Προς το περιεχόμενο

Παω Τουρκια για πιατα-συμβουλές παρακαλώ


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγαζια με μουσικα οργανα γενικα εννοεις ή μόνο για πιατίνια ?

 

και τα δυο.

 

Θα παρεις το "τουνελι"  ("Tünel" ειναι το πρωτο "μετρό" που κατασκευαστηκε ποτε!) & οπως θα βγεις απο την εξοδο του θα κοψεις δεξια στο στενο (αφου παρεις τα πιατινια προχωρα καμμια 200αρια μετρα προς την πλατεια Ταξιμ και φαε το καλυτερο προφιτερολ του κοσμου στην υγεια μου... ;D ;D (θα το δεις το μαγαζι,το εχει ακομα Ελληνας και θα εχει σιγουρα ουρα απ'εξω... ;D)).

 

βασικα για τι τιμες μιλαμε?

εχει να μας δωσει καποιος μια ταξη μεγεθους?

 

αναλογα με τη ποσοτητα και το παζαρι (αλλα και το νομισμα που κουβαλας,εν εχεις ευρω ειναι καλυτερα ειδικα τωρα που η λιρα εχει πεσει πολυ),γενικα ενα 40% κατω απο την υπολοιπη Ευρωπη θα τα παρεις σιγουρα,αν εχεις μαζι σου και κανα Τουρκο (η καποιον που μιλαει τουρκικα) θα πετυχεις και καλυτερη τιμη...

 

εμεις πηγαμε στο εργοστασιο με τον ντραμμερ μου (μιλαει απταιστα τουρκικα) και πηραμε ΠΟΛΛΑ πιατα σε εξευτελιστικες τιμες μας χαρισαν δε και ενα μικρο china αλλα και 2 δερματινες θηκες.

 

και τελος, γιατι δεν βλεπω να αναφερονται δασμοι σε κανενα απο τα θεματα για πιατα παο την τουρκια?

τι παιζει?

 

τιποτα δε παιζει,αερα περνας ,το πολυ πολυ αν σε ρωτησουν τι ειναι πες μπακιρενιες πιατελες για πιλαφι,πιανει παντα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκει στην πλατεια Taksim τα καταστηματα ειναι ανοικτα Κυριακη ?

Κοιταξε πρωτα θα παω στο εργοστασιο της masterwork να δω τι παιζει και με τα ρεστα (ποια ??? ;D ;D) θα επισκεφτω και τα μαγαζια για προφιτερολ, μπακλαβα και λοιπες πιατελες για πιλαφι  ;D

 

Τη θηκη θα την εχω μαζι μου στο αεροπλανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει στην πλατεια Taksim τα καταστηματα ειναι ανοικτα Κυριακη ?

 

απο οτι θυμαμαι οχι,δυστυχως εχουν εξευρωπαϊστει και οι Τουρκοι & εν αντιθεση με τον υπολοιπο μουσουλμανικο κοσμο που τιποτα δεν κλεινει ποτε εκει Κυριακη ειναι κλειστα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ταξίδι-καλές αγορές και άμα δεις καννα σετάκι roland πες μου να ανέβω να το παζαρέψω!  ;D Επίσης προτείνω μπακλαβά με πράσινο φυστίκι-όλα τα λεφτά!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλατεια taxim , θα παρεις την περιφημη οδο του ' Περα " που αρχιζει απο αυτη  (εκει και ειναι και το Ελληνικο Προξενειο ,  μπορεις με μιαμιση λιρα να παρεις το μικρο παλιο τραμακι ) και στο τερμα της , εκει περιπου που αρχιζει ο δρομος για το γαλατα , εχει ενα δρομακι προς τα αριστερα που εχει ενα καρο μαγαζια μουσικων οργανων.Στη δεξια πλευρα του δρομου οπως κατεβαινεις καμια 40αρια μετρα απο τη γωνια εχει ενα πολυ καλο μαγαζι αποκλειστικα με πιατα ολων των ειδων και καποια κρουστα.Πηγαινε σε ολα και κανε σκληρα παζαρια , μη το παιξεις ιταλος η ισπανος η ακομα χειροτερα αμερικανος , ετσι κι αλιως θα σε παρουνε χαμπαρι οτι εισαι Ελληνας ( θε σε αποκαλεσουνε καρντασι - τους Σαλονικιους ή μπατζανακι - τους Αθηναιους ) και θα σου κανουνε καλυτερη τιμη , γιατι κατα βαθος οι Κωνσταντινουπολιτες και μορφωμενοι Τουρκοι ( εκτος απο τους φανατικους που μενουν περιξ υου Φαναριου ) , εχουν τυψεις για το διωγμο των Ελληνων απο τον δρομο τους ( Η οδος του Περαν ηταν γεματη απο Ελληνες με τα μαγαζια τους και αυτο ειναι ολαφανερο ακομη  ).

Την Κυριακη πολλα μαγαζια στην οδο του Περα ( οχι ολα ) ειναι ανοιχτα , πιθανως και καποια απο τα μουσικομαγαζα να ειναι το ιδιο.

Φαε κανα μπακλαβα με σοκολατα για να ξεχασεις το ονομα σου , σαντουιτς με ψαρι ή καλκούνι στη γεφυρα του Βοσπορου ,πιες κανα ουζακι ( αυτοι το λενε Yeni-Raki ) στο prokopi ακουγοντας ρεμπετιες μ πιες καναν αργιλε με την κλασσικη γευση μηλου και τα λεμε οταν επιστρεψεις.

Τακαλυτερα μπαρακια-καφε ειναι στις καθετες οδους της οδου του Περα και τα καλυτερα φαγαδικα στις παραλληλους απο κατω της οπως την ανεβαινεις για την πλατεια taxim.

Για να μη καταλαβεις λαθος , την οδο του Περα την λενε ISTIKLAL KADECI , αλλα αν τους πεις street of Pera θα χαμογελασουν πονηρα και θα σε κοιταξουν παραξενα.

Αυτα , καλα να περασεις και καλο κυνηγι.

 

Α! By the way 2 λιρες = περιπου ενα ευρω και μην αλλαζεις χρηματα στο ξενοδοχειο που θα μενεις αλλα στα συναλακτηρια του δρομου , συνφερει καλυτερα!

Αμα μπορεις βρες και κοιτα ενα πολυ ενδιαφερον ταινιακι για τη μουσικη της Πολης "Ο ήχος της Πόλης" λεγεται εναι του Fatih Akin με τον μπασιστα των Einsturzenden Newbauten , και θασαι ετοιμος γι αυτα που θα συναντησεις.

 

Bon Voyage........

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow παιδες ευχαριστω πολυ, με βλεπω να γυρναω πισω + 5 κιλά  ;D ;D

 

παρ'όλο που εχω αρκετά πιατίνια και ειμαι φανατικός της σειρας Paiste signature πάντα ειχα αυτο το ταξιδάκι στο μυαλό μου και τωρα που βρήκα την ευκαιρία (και την παρέα) είπα να το κάνω.Το πηγαινε -έλα εξάλου θα μου βγει φτηνο (εχω αδερφο πιλοτο που θα με παει) και το ξενοδοχειο βγαινει 30 ευρω στο κεντρο οπότε το μονο ''ρισκο'' ουσιαστικα ειναι το θεμα του τελωνειου αλλα οπως ειπώθηκε (και το εχω ακουσει και απο άλλους) περνας αερα.

 

Αυτο κυρίως ομως που με έπεισε ειναι αυτα τα πιατίνια http://www.masterwork.com.tr/

φυσικά ομως εαν δεν μου κανουν ακουστικώς μπορει και να γυρίσω με τα παραπανίσια κιλά μονο  ;D

Απο zildjian και ειδικότερα A custom και Κ custom υπάρχουν ευκαιρίες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μη τουρκικό και εισαγώμενο είναι ακριβό. Δεν αξίζει. Και φυσικά πολύ δύσκολο εως ανέκδοτο η όποια ελπίδα να βρείς κανά παλιό zildjian Κ made in istanbul..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μη τουρκικό και εισαγώμενο είναι ακριβό. Δεν αξίζει. Και φυσικά πολύ δύσκολο εως ανέκδοτο η όποια ελπίδα να βρείς κανά παλιό zildjian Κ made in istanbul..... ;D

 

Συγγνώμη αλλα και τα zildjian στην Τουρκια δεν κατασκευαζονται ?

Ετσι νομιζα τουλαχιστον... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου