Προς το περιεχόμενο

Να το κόψω το μπάσο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Πριν αρχίσετε να πετάτε ντομάτες άμα είναι πατάτα όλο αυτό που ρωτάω δείξτε λίγη κατανόηση! Drummer είμαι και δεν ξέρω!  ;D

 

Έχω ένα Jazz Bass της SX. Τυπικό σώμα Jazz Bass.

 

Καθώς λοιπόν δεν είναι σε καλή κατάσταση, αποφάσισα πως αφού μου αρέσει να παίζω λίγο πρέπει ή να πάρω ένα άλλο ή να το φτάξω.

 

Στην περίπτωση επισκευής: τις απαραίτητες αλλαγές μπορώ να τις κάνω μόνος μου (ηλεκτρονικά, χορδές κλπ.) και έχω ένα φίλο που μπορεί να μου το βάψει (το χει ξανακάνει και πιάνουν πολύ τα χέρια του) γιατί και έχει φύγει το χρώμα σε μια γωνία από ένα κοπάνημα, και θα μου άρεσε να είναι λίγο ιδιαίτερο (και στο κάτω κάτω αφού θα του αλλάξω τα μισά πράγματα γιατί όχι;  :P )

 

Και το ζήτημα (φτάνω απετέλους στο ζουμί) είναι ότι το σχήμα του μπάσου, ενώ μου αρέσει, μετά από κανα μισάωρο που παίζω με πιάνει ο ώμος μου (και μάλιστα με φαρδιά μαλακή ζώνη).Παίζει να κάνω εγώ κάτι λάθος στον τρόπο που το φοράω ή έτσι είναι με ένα τόσο βαρύ μπάσο?

 

Οπότε αναρωτιώμουν αν μπορώ (αφού θα το ξύσω για να βαφτεί) μήπως μπορώ να το... κόψω. Δηλαδή να αφαιρεθεί κάποιο κομμάτι ώστε να γίνει ελαφρύτερο και να μη μου πιάνεται ο ώμος όταν πάω για κάποια πρόβα. Θα χαλάσει κάτι? είναι ένα φθηνό μπάσο, οπότε δε με πολυνοιάζει αν επιρρεαστεί λίγο, αλλά δε θέλω και να το χαλάσω εντελώς...

Το να πάρω σκέτο σώμα μην το προτείνετε καν. Είναι σχετικά ακριβό για αυτό που θέλω να κάνω.

 

Η άλλη περίπτωση είναι να πάρω το Ibanez SR300 ή το Cort C4H που με ψήσανε δίνοντας κάποια παραπάνω χρήματα και να κάνω τη δουλεία μου. Αλλά άλλη φάση θα έχει το φτιαγμένο μπασάκι  ;D

 

Sorry για το μακροσκελές post!

Περιμένω τις γνώμες σας!

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν το πειράζεις και πάρε κάτι που σου κάνει...

Παρεμβάσεις σε όργανα τόσο σοβαρές, μόνο απο οργανοποιούς, διαφορετικά μάλλον θα το πετάξεις στο τελείωμα.

Άν ελαφρύνεις το σώμα θα σου "γέρνει" το μανίκι.

Χτυπήματα και ουλές απο την μάχη δίνουν αξία στα όργανα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κόψεις ένα σώμα (χωρίς να το έχεις μελετήσει), έχει τα ρίσκα ναι μεν να το κάνεις ελαφρύτερο, αλλά να χάσεις την ισορροπία του οργάνου.

Εάν το κάνεις, μπορείς να το μελετήσεις πριν το βάψεις.

 

Με πρόλαβε ο bill

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι μαζι σου αρκει να δεις που μπορεις να το φας απο ποια μερια!μην το φας πολυ και χρειαζεσαι να γεμισεις μετα.

εγω φτιαξει μια κιθαρα απλα θα σου παρει χρονο στα στραγγυλα σημεια του και μπορει να μην βγει ομορφο εμφανισιακα.αλλα και το αλλο που σκεφτηκες δεν ειναι ασχημο.

εγω εχω και cort b5 και ειναι μια χαρα οργανακια.για την δουλεια που το θελεις...

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δοκιμασε να το κανεισ chambered...Δηλαδη ανοίγεις τρυπεσ στο μπροστά μεροσ του σώματος και μετα τις καλύπτεις με καπάκι στο μπροστα μεροσ.. το έχουν πολλέσ Les Paul....Αλλα για να γινει αυτο θέλει καλό μαστορα και πολλά λευτα....

 

Οπότε πιστευω καλυτερα να το κρατήσεισ και να ξεκινήσεις και γυμναστήριο παράλληλα!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενοχλεί το βάρος ενός SX JB .......... έχουμε πρόβλημα.

ΝΑ υποθέσω ότι παιχτικά (μπράτσο / μαγνήτες) σου πάει γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση και πρέπει να πάρεις άλλο. Πολύ καλά για τα λεφτά τους (και παραπάνω) τα SX (έχω 2) αλλά όχι και να ξοδέψεις παραπάνω από την αξία τους, ειδικά αν δεν σου κάνει.

 

Αν παρόλα αυτά,  το χεις ερωτευτεί το μπάσο πέραν του σχήματος, θα σε βοηθήσουν οι ξυλουργοί του μαγαζιού.

 

Εγώ θα σου λεγα μιας και δεν είσαι μπασίστας, αν δεν τρίζει, βάλτου 2 καλύτερους μαγνήτες και αστο στην (αν)ησυχία του.

Και κάνε και γυμναστική.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σε ενοχλεί ένα jazz bass στο βάρος! Σόρυ κιόλας αλλά μιλάμε για πούπουλα όργανα! Δοκίμασε απλά να αλλάξεις το μήκος της ζώνης...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! και ανταπαντώ:

 

Άν ελαφρύνεις το σώμα θα σου "γέρνει" το μανίκι.

Χτυπήματα και ουλές απο την μάχη δίνουν αξία στα όργανα  ;)

Το να κόψεις ένα σώμα (χωρίς να το έχεις μελετήσει), έχει τα ρίσκα ναι μεν να το κάνεις ελαφρύτερο, αλλά να χάσεις την ισορροπία του οργάνου.

Εάν το κάνεις, μπορείς να το μελετήσεις πριν το βάψεις.

Δεν τα είχα σκεφτεί αυτά :P Πάντως θα το βάψω γιατί έχω διάφορα στο μυαλό μου και πιστεύω θα μου αρέσει :D

 

 

Φιλε μου δοκιμασε να το κανεισ chambered...

 

Ωραία η ιδέα, αλλά πρέπει όντως να πέσει σοβαρό, προσεκτικό μαστόρεμα! Δεν νομίζω  :(

 

 

 

 

Αν σε ενοχλεί το βάρος ενός SX JB .......... έχουμε πρόβλημα.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σε ενοχλεί ένα jazz bass στο βάρος! Σόρυ κιόλας αλλά μιλάμε για πούπουλα όργανα! Δοκίμασε απλά να αλλάξεις το μήκος της ζώνης...

???

Γιατί ρε παιδιά; Τι κάνω λάθος λοιπόν;

Eίναι 4+ κιλά (νομίζω) και τα jazz bass απ'ότι μου φαίνεται π.χ. http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

είναι πολύ πιο βαρύ από ένα σαν αυτό:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr300ipt.htm

 

 

ΝΑ υποθέσω ότι παιχτικά (μπράτσο / μαγνήτες) σου πάει γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση και πρέπει να πάρεις άλλο. Πολύ καλά για τα λεφτά τους (και παραπάνω) τα SX (έχω 2) αλλά όχι και να ξοδέψεις παραπάνω από την αξία τους, ειδικά αν δεν σου κάνει.

 

Αν παρόλα αυτά,  το χεις ερωτευτεί το μπάσο πέραν του σχήματος, θα σε βοηθήσουν οι ξυλουργοί του μαγαζιού.

 

Εγώ θα σου λεγα μιας και δεν είσαι μπασίστας, αν δεν τρίζει, βάλτου 2 καλύτερους μαγνήτες και αστο στην (αν)ησυχία του.

Και κάνε και γυμναστική.  ;)

 

Παιχτικά... καλά μου φαίνονται, δεν έχω παίξει και σε πολλά πάντως. Θέλω να δοκιμάσω τα SR300 και C4H, αλλά δεν έχω προλάβει και είπα να πάρω μια γνώμη για το κόψιμο του ξύλου.

Απλά με λιγότερα χρήματα απ' όσα χρειάζονται για να πάρω ένα νέο μπάσο, μπορώ να κάνω αυτό αξιοπρεπές για αυτό που το θέλω. Μαγνήτες... αργότερα.

 

Α, και δε νομίζω οτι έχει σχέση με γυμναστική :P για πλάκα δεν το 'πατε?

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και δε νομίζω οτι έχει σχέση με γυμναστική :P για πλάκα δεν το 'πατε?

Δεν το είπαμε για πλάκα... Εγώ πλέον επειδή παίζω πολλές ώρες όρθιος με 6 ή 7 κιλά στην πλάτη έχει αρχίσει και γυμνάζεται η πλάτη σαν να κάνω γυμναστική... Κάτι ξέρανε οι Manowar :P :P

Το jazz bass (και άλλα όργανα που έχουν πιο ελαφριά ξύλα) είναι πιο ελαφριά όργανα (προφανώς) από κάποια που χρησιμοποιούν πιο βαριά ξύλα... (πχ adler-mahogany)... Ο marathon και ο SF τα ξέρουν καλύτερα λόγω ενασχόλησης με τις Lego τους!!! Από ότι θυμάμαι ο marathon είχε πει ότι είχε φτιάξει 2 κιθάρες από adler η μία αμερικάνικο ξύλο και η άλλη κινέζικο και παρότι ίδιο είδος ξύλου είχαν μεγάλη διαφορά στο βάρος... Παραπάνω λεπτομέρειες δεν θυμάμαι δυστυχώς. Πάντως μην πας να αφαιρέσεις ξύλο αν δεν ξέρεις. Και το να το πας σε μάστορα δεν συμφέρει. Πάρε κάποιο άλλο ελαφρύτερο...

(4 κιλά θεωρείται ελαφρύ γενικά...)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να το κοψεις αν ψηνεσαι! αφου θα το βαψεις που 8α το βαψεις!

Με μετρο ομως  ;)

http://mario-art2.blogspot.com/2009/11/step-by-step.html

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου