Προς το περιεχόμενο

Οι χορδες μου σκουριαζουν πολυ γρηγορα...


zakky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σας χοχοχο και καλες γιορτες.

 

Λοιπον ο χωρος μου ειναι πολυ περιορισμενος, γκαρσονιερα με συγκατοικο τον αδερφο μου :P αλλα θελω να εχω και τα 3 synthesizer μου παντα στημενα. (5 εχω αλλα τα αλλα 2 δεν είναι τόσο σημαντικα). Επίσης καθε φορα που εχω καποιο live πρεπει να ξεστηνω τη βαση, και ολα και μετα ξαναστησιμο.

Η 3πλη βαση, οπως και τωρα η διπλη μου τρωνε πολυ χωρο.

 

Υπάρχει καποια ετοιμη λύση για τον τοιχο? Αντε πες τα πρωτα τα βαζω με τις κλασικες γωνιες που βαζουμε τα ραφια. Το 3ο ομως θελω να γερνει οπως είναι λογικο (ιδανικο θα ήταν να εγερνε και το 2ο). Δοκιμαστικα λυγισα μια γωνια για ραφια και μου φανηκε οτι δε θα μπορουσε να αντεξει το βαρος ενος συνθ.

 

Επισης δυσκολευομαι να βρω τα σωστα key words για να αναζητήσω κατι τετοιο.

 

Οποιαδήποτε ιδεα για οτιδηποτε απο τα παραπανω ευπροσδεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα παιδια.

Ποιος ξερει να μου προτεινει ενα βιβλιο(στα ελληνικα)που να περιεχει μεσα κλιμακες πιανου και τις συγχορδιες τους?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας εδώ και πολύ καιρό για ένα synthesizer που να τα έχει όλα, ανακάλυψα ότι μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Και όχι μόνο αυτό, όλοι ξέρουμε ότι κάθε καινούργια έκδοση ενός συγκεκριμένου synth ενώ υποτείθεται οτι προσθέτει περισσότερα πράγματα, από την άλλη αφαιρεί κάποια άλλα... Γιατί?? Ας είναι πιο ακριβό goddamit!

 

Θέλω ένα synth που να έχει:

-3 oscillators (όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται σε digital μορφή)

-όλα τα oscillator waveforms

-multisamples επίσης (όπως π.χ. το nordwave) και δυνατότητα user sampling

-2 φίλτρα (όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται επίσης)

-3 envelopes

-3 LFOs

-arpegiators

-effects

-καλό aftertouch

-joystick

-(ωραίο θα ήταν και 1 D-beam σαν της Roland :P)

-multitimbrality και keyboard splits

-chord memory (όπως του Korg M3 αλλά με περισσότερα από 8 pads, ή ακόμα καλύτερα αντί για pads να μπορείς να κάνεις assign chords στα πλήκτρα)

-37 ή 49 πλήκτρα

-ελαφριά κατασκευή

-εύκολο χειρισμό με πολλά knobs και λίγα υπομενού

-και φυσικά ωραίο design!

 

Ζητάω πολλά??

Δηλαδή το θεωρώ τόσο λογικό που μου έρχεται να ψάξω να βρώ σχέδια στο internet να φτιάξω μόνος μου ένα custom! Χωρίς πλάκα ποιός ψήνεται να φτιάξουμε ένα? Θα βγάλουμε τρελά λεφτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Παραθέτω τα δεδομένα:

 

Υπολογιστης: HP laptop core 2duo

OS: windows 7 / 64bit

Κάρτα ήχου: konnekt 24d firewire

drivers: οι πιο πρόσφατοι beta που ανεβασε η Tc electronic για 64bit WIN

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ο ήχος έιναι συνέχεια συγκοπτόμενος ή παίζει για 5 sec και μετά σταματάει κ.λ.π.

Δοκίμασα διάφορες αλλαγές που προτείνονται στο forum της tce (π.χ. αλλαγή του οδηγού της θύρας firewire του laptop σε legacy status) αλλά αποτέλεσμα ουδέν.

Αν κάποιος γνωρίζει το θέμα ή έχει κάτι να προτείνει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Συγνώμη για το re-post αλλά δεν ανεβαίνει το κειμενοΠαραθέτω τα δεδομένα:

 

Υπολογιστης: HP laptop core 2duo

OS: windows 7 / 64bit

Κάρτα ήχου: konnekt 24d firewire

drivers: οι πιο πρόσφατοι beta που ανεβασε η Tc electronic για 64bit WIN

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ο ήχος έιναι συνέχεια συγκοπτόμενος ή παίζει για 5 sec και μετά σταματάει κ.λ.π.

Δοκίμασα διάφορες αλλαγές που προτείνονται στο forum της tce (π.χ. αλλαγή του οδηγού της θύρας firewire του laptop σε legacy status) αλλά αποτέλεσμα ουδέν.

Αν κάποιος γνωρίζει το θέμα ή έχει κάτι να προτείνει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα ηθελα να ρωτησω εχοντας το nova system αν μπορω να συνδεσω και την tonelab  μαζι...αν ναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ωστε να μην χασω σημα? σε μια ξεχωριστη λουπα ας πουμε? απ την tonelab θελω τα εφφε της καθαρα και οχι τις προσωμοιωσεις...

 

επειδη χρειαζομαι ενα wah και ενα univibe και τρεμολο πραγμα που δεν γινεται με το nova να εχεις ας πουμε και chorus και τρεμολο αλλα και επειδη δεν εχει καθολου univibe και wah σκεπτομενος πως για 2 καλα πεταλια θα σκασω σιγουρα πανω απο 300 η τουλαχιστον 300 καλη φαση θα ηταν να χτυπησω την tonelab και να γουσταρω κι ολας...

 

ευκαιρια να σας πω και συγκριτικα μετα...

 

ps εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το g switch της tc electronics? γιατι εμενα μεχρι μια bank αλλαζει προς τα πανω οσες φορες και να το παταω και τελος...γενικα αλλα ντ αλλα κανει...να ειναι λογω λογισμικου? εχω το τελευταιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη εχω τρελαθει στις αποριες τωρα τελευταια αποφασησα να το ρωτησω..αυτην την περιοδο εχω μια ιδιαιτερη ανασχοληση με τους dream theater και απλα ξερωντας οτι δεν μπορω να εχω ενα ιδιο ηχο με τον Petrucci λεω μηπως με καποιο πεταλακι η κανενα software βγαλω καπως παρομοιο ηχο..

ξερω οτι παντα ειναι δισκολο αλλα ακομα και αν θελει τα τρελα λεφτα,τουλαχιστον πειτε μου καποιες ρυθμισεις για τον ενισχυτη που θα βοιθησουν να φτασω στο πλησιεστερο αποτελεσμα..

 

ευχαριστω θερμα τους ενδιαφεροντες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα φίλο θέλουμε να κολλήσουμε ένα καθαρό pickguard σε μια ακουστική.

Την καθαρίσαμε με ένα ειδικό λάδι που είναι για καντήλια που είναι ελαφρύ και δεν καταστρέφει την επιφάνεια.

Δοκιμάσαμε ταινία διπλής όψης (για χαλιά) αλλά ξεκολλάει.

Τι μπορούμε να βάλουμε ώστε να μείνει μόνιμα και χωρίς να καταστρέψει την κιθάρα;

Κάποιοι είπαν βενζινόκολλα, αλλά ούτε που ξέρω αν κάνει.

Παρακαλώ για βοήθεια γιατί ως τότε δεν μπορεί να παίξει...  :P

 

Ευχαριστώ...

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βρηκα τυχαια το αρχειο που επισυναπτω και στο οποιο αναφερεται οτι υπαρχει προβλημα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη.Βεβαια ειναι του 2006 αλλα δεν ξερω αν το προβλημα λυθηκε τελικα.Αν ξερει κατι παραπανω καποιος ας μας πει για να μην ψηθουμε καμια ωρα ;D ;D

643_sitefile-9441.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου