Προς το περιεχόμενο

Από ποιές συγχορδίες αποτελείται η εκκλησιαστική πτώση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, όσοι γνώστες αρμονίας παρακαλώ βοηθήστε!! Γράφω εξετάσεις αύριο στο δεύτερο έτος της αρμονίας και μιας και δεν έχω το τετράδιο που σημείωνα αυτά που μας ελεγε ο καθηγητής στο μάθημα διαβάζω από ένα βιβλίο που όμως δεν αναφάιρεται καθόλου στην εκκληστιαστική πτώση και θα ήθελα παρακαλώ να μου θυμίσει κάποιος από ποιές βαθμίδες της κλίμακας αποτελείται. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!! Γιατί θυμάμαι όμως όυι περιείχε μία συγχορδία σε δεύτερη αναστροφή; Μήπως είναι μια παραλαγή αυτής ή άλλη μια πτώση (ή εγώ δεν πάω καθόλου καλά); Έχω την εντύπωση ότι είναι: I - IV 6/4 - V - I

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σωστα. Σε 2η αναστροφη. Κι ελεγα τι ξεχναω.

 

αυτο που λες με την V-I ισως το μπερδευεις με την τελεια I-II6/4-V-I.

 

Η εκκλησιαστικη δεν εχει V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σωστα. Σε 2η αναστροφη. Κι ελεγα τι ξεχναω.

 

αυτο που λες με την V-I ισως το μπερδευεις με την τελεια I-II6/4-V-I.

 

Η εκκλησιαστικη δεν εχει V

 

Βασικά η τέλεια είναι II-I64(πτωτικό)-V(7)-I και πολλές φορές ακολουθεί η εκκλησιαστική. Δηλαδή II-I64-V(7)-I-IV64-I.Και ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι αν την τελευταια συγχορδία την παίξεις με αντίθετο χαρακτήρα. Δηλαδή Αν εισαι ντο μείζωνα στην εκκλησιαστική να παίξεις Ντο - Φα (2η αναστροφή) - Ντο ελλάσωνα (Μπακάλικα= C-F/C-Cm).Επίσης νομίζω θα ακουστεί ωραία αν κάνεις και την Φα ελλάσωνα.Δηλαδή παίξεις και την IV64 της ντο ελλάσωνας.(C-Fm/C-Cm)

 

Α και μια τελευταία παρατήρηση. Σημαντικό είναι στην εκκλησιαστική πτώση οι εξωτερικές φωνές να παραμένουν κοινές κατα την αλλαγή των συγχορδιών i-IV64-I.Δηλαδη στο παραπάνω παράδειγμα να κρατάνε Ντο.  Τουλάχιστον έτσι είναι η μαθητική της χρήση! :p

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι αν την τελευταια συγχορδία την παίξεις με αντίθετο χαρακτήρα. Δηλαδή Αν εισαι ντο μείζωνα στην εκκλησιαστική να παίξεις Ντο - Φα (2η αναστροφή) - Ντο ελλάσωνα (Μπακάλικα= C-F/C-Cm).

Από Ελάσσονα σε μείζονα τελειώνουμε.Από μείζονα σε ελάσσονα δεν τελειώνουμε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ελάσσονα σε μείζονα τελειώνουμε.Από μείζονα σε ελάσσονα δεν τελειώνουμε ποτέ.

 

Ποτέ??? Never say never!χαχα ναι έχεις δίκιο τα άκουσα σήμερακαι για σχολική αρμονία είναι λίγο "κάπως"... :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η τέλεια είναι II-I64(πτωτικό)-V(7)-I και πολλές φορές ακολουθεί η εκκλησιαστική. Δηλαδή II-I64-V(7)-I-IV64-I.

 

 

Ωχ παναγία μου τι μλκιες εγραψα με το κανταρι χθες ;D Δικιο εχεις κι εσυ...εχω χασει εντελως τους αυτοματισμους μου :P

 

Ι-II6-I6/4 κτλ ειχα στο μυαλο μου και εγραφα όοοοοοτι να'ναι. Ακου ΙΙ6/4 :-\

 

Thanks για τη διορθωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου