα ειναι φορες που δεν φτανω ακριβως στην νοτα που πρεπει για αυτο ειπα να αρχισω να κανω μερικη τεχνικη πανω στα bends.

 

Πχ παιζω μια νοτα μετα  παιζω 2 ταστα μπροστα,μετα παλι την πρωτη νοτα  και μετα προσπαθω να φτασω την νοτα στα 2 ταστα μπροστα.Η βλακεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν φτανω ακριβως.Κ μερικες φορες οταν φτανω ακριβως μπορει να νομιζω οτι δεν την εφτασα την νοτα σωστα ενω την εχω φτασει.Αν εχει καποιος να μ πει κατι που να ξερει να  με βοηθησει.

 

 

 

Μπορεις γ αυτη την ασκηση π κανεις να βαλεις στο pc με καποιο τροπο να παιζει τη νοτα π θες να φτασεις με το bend κ να κανεις το bend κ να καταλαβαινεις αν την φτανεις εκει π θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέρος της εξάσκησης είναι να εκπαιδεύεις και το αυτί σου, προσπάθησε μέχρι εκεί που σου φαίνεται σωστή και σιγά σιγά θα βελτιώνεσαι  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Προσπάθησε να κάνεις bends με ολόκληρη την κίνηση του καρπού και όχι μόνο με τα δάκτυλα.

  Έτσι,το όλο σύστημα θα λειτουργήσει ως μοχλός,θα φτάνεις με λιγότερη δύναμη στην επιθυμητή νότα και με την εξάσκηση,το αυτί σου θα "μάθει" το ακριβές σημείο.

 

Τσέκαρε και εδώ,αν έχεις χρόνο:

 

http://www.justinguitar.com/en/TE-005-StringBending.php

http://www.justinguitar.com/en/TE-009-BendVibrato.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει κ τα δυο.Το προβλημα ειναι το στα 20 bends καταλαβαινω τα 4 οτι τα εφτασα κ καποια απο τα αλλα μπορει να τα εχω φτασει ακριβως χωρις ομως να το καταλαβω-να το ακουσω δηλαδη να ειμαι σιγουρος να πω αα εδω ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει κ τα δυο.Το προβλημα ειναι το στα 20 bends καταλαβαινω τα 4 οτι τα εφτασα κ καποια απο τα αλλα μπορει να τα εχω φτασει ακριβως χωρις ομως να το καταλαβω-να το ακουσω δηλαδη να ειμαι σιγουρος να πω αα εδω ειναι!!

Practice,practice,practice my dear και το αυτί θα συνηθίσει.Ούτως ή άλλως μέσα σε ένα κομμάτι με συνοδεία και των υπόλοιπων οργάνων θα ακούς τη σωστή νότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, απο τεχνικης αποψεως, καλο ειναι να εχεις τον αντιχειρα σου πανω απο το μπρατσο της κιθαρας και οχι πισω απο αυτο, ωστε να καταφερνεις να χρησιμοποιεις τον καρπο σου οπως προειπε και ο hadgi. Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις οπως ο Doug Aldrich που σηκωνει 3 τονους για...πρωινο με τον αντιχειρα απο πισω, αλλα γενικα ο κανονας λεει αντιχειρας απο πανω.

 

Χρησιμοποιησε για τα bends κυριως τον παραμεσο, βοηθωντας με τον μεσο και το δεικτη, και οπου βολευει καλυτερα με τον μεσο (σε καποιες συγκεκριμενες φρασεις δηλαδη).

 

Το πιο σημαντικο στα bends ειναι να πιανεις την "target" νοτα σωστα! Δεν υπαρχει πιο αθλιο πραγμα απο τα φαλτσα σηκωματα! ;D Καλο ειναι στην εξασκηση να πατας πρωτα τη νοτα στην οποια θα φτασεις, και μετα να κανεις το bend για να σιγουρευεσαι οτι πιανεις 100% το σωστο pitch. Σιγα-σιγα, καλο ειναι να αρχιζεις να κανεις και βιμπρατο στα bends, ωστε να "ομορφαινεις" τις νοτες σου, και γενικοτερα το παιξιμο σου.

 

Απλα παρακολουθησε το παιξιμο γνωστων κιθαριστων, Gilmour, Gary Moore, SRV και δες πως το κανουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου