Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender telecaster.


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα χαλάσει η baja. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται στο θέμα ποιότητας κατασκευής. Και πάνω σε αυτό χαρακτήρισα καλύτερη ή χειρότερη. Σαφώς δεν υπάρχει καλύτερη κιθάρα.

 

Πιστεύω ότι για να πάει κανείς σε custom κιθάρα πρέπει να ξέρει καλά τον εκάστοτε τύπο κιθάρας και ακριβώς τι θέλει. Θα έφτιαχνα custom αν είχα μια καλή εμπειρία στις tele αλλά δεν έχω.

 

Προς το παρόν περιορίζομαι στις υπόλοιπες προτάσεις σας. Μάλλον με κερδίζει η baja ως τώρα αφου τα έχει όλα και συμφέρει :D Θα κοιτάξω και την (ακριβή  :-\) περίπτωση της deluxe βέβαια όπως και την am. standard.

 

Ξέρετε που μπορώ στην Πάτρα κ στη Θεσσαλονίκη να τις βρω να δοκιμάσω?

 

-riviera υποκειμενικά είναι όλα αυτά. Και όταν σήμερα μιλάμε για κλασικό ήχο telecaster τότε μάλλον δεν εννοούμε την καινούρια standard αλλά την πιο παλιά. Τουλάχιστον εγώ αυτό εννοώ όταν μιλάω για κλασσικό ήχο. Σε μερικές δεκαετίες ίσως η κλασσική tele να είναι η σύγχρονή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η νέα american standard tele που πρωτοκυκλοφόρησε το 2008 είναι πολύ καλή κιθάρα αλλά πράγματι ο νέος καβαλλάρης (του οποίου τα saddles είναι λες και έχουν βγει απο stratocaster) διαφοροποιεί κάπως τον ήχο της αλλά και το feel της.

 

Άρα όταν κάποιος ζητάει "κλασσικό ήχο τέλε" (γιατί αυτό ανέφερε το παιδί στο πρώτο πόστ) λογικό είναι να του προταθεί κάποιο άλλο μοντέλο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω καλά, ο λόγος που δεν σου αρέσει η american standard ειναι οτι η γέφυρα δεν είναι η κλασσική με 3 saddles ή ότι η γέφυρα αυτή είναι π.χ μέτρια?

 

 

 

Μου αρεσει (αν και η παλαιοτερη εκδοση που ηταν αντιγραφο της GOTOH brass μου αρεσε περισσοτερο,η τωρινη ειναι πανασχημη με αυτον τον συνδιασμο vintage strat saddles & modern bridge plate) αλλα δεν    ειναι κλασσικη και δεν εχει τον ΗΧΟ μιας 3-saddle γεφυρας,( δεν παραγει τον κλασσικο Twangy ηχο που τουλαχιστον εγω θεωρω κλασσικο αλλα εναν πιο πριμο,direct & με περισσοτερο sustain ηχο).

 

 

Δηλαδή δεν σου φαίνεται λογικό μια κιθάρα να εξελίσσεται με την παροδο του χρόνου?

 

Αυτά

 

φυσικα,αν και ουσιαστικα δεν ειναι και καμμια ιδιαιτερη εξελιξη μια γεφυρα εχουν αλλαξει & μαλιστα αντιγραφωντας την GOTOH. ;D

 

Ομως ο ΟΡ ζητησε μια ΚΛΑΣΣΙΚΗ τελε & αυτη του προτεινα,αν μου ζηταγε μια μοντερνα τελε η Am Std ειναι μια χαρα (αν & ο πισω μαγνητης της θελει αμεσως πεταμα και αντικατασταση με εναν κανονικο μαγνητη τελε)

 

λλά εγώ προσωπικά να σκασω 1200 ευρώ για μια κιθάρα και να μην μπορώ ευκολα και γρήγορα να κάνω intonation μόνος μου σε κάθε χορδή ξεχωριστά δεν μου κάνει.

 

 

υπαρχουν intonated saddles που κανουν αυτη τη δουλεια,κυκλοφορουν εδω και 10 περιπου χρονια. ;D,κοστιζουν δε ελαχιστα (βεβαια και πριν κυκλοφορησουν ο Roy Buchanan μια χαρα intonation ειχε...   ;D)

 

Και δεν ξέρω τι γνώμη έχεις για αυτό αλλά σε αρκετά forum έχω ακούσει την άποψη πως η νέα american standard ενδέχεται να εξελιχθεί σε μια απο τις πιο κλασσικές εκδόσεις της σειράς.

 

Αυτά

 

οπως σου ειπα και πριν την θεωρω πολυ ασχημη και "μπερδεμενη" κιθαρα,δεν νομιζω να μεινει στην ιστορια...

 

Σε μερικές δεκαετίες ίσως η κλασσική tele να είναι η σύγχρονή μας.

 

εχουν περασει 60 χρονια απο τοτε που πρωτοβγηκε η τελε και ακομα οταν λεμε "κλασσικη τελε" αυτη που σου περιεγραψα εννοουμε. ;)

 

στη θεση σου θα κοιταζα και αυτη που ειναι αμερικανικη και εχει ΟΛΑ τα καλα (& than some)

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-american-special-telecaster-electric-guitar-olympic-white--70611

 

αν σου αρεσει το relic look και αυτες ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-road-worn-50s-telecaster-electric-guitar-2-colour-sunburst--61374

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-road-worn-50s-telecaster-electric-guitar-blonde--61375

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

σε ένα που συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ είναι πως η γέφυρα είναι πραγματικά άσχημη σε σχέση με τα πιο κλασσικά μοντέλα.

 

Εμένα πάντως μου αρέσει αυτο μπέρδεμα μέχρι στιγμής.

 

Αν θές να επεκταθείς στο θέμα του πίσω μαγνήτη (γιατί πέταμα και αλλαγή με τι?)

(Ομολογώ πως είναι η πρώτη tele που πήρα ποτέ σπίτι εκτός απο μια telecaster plus ενός φίλου που μου άρεσε πολυ)

 

@Faded

Καλή τύχη με την κιθάρα

 

Cheers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θές να επεκταθείς στο θέμα του πίσω μαγνήτη (γιατί πέταμα και αλλαγή με τι?)

 

με εναν ΚΑΝΟΝΙΚΟ μαγνητη τελεκαστερ (με base plate),τετοιους μαγνητες εχουν ολες οι τελε που προτεινα.

 

http://www.tdpri.com/resources/tele-bridge-base-plate-materials/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα κοιταζα και αυτη που ειναι αμερικανικη και εχει ΟΛΑ τα καλα (& than some)

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-american-special-telecaster-electric-guitar-olympic-white--70611

 

και εγώ για αυτήν ακριβώς ήθελα να ρωτήσω, μιας και είναι νέα σειρά...και κουκλάρα, και αμερικάνικη, και texas special μαγνήτες που προσωπικά μου αρέσουν, και 8 κατοστάρηκα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ όμορφη, αν και (προσωπική άποψη) προτιμώ μονόχρωμες και λιτές τις τελεκάστερ γιατί πιστεύω ότι έτσι αναδεικνύεται πιο πολύ το κλασσικό σχήμα τους  :)

 

Οι κιθάρες που σου πρότειναν όλοι οι παραπάνω είναι καλές...το ποιά θα πάρεις εξαρτάται καθαρά από το για ποιά θα χτυπήσει η καρδούλα σου  ;)

 

Εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα, είναι να αποφασίσεις εκ των προτέρων αν θέλεις rosewood ή maple ταστιέρα, να δεις ποια από τις 2 σε βολεύει εσένα στο παίξιμο...έστω και σε stratocaster να το δοκιμάσεις, κάποια συμπερισμάτα θα βγάλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

 

Κι εγω βρίσκω την baja ιδανική για πρώτη τέλε με την προυπόθεση όμως να την παίξεις πριν την αγοράσεις γιατί το πολύ παχύ της μπράτσο είναι λόγος μή αγοράς για αρκετούς που δεν τους βολεύει

Επίσης καλό θα είναι να διαλέξεις μία όχι και τόσο πολύ βαριά (τα βάρη στις baja ποικίλουν αρκετά..)

 

Για τα βαρη δεν ξερω, αλλα για το μανικι συμφωνω απολυτα οτι χρειαζεται μια αυτοψια πριν.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα για το μανικι συμφωνω απολυτα οτι χρειαζεται μια αυτοψια πριν.

Όπως έκανες με τις "Τσέχες" σου?

 

Evris-Marathon=0-1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου