Προς το περιεχόμενο

Neumann u89


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα κάποιες γνώμες σας για το συγκεκριμένο. Έχω ακούσει κάποια καλά δείγματα από το web αλλά δεν το έχω δοκιμάσει από κοντά.

 

Αν το έχει ακούσει κανείς ή το έχει στο mic locker του καλύτερα, θα ήμουν ευγνώμων για την γνώμη του.

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το U89 είναι βασισμένο στο U87 αλλά στην πραγματικότητα είναι αρκετά διαφορετικά....

 

Το 89 έχει 5 πολικά διαγράμματα ενώ και η ύπαρξη pad το κάνουν πολύ πιο ευέλικτο στην πράξη...

 

Ηχητικά όταν το άκουσα σε φωνή μου φάνηκε πολύ πιο smooth σε σχεση ας πούμε με το 87άρι....έχει και αυτό όπως όλα τα σύγχρονα LDC ένα peak γύρω στις 5-6000 (ανάλογα και με το διάγραμμα) αλλά ταυτόχρονα έχει  (ή δίνει την εντύπωση...έχω καιρό να δω τα specs  :)) ένα ελαφρύ dip στα μεσαία-ψηλάμεσαία (1500 - 4000) που σε πολλές ένρινες ειδικά φωνές μπορεί να αποδειχτεί ιδιαίτερα ευεργητικό.....και που είναι το ακριβώς αντίθετο από έντονο πουσάρισμα στα μεσαία του 87 (που είναι και το σήμα κατατεθέν του). Από αυτή την σκοπιά είναι σαφέστατα πιο ευέλικτο (το 89) από τα περισσότερα "κλασσικά" LDC αλλά ταυτόχρονα δεν έχει τόσο ιδιαίτερο χαρακτήρα στα μεσαία όπως τα περισσότερα μικρόφωνα της συγκεκριμένης εταιρίας.....

 

 

 

Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν γνώρισε πιο μεγάλη αποδοχή....    

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν γνώρισε πιο μεγάλη αποδοχή....    

 

Αυτό δεν είχε βγει και καλά ως αντικαταστάτης του 87?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις και μια γνωμη απο τον loizos?  ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4132.0

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό δεν είχε βγει και καλά ως αντικαταστάτης του 87?

 

όχι ακριβώς....είναι βασισμένο στο 87 και έχω την εντύπωση ότι βγήκε ταυτόχρονα με την τελευταία - νέα - έκδοση του (U87ai).

 

Είναι αρκετά διαφορετικά μικρόφωνα και ως προς τις δυνατότητες και ως προς την χροιά.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Θέλω να είναι διαφορετικό από το 87 (πιο ουδέτερο) γιατί το πρώτο μου φάνηκε πολύ σκληρό σε 2 sessions που το δοκιμάσαμε.

 

Νομίζω ότι κατασκευαστικά είναι τελείως διαφορετικό από το 87άρι, και στην κάψα αλλά και στο μέγεθος κλπ.

 

Η ουσία είναι πως ψάχνω για ουδέτερο αλλά σχετικά γλυκό μικρόφωνο και έχω την εντύπωση ότι το 89 είναι ότι πρέπει.

 

Ξέρετε αν "παίρνει" καλά eq? Εννοώ αν θες να αλλάξεις αρκετά την χροιά του, διατηρεί την μουσικότητά του?

 

Τέλος όσοι το έχετε ακούσει, έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο για άλλη λύση σε αυτή την χροιά και ποιότητα όμως? (Νικόδημε σε εσένα απευθύνομαι κυρίως αφού το έχεις ακούσει αλλά και στους υπόλοιπους βεβαίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

hello haryy

 

Νομίζω ότι το 89άρι είναι πολύ smooth & "μουσικό" μικρόφωνο...σίγουρα όμως όχι ουδέτερο. Εγώ το δούλεψα μόνο σε φωνή και ομολογώ πως είχα ενθουσιαστεί από την συνολική του απόδοση. Ισοροπημένο με πολύ όμορφο "αέρα" και χρίς την σκληράδα στα μεσαία και ψηλά μεσαία του 87. Είναι αρκετά "καθαρό" αλλά δεν παύει να είναι ένα Neumann (και μάλιστα βασισμένο σε μια έντονα χρωματισμένη transformer ballanced σειρά).

 

Αν ψάχνεις για κάτι εντελώς καθαρό και ουδέτερο αλλά και πάλι με την ηχητική σφραγίδα της Neumann (σε μικρότερο όμως βαθμό) τότε ίσως θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά στο TLM170. Εγώ το θεωρώ από τις πιο ενδιαφέρουσες προτάσεις στον χωρο του "ουδέτερου" και "καθαρού".

 

Δεν μας είπες όμως για τι το προορίζεις......ίσως τότε μπορούμε να κάνουμε πιο ενδιαφέρουσες και συγκεκριμένες προτάσεις

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδέτερο εννοώ να αναπαράγει όσο πιο φυσικά γίνεται αυτό που του δίνεις, αλλά γιαυτό είπα και "γλυκόηχο" για να κάνω κατανοητή περίπου την χροιά που αναζητώ και μάλλον διαθέτει το συγκεκριμένο. Γενικώς ψάχνω για ένα ήχο που θα είναι "in your face" αλλά και μαλακός ταυτόχρονα. Λίγο αντιφατικό ακούγεται αλλά έχω περίπου την αίσθηση για το πως μπορεί να επιτευχθεί αυτό αν υπάρχει ένα transparent and smooth μικρόφωνο.

 

Όσο για την χρήση του, θα προορίζεται για φωνητικά και ακουστικές κιθάρες και bottom snare όταν και αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόδημε, από το TLM 170 δεν έχω ακούσει ούτε sample. Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Πως θα το συνέκρινες ηχητικά με το 89? Είναι λιγότερο μαλακό? Μοιάζει περισσότερο με το 87?

 

Με βάση την χρήση που το θέλω έχεις και κάτι ακόμη να προτείνεις?

 

πσ. το μικρόφωνο θα κάνει περισσότερο close miking..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

haryy για να είμαι ειλικρινής μαζί σου, ομολογώ ότι η χρήση που περιγράφεις με μπέρδεψε ;D...και αναφέρομαι βασικά στο bottom snare  ;D ;D ;D

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώτο 89 ή κάποιο αντίστοιχο μικρόφωνο κάτω από ένα ταμπούρο..... αλλά τώρα μου έβαλες ιδέες  ;) ;D

 

Για φωνή και ακουστική κιθάρα νομίζω πως το 89 είναι εξαιρετική επιλογή με βάση τον ήχο που περιγράφεις (εννοώ το smooth,γλυκό και με "αέρα" ήχο).

 

Το TLM170 το έχεις σίγουρα ακούσει εν αγνοία σου....είναι από τα πιο industry standard μικρόφωνα για κλασσικά σύνολα, φωνές όπερας κλπ κλπ

 

Πολύ καθαρό, δεν έχει αυτό που θα λέγαμε χαρακτήρα αλλά αποτελεί εγγύηση σε ότι αφορά την ακρίβεια (όχι με την έννοια του στείρου με τονισμένα ψηλά για να ακούγεται και λίγο "κρυστάλινο".....καθαρό ως neumann  ;)).

 

Να πω την αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ ένα μικρόφωνο που να ταιριάζει σε όλους τους ρόλους που περιγράφεις....

 

πολλές φορές ίσως είναι και καθαρά πρακτικό το θέμα.....χωροταξικό.

 

Σε σχέση με ακουστικά όργανα (fingered, bowed & plucked) αλλά και τύμπανα, κρουστά για παράδειγμα νομίζω πως ένα σετάκι σαν αυτό της OKTAVA

http://www.oktava-shop.com/view_prod.php?id=50

 

αποτελεί εξαιρετική λύση και απίστευτο value for money.....

ηχητικά τα LDC του σετ θα έλεγα πως είναι πολύ κοντά σε αυτό που περιγράφεις...ίσως πιο "σκοτεινά" (έχουν ένα ρολ-οφ που ξεκινάει από αρκετά χαμηλά) αλλά ακούν ε-ξαι-ρε-τι-κα στο εκιου (όλο το σετ).

 

Από την άλλη πλευρά και ένα σετ με 2 414xls αποτελεί τρομερά ευέλικτο σχήμα τόσο για ακουστικά όργανα και τύμπανα όσο και για ηλεκτρικά (σε ότι αφορά το μεγάλο και ακριβές του πράγματος). Ίσως λίγο ξενέρωτα στο πρώτο άκουσμα αλλά εξαιρετικά εργαλεία.....

 

Βέβαια τίποτα από όλα αυτά δεν μπορεί να δουλέψει για φωνη  ;D ;D ;D ;D

 

Ίσως όμως θα μπορούσες με το ίδιο περίπου μπάτζετ του 89 να συνδυάσεις κάποιο από τα παραπάνω (ή κάποιο παραπλήσιο σενάριο) με κάποιο πιο "βαριά" χρωματισμένο (αλλά στα πλαίσια του "γλυκού" και σχετικά καθρού - έστω ευέλικτου  ;)) LDC όπως για παράδειγμα το classic II της RODE (εξαιρετικό σε κάποιες φωνές, αρκετά τονισμένα ψηλά αλλά όμορφα χωρίς dome resonanses και με ευρύ φάσμα σε ότι αφορά το πως χρωματίζει...από εντελώς καθαρό έως βαριά saturated) ή κάποιο άλλο αντίστοιχο "καθαρό" αλλά bright tube LDC (κυκλοφορούν πολλές ενδιαφέρουσες εκδοχές του 47 style mic από peluso, pearlman κλπ κλπ....κάποια που άκουσα πάντως μου φάνηκαν υπερβολικά bright) . Σε αυτή την λογική (των γλυκών "ψηλών" , "καθαρό" ) πιθανότατα μπορείς να κοιτάξεις και τις εκδοχές της neumann στην σειρά TLM (transformerless) σε σχέση με τις κάψες K47 & K49....δεν έχω ακούσει καθόλου το TLM167 το οποίο υποτίθεται πως είναι η σύγχρονη εκδοχή του U67 (ηχητικά γιατί ως σχεδιο και "ρόλος" το 87 υποτίθεται πως είναι η τραντζίστορ εκδοχή του 67) αλλά έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια.

 

Επίσης αυτή η κάπως scooped upper mid's και του πιο τονισμένου "αέρα" είναι στα αυτιά μου η λογική των παλαιώτερων LDC AKG εν γένει (tube & solid state) από το C12 & tHE tUBE ως τις πρώτες εκδόσεις του 414.....έχω κάποιες αμφιβολίες για τις σημερινές εκδοχές πάντως (τουλάχιστον σε σχεση με τα ψηλά....ίσως λίγο υπερβολικά πλέον, ίσως να έχει να κάνει βέβαια και με το πιο υψηλό επίπεδο εξόδου)...η ούσια πάντως είναι πως  τα καινούρια C12VR πουλιούντε "μεταχειρισμένα" σε λογικές τιμές λόγω κακού χάυπ..... αντίστοιχα το The Tube που δεν έκανε ποτέ όνομα το βρίσκει κανείς εξαιρετικά φθηνά...

 

...σταματάω γιατί ξέφυγα και θα γράψω ότι συνδυασμό υπάρχει και μάλλον δεν βοηθάω  ::) ;D ;D

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου