Προς το περιεχόμενο

Cubase, Nuendo σε dual boot XP/Vista laptop


Jesus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να αγοράσω laptop, και για live αλλά και για το σπίτι, να γράφω τίποτα να περνάει η ώρα.

Έψαξα στο net και είδα ότι ο καθένας λέει τα δικά του για την συμβατότητα των μουσικών προγραμμάτων με το συγκεκριμένο λογισμικό. Τελικά μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν δουλεύει ρολόι το cubase ή το nuendo με τα vista 32bit;

Θα περιμένω να με διαφωτίσετε!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λέω να αγοράσω laptop, και για live αλλά και για το σπίτι, να γράφω τίποτα να περνάει η ώρα.

Έψαξα στο net και είδα ότι ο καθένας λέει τα δικά του για την συμβατότητα των μουσικών προγραμμάτων με το συγκεκριμένο λογισμικό. Τελικά μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν δουλεύει ρολόι το cubase ή το nuendo με τα vista 32bit;

Θα περιμένω να με διαφωτίσετε!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Όχι, δεν δουλεύει "ρολόϊ".

Κανένα μουσικό πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ASIO drivers δεν λειτουργεί πολύ καλά στα Vista, για τεχνικούς λόγους που δεν χρειάζεται να αναπτύξουμε εδώ.

Αντιθέτως, δεν παραηρούνται προβλήματα σε προγράμματα που δεν χρησιμοποιούν ASIO drivers (όπως το Sonar).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άλλο σχετικό θέμα κάποιος είπε να αλλάξουμε compatibility σε xp...

Αν το κάνω αυτό θα δουλέψει δηλαδή;

Και κάτι άλλο, πόσο εύκολο είναι να μεταπηδήσω σε sonar;

Παίρνει vst's;

Πάντα δούλευα cubase ή nuendo.

Και τώρα ένα χρόνο που ήμουν στρατό έχω χάσει αρκετά επεισόδια μου φαίνεται...!!!

 

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άλλο σχετικό θέμα κάποιος είπε να αλλάξουμε compatibility σε xp...

 

Χασομέρικα πράγματα, αδελφέ.

 

Αν το κάνω αυτό θα δουλέψει δηλαδή;

 

Όχι "ρολόϊ".

 

Και κάτι άλλο, πόσο εύκολο είναι να μεταπηδήσω σε sonar;

 

Αυτό εξαρτάται από το πόσα κομάτια έχεις ήδη φτιάξει και τελειώσει στο cubase. ;Έχω ένα φίλο που έχει φτιάξει τόσα πολλά κομάτια που δεν μπορεί με τίποτε να αλλάξει πρόγραμμα. Αν αναφέρεσαι στην εκμάθηση, δε νομίζω ότι έχει καμία ιδιαίτερη δυσκολία. Όπωσδήποτε, μπορείς να βάλεις ένα ντέμο του προγράμματος και να δεις μόνος σου.

 

Παίρνει vst's;

 

Ναι ρε.

 

Πάντα δούλευα cubase ή nuendo.

 

Όχι και πάντα. Πέντε χρονών δεν δούλευες με κανένα απ' τα δύο.

 

Και τώρα ένα χρόνο που ήμουν στρατό έχω χάσει αρκετά επεισόδια μου φαίνεται...!!!

 

Όχι, δεν θα το έλεγα. Δυστυχώς, όσα προβληματα υπήρχαν με τα Vista και τον ήχο, υπάρχουν ακόμη.

 

:(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά με το εν λόγω πρόγραμμα...

Βασικά τώρα είμαι 10 χρονών, οπότε στα 5 μου σίγουρα δούλευα cubase!!! ;D

Δηλαδή προς στιγμή ξεχνάω steinberg, και ποιό sonar να κατεβάσω;

Το ίδιο πρόβλημα ισχύει και με τα 64μπιτα;

Και αν όχι, μπορούν εύκολα τα 32μπιτα να γίνουν 64μπιτα σε laptop κιόλας ή ζητάω πολλά; ???

(Μην με βρίσεις αν ρώτησα βλακεία!)

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά με το εν λόγω πρόγραμμα...

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει "αρκετά". Αυτό θα το κρίνεις εσύ.

 

Βασικά τώρα είμαι 10 χρονών, οπότε στα 5 μου σίγουρα δούλευα cubase!!! ;D

 

Εννοούσα ότι πάντα πρέπει να έχουμε κατά νου την πιθανότητα αλλαγής. Αν δεις ένα ωραιότατο τεστ ανάμεσα σε αυτά τα προγράμματα (το οργάνωσε ο nikodemos πολύ πρόσφατα στο noiz), θα διαπιστώσεις ότι οι διαφορές μεταξύ τους είναι περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα.

 

Δηλαδή προς στιγμή ξεχνάω steinberg, και ποιό sonar να κατεβάσω;

 

Θα κατεβάσεις το 8.

Το "ξεχνάω" έχει να κάνει με τα Vista: μπορείς πάντα να βάλεις XP και να μην ξεχάσεις τίποτε.

 

Το ίδιο πρόβλημα ισχύει και με τα 64μπιτα;

 

Ναι.

 

Και αν όχι, μπορούν εύκολα τα 32μπιτα να γίνουν 64μπιτα σε laptop κιόλας ή ζητάω πολλά; ???

 

Όχι. Τα 64μπιτα λειτουργικά μπορούν να τρέξουν μόνο σε υπολογιστές που "φέρουν" 64μπιτο επεξεργαστή. Αν έχεις κάτι τέτοιο, το ξέρεις από την πρώτη στιγμή.

 

(Μην με βρίσεις αν ρώτησα βλακεία!)

 

Ποτέ δεν βρίζω όταν κάποιος ρωτάει βλακείες, μόνο όταν ΛΕΕΙ βλακείες.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 1000% με αυτά που γράφει ο Wow!.

 

Εν όψει ενός live έχω δαπανήσει τουλάχιστον μία εβδομάδα ... λύνοντας προβλήματα και δυστυχώς δεν τα κατάφερα όπως πρέπει. Αναφέρομαι φυσικά στην απροβλημάτιστη λειτουργία Cubase 4 και 5, σε περιβάλλον Vista χρησιμοποιώντας RME Interfaces. Δεν υπήρχε ούτε μία φορά που να μην έχω crackles, pops, clicks, chak-boom, και διάφορα άλλα τέτοια ηχητικά ζωύφια...  >:(

 

Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση, πες μου.

 

Ευτυχώς που είχα dual boot XP/Vista..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου