Προς το περιεχόμενο

Πεντε χρονια πριν...


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι παραξενο να ακους τον εαυτο σου πριν πεντε χρονια...

Ανεβαζω αυτο το κομματι που ξεθαψα απ τον υπολογιστη της αδερφης μου...

Το ειχα γραψει πριν πεντε χρονια πριν ασχοληθω σοβαρα με ωδεια κλπ και καταληξω ετσι οπως κατεληξα(τοτε εβλεπα την μουσικη πιο αθωα ;D)

Περιμενω κριτικες...Βαρατε!!!!

Στιχοι-μουσικη ο υποφαινομενος

City_Of_Fog_05.mp3

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο τραγούδι του κόσμου...

Όμως το αδικεί ιδιαίτερα η ηχογράφηση (φωνή-κιθάρες-τύμπανα κ.τ.λ.)

Ίσως με μια καλύτερη ηχογράφηση να αναδυκνείονταν τα όποια δυνατά σημεία του κομματιού.

 

Σημασία είχε ότι το τότε που το έκανες, το έκανες όντως αθώα, για να μάθεις, να γράψεις, να πειραματιστείς, κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

 

Δύσκολο πάντως να το κρίνεις με τέτοιο κακό ήχο (και άπειρη -τουλάχιστον εκείνη την εποχή όπως φαίνεται- φωνή).

 

Θυμάμαι τα τραγούδια που είχε γράψει όχι πριν όχι 5 αλλά 10-15 χρόνια ο τραγουδιστής μας σε ενα ''ελληνόφωνο ροκ'' γκρουπ που συμμετείχα παλιά, που ήταν ίσως και χειρότερα απο αυτό, μας έβαλε να τα ακούσουμε και τα ''μεταμορφώσαμε'' όταν μας έλυσε τα χέρια η τεχνολογία (cubase, easy drummer, και φυσικά ο ίδιος είχε μάθει να έχει πολύ καλύτερα πατήματα στη φωνή του). Όχι ότι καταφέραμε και τίποτα εξωφρενικό παραταύτα....αλλά πλάκα είχε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο τραγούδι του κόσμου...

Όμως το αδικεί ιδιαίτερα η ηχογράφηση (φωνή-κιθάρες-τύμπανα κ.τ.λ.)

Ίσως με μια καλύτερη ηχογράφηση να αναδυκνείονταν τα όποια δυνατά σημεία του κομματιού.

 

Σημασία είχε ότι το έκανες όντως αθώα, για να μάθεις, να γράψεις, να πειραματιστείς, κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

Δύσκολο πάντως να το κρίνεις με τέτοιο κακό ήχο (και άπειρη -τουλάχιστον εκείνη την εποχή όπως φαίνεται- φωνή).

 

κοιτα η ηχογραφηση ειναι με μικροφωνα απο προβα στο στουντιο...το κομματι ουσιαστικα δεν εχει τραγουδιστη καθως τραγουδαει το παιδι που παιζει πληκτρα...

παντως το ακουσα με νοσταλγια...πλεον δεν θα εγραφα τετοιο κομματι...καλως η κακως...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το ακουσα με νοσταλγια...πλεον δεν θα εγραφα τετοιο κομματι...καλως η κακως...

 

Είναι σίγουρα ορθό-σωστό-καλό ξεκίνημα (όταν το έκανες). Την νοσταλγία σου την καταλαβαίνω και την συμμερίζομαι. Τα δικά σου κομμάτια είναι παιδιά σου, όσο κακομαθημένα κακοηχογραφημένα και να είναι  ;D

 

Πάντως όσο καλή διάθεση και να έχει αυτός που επιχειρεί να το κρίνει, η ηχογράφηση δεν τον βοηθάει (αν και αυτό είναι επίσης κομμάτι της νοσταλγίας, που δεν αφορά μόνο το κομμάτι και το πως ηχογραφήθηκε, αλλά και πώς περνούσαμε εκείνα τα χρόνια κ.τ.λ., αλλά αυτό αφορά πιο πολύ εσένα το ίδιο και τα βιώματα σου παρά τον τυχάρπαστο ακροατή...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο καλή διάθεση και να έχει αυτός που επιχειρεί να το κρίνει, η ηχογράφηση δεν τον βοηθάει

Μ ακομη κ αυτο ειναι υπο κριση...ο ηχος ενος μουσικου-συγκροτηματος αλλαζει μεσα στα χρονια οπως και πολλα αλλα(αισθητικη,τοποθετηση,ηχοχρωμα)

Δεν θα πω το κλισε οτι το ακουω και γελαω αλλα ειναι μεγαλο μαθημα να ακουω τον ευατο μου πριν πεντε χρονια και να φιλοσοφω το τι αλλαξε και γιατι...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομματι δε μου αρεσε,υποκειμενικο θεμα....εμεις τι κρινουμε το μπασσο?

 

το μπασσο

μια χαρα σε σχεση με το style.ανευασε και τπτ ποιο προσφατο!!!

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομματι δε μου αρεσε,υποκειμενικο θεμα....εμεις τι κρινουμε το μπασσο?

 

το μπασσο

μια χαρα σε σχεση με το style.ανευασε και τπτ ποιο προσφατο!!!

Το κομματι γενικα ως προς κριτικη...μπασο κιθαρες στιχος...τα παντα...

Γενικα ρε γαμωτο επειδη δεν εχω ιδεα απο το πως γραφουμε σε υπολογιστη δεν εχω ανεβασει και πολλα...ενα τελευταιο που ειχαμε γραψει μπορεις να το βρεις εδω...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179876.0

Αλλα κ απ αυτο παει ενας χρονος οποτε και παλι δεν νομιζω οτι αν ειχα να το γραψω απ την αρχη θα το εγραφα ετσι..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα τωρα το ειδα αυτο....Με τα παιδια να φανταστω ε;Ποσο ηταν τοτε?18?Επειδη ξερω που γραφτηκε ο ηχος και οτιδηποτε παρεμφερες ηταν καταδικασμενο σε τραγωδια ποσο μαλλον σε μικρα παιδια ,αλλα εμενα για συνσθηματικους λογους μου αρεσε.Κρατα αυτη την "αθωοτητα" που λες και ξαναγραψε τιποτις και εγω εδω ειμαι αν με χρειαστεις, να ναι καλα η τεχνολογια.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα τωρα το ειδα αυτο....Με τα παιδια να φανταστω ε;Ποσο ηταν τοτε?18?Επειδη ξερω που γραφτηκε ο ηχος και οτιδηποτε παρεμφερες ηταν καταδικασμενο σε τραγωδια ποσο μαλλον σε μικρα παιδια ,αλλα εμενα για συνσθηματικους λογους μου αρεσε.Κρατα αυτη την "αθωοτητα" που λες και ξαναγραψε τιποτις και εγω εδω ειμαι αν με χρειαστεις, να ναι καλα η τεχνολογια.

18 :D

Εποχες Gions...πρωτη χρονια...αναμνησεις πολλες....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου