Προς το περιεχόμενο

delay αναλογικο.ποιο?


hlal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους,

ψαχνω για αναλογικο delay,εχω τσεκαρει μερικα οπως το mxr carbon copy,ακουσα και ενα delay llama της jam(στο internet μονο),αλλα ψαχνομαι ακομα...το να παρω σβαρνα τα μαγαζια ρωτωντας δεν εχει νοημα γιατι τα πεταλακια που θα πρεπει να ακουσω ειναι απειρα!οποτε προτεινετε,και παω και δοκιμαζω αυτα που θα γραψετε!τωαρα οσον αφορα το οικονομικο θεμα δεν βαζω ορια,αν κατι ειναι ακριβο θα το ψαξω σε μεταχειρισμενο.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτεσαι και προς tape πλευρα ?

το noiz ειναι γεματο απο threads με delay,fuzz,ξυλα και telecaster , για ψαχτο λιγο , μπορει να εχει δωθει η απαντηση απο τους περισσοτερο γνωστες ηδη

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deluxe memory man Δαγκωτο!!!

το χω , έχω πάρει κ αλλα πεταλάκια όλα αναλογικά (ακομα και του analogman) αλλα κανενα δεν φτάνει κοντα...

φυσικα μιλαμε για πεταλια ετσι? διοτι αν θες πραγματικο tape echo τοτε..αλλαζει το πραμα...με κανα 500ρι βρισκεις μεταχειρισμενο παλιο space echo και με κανα 700ρι αν εισαι τυχερος μεταχειρισμενο Fulltone tape echo (λαμπατο)

αυτα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα μια βόλτα κι από δω: http://www.noiz.gr/index.php?topic=158314.0

 

Tι δεν σε ικανοποίησε στο Carbon Copy και σε αυτό του Jam? Oι επιλογές είναι όντως άπειρες και δεν διαφέρουν πολύ μεταξύ τους (εκτός από το DMM που προτείνατε... πρέπει να έχω ακούσει σχεδόν τα πάντα, και δεν το αλλάζω με τίποτα - μιλάω για την παλιά έκδοση-μίνι μπαούλο και όχι την καινούργια, η οποία πάντως είναι επίσης πολύ καλή).

 

Επίσης, πρέπει να βάλεις ένα όριο για το μπάτζετ σου γιατί πχ. δεν μπορώ να σου προτείνω ένα Echoplex ή ένα Binson Echorec...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θέλεις πολύ φτηνό δοκίμασε και το artec.

Συνήθως τα artec πετάλια είναι μάπα αλλά αυτό μου αρέσει και το έχω στο pedalboard  νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το artec μου άρεσε κι εμένα, πολύ καλός ήχος για τα λεφτά του. Το Delyxe Memory Man (το πολύ παλιό, χωρίς chorus) δεν με εντυπωσίασε κι έχει "μόνο" 300ms time. Το Delay Llama πάλι είναι πάρα πολύ καλό, με 600ms. Αν θέλεις και tap tempo κοίτα το Delayla XL, το οποίο νομίζω έχει και 1000ms χρόνο.

Πάντως αν έχεις 3500€ χτύπα binson echorec με κλειστά μάτια, κι αν δεν σου αρέσει μου το κάνεις δώρο  ;D ;D ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Delyxe Memory Man (το πολύ παλιό, χωρίς chorus) δεν με εντυπωσίασε κι έχει "μόνο" 300ms time.

 

Εγώ εννοούσα τις εκδόσεις με τα 5 κουμπιά, όχι τις παλαιότερες... Aυτές έχουν μεγαλύτερο χρόνο (περίπου 500 ms). Επίσης, "καινούργια σειρά" εννοούσα αυτήν που βγήκε πέρσι με το μικρότερο κουτί.

 

Kαλό το Delayla ΧL αλλά όχι αναλογικό. Aυτή τη στιγμή μόνο ένα πετάλι αναλογικού delay υπάρχει στον κόσμο που φέρει tap tempo, κι αυτό είναι το Diamond Memory Lane 2. Σε λίγο καιρό θα διατεθούν άλλα δυο, το Εlectroharmonix Deluxe Memory Boy και το Μalekko 919.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου