Προς το περιεχόμενο

Παω Τουρκια για πιατα-συμβουλές παρακαλώ


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη αλλα και τα zildjian στην Τουρκια δεν κατασκευαζονται ?

 

οχι αμερικανικα ειναι απο το 1927.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι αμερικανικα ειναι απο το 1927.

 

Καλα ο Zildjian Τουρκος δεν ηταν ?

και εγω που νομιζα οτι θα ευρισκα κανα Κ μιση τιμη  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα γραψει και παλιοτερα σε σχετικο θεμα.

 

Για τα Istanbul μην πας σε μαγαζια!Ψαξε για το "εργοστασιο"(τι εργοστασιο δηλαδη - τα πιατινια τους ειναι 100% χειροποιητα...αν πας θα καταλαβεις) της Istanbul.Μπορεις να τα δοκιμασεις εκει και να τα παρεις παρα πολυ φθηνοτερα.Ο αδερφος μου περσι τυχαια βρεθηκε εκει(ειναι κανα 2ωρο απο κεντρο - Σουλταναχμετ/Ταξιμ κλπ) και τα πηρε (λογω τιμης εργοστασιου αλλα και της κατρακιλας της τουρκικης λυρας) σχεδον στο 1/3 της τιμης που πολλουνται Ελλαδα!

 

Φετος ξαναπηγε στην Πολη(δεν μπορεις να πας στην Κωνσταντινουπολη μονο για μια φορα - απλα δεν γινεται) , γυαλισε τα περσινα του πιατινια  , που τα 'χε μαζι του και πηρε κι αλλα δυο καινουρια και παλι απο το εργοστασιο εννοειται στην ιδια τιμη!Τα ρεστα τα πηρε μπακλαβαδες! ;)

 

Αυτα για Istanbul.Για Bosphorus κλπ δεν γνωριζω.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπάμπη… προσεκτικά εκεί που θα πάτε… Έχεις δει το «Εξπρές του Μεσονυκτίου»; Και όχι πολλά σιροπιαστά, ανεβάζουν το ζάχαρο… είμαστε και γέροι άνθρωποι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Constantin που είναι και αυτά χειροποίητα τουρκικά πιατίνια, ξέρετε που φτιάχνονται;

Πήρα ένα 6" splash diamond series και είναι τρομερό! (Δεν εχουν site...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πως εχουν τα πραγματα...

1.Αρχικα μια ομαδα τουρκων ξεκινησε την ιστορια με τα masterwork πριν καμια 8αρα χρονια θελωντας να φτιαξουν ποιοτικα χειροποιητα πιατινια..Σε καποια φαση θελησαν για καποιες αγορες να εχουν διαφορετικο ονομα τα πιατινια εξου και η ονομασια constantine (παραδειγμα οταν ο τουρκος πηγε για promotion τα πιατινια στον τριμη υπηρχαν κομματια masterwork και constantine)

Eπειτα ενας απο την ομαδα θελησε να κανει την δικη του εταιρεια φτιαχνωντας περιπου τα ιδια κραμματα , με την επωνυμια aegean.

Constantine δεν νομιζω να βγαινουν ακομα..

2.Oσο για τα πιατινια ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ..Δεν θα χρειαστει να κοιταξεις καν αλλου..Τα masterwork δεν ειναι γνωστα κυριως λογω του λαθους promotion (του στυλ δεν ξερουν καλα αγγλικα, η 5 χρονια δεν ειχαν ανθρωπινο σαιτ).Ας ειναι καλα ο Θεμης απο r.c που τα ανακαλυψε

3.Δεν ξερω τι στυλ παιζεις αλλα αν θες ποιοτητα και αντοχη Resonant series η custom..Τωρα πια εχει της παναγιας τα ματια εκει..Εχω resonant ολη τη σειρα και τα σπανε

4.Απο μπακλαβα δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν κατάλαβα καλά τα Masterworks, Aegean και Constantine είναι τα ίδια πιατίνια, απλώς με την επωνυμία Constantine δεν κυκλοφορούν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν κατάλαβα καλά τα Masterworks, Aegean και Constantine είναι τα ίδια πιατίνια, απλώς με την επωνυμία Constantine δεν κυκλοφορούν πλέον.

 

Αν αυτο ισχυει τοτε πηρα ενα απο τα τελευταια Constantin πριν 2 εβδομαδες! Παντως επειδη συγκρινα τα Αgean (οχι Αegean :D) με τα Constantin εχω να πω πως δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση ηχητικα. Οι πιο παραδοσιακες σειρες τους μοιαζουν καπως μεταξυ τους, αλλα αυτο ειναι λογικο για τα περισσοτερα τραντισιοναλ τουρκικα πιατα. Για τα masterwork δεν εχω αποψη. Παντως αυτo το  Constantin diamond series crash που πηρα ειναι πολυ ωραιο κ την παρασκευη θα κανει την πρωτη του ηχογραφηση!

 

edit: αν υπαρχει καποια ομοιοτητα μεταξυ των εταιρειων αυτων, πιθανον να ειναι μεταξυ Masterwork και Agean (γνωμη μου απ' οσο τα εχω δει, δεν ξερω σιγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τα Agean (και οχι aegean  ;D) δεν ειναι masterwork.Απλα ενας απο τους αρχικους συντελεστες της masterwork τα σπασε με τους υπολοιπους και προσπαθησε να φτιαξει τη δικη του εταιρεια.Για κανα δυο χρονια διαφωνουσαν ποιος θα κρατησει την επωνυμια masterwork...

Tα Agean δεν ειναι και τοσο καλα πιατινια (κατ'εμε) γιατι πολυ απλα ο τυπος δεν χρησιμοποιησε τα ιδια υλικα...

Γενικοτερα το να συγκρινεις δυο handmade πιατινια ειναι σχετικα αδυνατο...Ενα crash 18 resonant δεν ακουγεται το ιδιο με το αντιστοιχο <αδελφακι του> επισης 18 ιντσων resonant.ποσο μαλλον 2 handmade μεταξυ διαφορετικων εταιριων...

Οσο για τα constantin ναι ηταν masterwork απλα με διαφορετικη επωνυμια...Τωρα αν εχει γινει κατι αντιστοιχο με τα agean (να εχει αναλαβει καποιος αλλος την παραγωγη)δεν το ξερω...Παντως ειναι καλα πιατινια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Agean που τα εχω ακουσει δε μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση.Για τα masterwork το ''φλερτ'' ξεκινησε οταν τα ακουσα απο ενα φιλο μου στην Ολλανδια.Το ενδιαφερον ομως εγινε εντονο οταν ειδα στο site τους αυτη την effects σειρα.Θα παω πρωτα στο εργοστασιο να δω τι θα γινει και μετα θα παω στο παζαρι να κοιταξω για τιποτε αλλο, αν και πιστευω οτι ρεστα δε θα υπαρχουν. ???

 

Ενημερωτικα εχει και ο thomann masterwork αλλα μαλλον ειναι παλαιοτερες σειρες και φανταζομαι πολυ πιο ακριβα απο το εργοστασιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου