Προς το περιεχόμενο

Classic player 50's neck profile


st_eve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χ-minor σε ευχαριστω ωντος καταλαβες που το παω :)

 

θα το λαβω υποψιν αυτο που ειπες παντως απλα μου εκανε εντυπωση οτι μπαινοντας στο site της ibanez για παραδειγμα την λεπτομερεια που ζηταω στο συγκεκριμενο θρεντ την βρηκα σε ολα τα οργανα της,πραμα που δεν βρηκα στην fender και το επισημο site της για την classic player 50 ???θεωρω οτι ειναι σημαντικη λεπτομερια.βεβαια αν καποιος το εχει δει ας μου πει να μη λεω και μεγαλα λογια...

 

παντως ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, αν και καποιος αλλος εχει να πει και την αποψη του εδω ειμαστε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διαστασεις θα βρεις εδω http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/BackContours.aspx

Υπολογισε οτι το μπρατσο της Ibanez σου ειναι αρκετα κοντα στο Wizard ενω το πιο κοντινο της Warmoth στη Classic player 50's σε σχημα και διαστασεις ειναι το Clapton. Και το Standard Thin και το SRV ειναι κοπιαρισμενα απο συγχρονες Fender. H Fender εχει αρκετα διαφορετικα neck profiles στις κιθαρες της οποτε καλο θα ηταν οταν ενα μπρατσο σε βολευει να ξερεις πιο ειναι το συγκεκριμενο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την classic player 60's και έχει λεπτότερο μπράτσο από της 50's. Την δεύτερη την δοκίμασα πρόσφατα σε μαγαζί για κανένα μισάωρο. Έχει ένα βολικότατο soft v profile όπως σου είπαν τα παιδιά, αλλά είναι χοντρούτσικο μανίκι σε σχέση ειδικά με τα ibanez. Θέλω να καταλήξω πως αν ψήνεσαι για την σειρά classic player να ξέρεις πως η 60s έχει λεπτότερο μανίκι από την 50's και c profile, ρίξε της μια δοκιμή.

 

Να προσθέσω ότι η 50's έχει πιο χοντρό μανίκι και από την american standard και από την deluxe που έχουν και αυτές c profile.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Classic Player 50s αλλά δεν την έχω μετρήσει ποτέ. Από όσο ξέρω έχει όντως ένα βολικότατο soft V με 9.5 inch radius, ενώ η 60s shallow C με 12inch radius, και σε συγκριτικές δοκιμές μου είχε φανεί ωραίο αλλά πιο άβολο. Koίτα τα specs σε αυτό το συγκριτικό ριβιού της CP50s και 60s (έχει ξαναεμφανιστεί και παλιότερα): http://www.fender.co.uk/images/resources/pdfs/GIT287%20rev_fender.pdf

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς, για τη μέτρηση του contour του μπράτσου, δείτε αυτό το video:

 

 

To εργαλείο που χρειάζεται είναι αυτό που δείχνει. Έτσι, αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί.  :P

 

Κατά δεύτερον φίλε st_eve νομίζω ότι έχεις πιάσει το θέμα από κάπως λάθος βάση. Και εξηγούμαι (this is going to get long...):

 

Για χρόνια η μοναδική μου κιθάρα ήταν μια Kramer από τα '80s με το κλασσικό φαρδύ και λεπτό (αν και όχι τόσο λεπτό όσο της Ibanez) μπράτσο. Άλλες κιθάρες έρχονταν και έφευγαν αλλά αυτή έμενε σαν "σταθερή αξία" (και λόγω συναισθηματικής προσκόλησης) και είχα αποφασίσει ότι το μπράτσο της ήταν αυτό που με βόλευε όσο τίποτα στον κόσμο. Να καταλάβεις, έχω βγάλει 6ωρα προγράμματα σε "μαγαζί" μ'αυτή την κιθάρα.

 

Κάποια στιγμή ξεκίνησα να "κρατάω" περισσότερες κιθάρες στην κατοχή μου και δοκίμασα μια σειρά από άλλα μπράτσα. Δύο κιθάρες partcaster που έφτιαξα είχαν μπράτσα τύπου "κορμός δέντρου", 1" από άκρη σε άκρη. Αποτέλεσε πραγματική έκπληξη για μένα αρχικά, το πόσο εύκολα και άνετα μπορούσα να παίζω, εφόσον συνήθισα. Μάλιστα ίσως ήταν τα πιο ξεκούραστα μπράτσα που έχω δοκιμάσει.

 

Και μια αληθινή ιστορία που δείχνει ότι πολλά πράγματα είναι στο μυαλό μας: όταν φτιάχτηκε η μια partcaster (Strat), στο μαγαζί του τεχνίτη που την έφτιαξε ήρθε ένα παληκάρι με μια παλιά ESP με προβληματικά ηλεκτρικά (αν μας διαβάζει θα θυμηθεί την ιστορία!). Είδε την Strat και ζήτησε να τη δοκιμάσει. Στην αρχή φρίκαρε με το πάχος του μπράτσου, περίπου... διπλάσιο από της δικής του. Ξεκίνησε να παίζει (και είχε στυλ shredder/neoclassical, που λέει κάτι), και 15' αργότερα προσφέρθηκε να... την αγοράσει!  ;D

 

Τι θέλω να πω λοιπόν: πρέπει να ζήσεις με μια κιθάρα για να καταλάβεις αν κάνει για σένα. Δυστυχώς με μερικά λεπτά δοκιμής, μπορεί και να βγάλεις συμπεράσματα αμέσως, αλλά μπορεί και όχι.

 

Επομένως ξέχνα, IMHO, τα περί Warmoth (που θα σου μείνει παλτό αν δε σου κάνει τελικά...) και κοίταξε να παίξεις με όσο περισσότερες Strat μπορείς (αφού σ'αυτή την "οικογένεια" έχεις καταλήξει). Άσε μαγνήτες, κλπ, και δες αν μετά 15-20 λεπτά έχεις ξεχάσει το back contour. Θα είναι ο συνδιασμός contour/radius/τάστων που θα σε κερδίσει τελικά... σε κάποια απ'όλες.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

 

PS: Η Eric Johnson Strat δεν έχει birdseye maple στο μπράτσο, έχει quartershawn maple.  ;) Το birseye έτσι κι'αλλιώς έχει μόνο εικαστικό προσανατολισμό (εγώ πεθαίνω για ΒΕ βέβαια, αλλά αυτά είναι γούστα). Το να είναι (και) quartershawn πάντως αυξάνει και την σταθερότητά του και (σημαντικά) την τιμή. Α, και τα περισσότερα μπράτσα που διαφημίζονται για quartershawn είναι στην πραγματικότητα rift sawn. Που είναι συναρπαστικά φτηνότερο.  ;D Έτσι για να μη μας δουλεύουν δηλαδή.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω  ολους για της απαντησεις σας νομιζω οτι με κατατοπισατε ακριβως οσο αναφορα αυτο που ρωτησα :)

 

σιγουρα bloody_sunday μπορει να το πηρα λιγο στραβα το θεμα και να καθομαι και να ψειρίζω την μαιμου απλα με ανυσυχησε το γεγονος οτι ειχε πιαστει το χερι μου την ωρα που επαιζα και ηταν και αρκετη ωρα οχι απλα μερικα λεπτα.

 

επισης επειδη δεν ειχα ποτε στην κατοχη μου δικιες μου 2 ή περισσοτερες κιθαρες και επειδη τωρα σκεφτομαι να κινηθω προς στρατ και επειδη σιγουρα δεν θεωρω οτι την παλια μου κιθαρα θα την παρατησω ολικα,σκεφτηκα μηπως ειναι καλο να ειναι οσο το δυνατο κοντα οι δυο κιθαρες και οχι μερα με τη νυχτα (μπερδεονται τα χερια μου  ;D ;D ;D)

 

κακα τα ψεματα αλλα δεν εχω βρει αλλη κιθαρα να παιζω καλητερα απο την δκια μου μεχρι στιγμης και ειναι απολυτα λογικο θα μου πειτε. αναρωτιεμαι αν αγορασω δευτερη κιθαρα αν θα φτασω να ειμαι ικανοποιημενος με το παιξιμο μου οπως με την πρωτη κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα bloody_sunday μπορει να το πηρα λιγο στραβα το θεμα και να καθομαι και να ψειρίζω την μαιμου απλα με ανυσυχησε το γεγονος οτι ειχε πιαστει το χερι μου την ωρα που επαιζα και ηταν και αρκετη ωρα οχι απλα μερικα λεπτα.

 

Βρε δεν σου είπα εγώ τίποτα!  ;D Μόνο τις διαστάσεις σου παρέθεσα! Αν και όλες οι προτάσεις γίνονται με καλές προθέσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακα τα ψεματα αλλα δεν εχω βρει αλλη κιθαρα να παιζω καλητερα απο την δκια μου μεχρι στιγμης και ειναι απολυτα λογικο θα μου πειτε. αναρωτιεμαι αν αγορασω δευτερη κιθαρα αν θα φτασω να ειμαι ικανοποιημενος με το παιξιμο μου οπως με την πρωτη κιθαρα

 

Δεν είναι τίποτα, πίστεψέ με, θα συνηθίσεις ο,τιδήποτε, αρκεί να είναι στο 80% κοντά σ'αυτό που θέλεις αρχικά.

 

Προτείνω και εγώ να κοιτάξεις την Classic Player '60s, που οι προδιαγραφές της είναι πιο "μοντέρνες" στο μπράτσο, και μετά βλέπεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η classic player 60 ειναι ωντος πιο κοντα σε αυτο που θελω πρακτικα ελα δεν την εχω βρει με maple ταστιερα που ηθελα...

 

τις φερνει τελικα κανενας εδω στην αθηνα να παω να τις δοκιμασω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου