Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα οργάνων για πρόβα σε στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μουσική είναι alternative rock - post punk (από Dinosaur Jr. μέχρι Placebo). Αρκετή φασαρία δηλαδή με κάποια πιο ήσυχα σημεία. Έχουμε διαρκώς προβλήματα με τον ήχο. Ο ένας δεν ακούει τον άλλον, μετά δεν ακούει τον εαυτό του. Η φωνή είναι μια πολύ χαμηλά, μετα οκ αλλα είναι τόσο δυνατά που μικροφωνίζει το σύμπαν, το lead work (το λίγο που υπάρχει) δεν ακούγεται καθόλου κλπ κλπ.

 

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες; Οταν μπαίνουμε στο στούντιο, τι διαδικασία ακολουθούμε για να μπούν όλα "στη θέση τους". Δεν περιμένω να βγάλουμε θεϊκό ήχο φυσικά, απλά να γίνει η δουλειά και να μπορύν να παίξουν όλοι το όργανό τους σωστά.

 

2 κιθάρες, 1 μπασο, ντράμς, φωνή.

 

Ευχαρίστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει να μπορεί να ελέγχει ο ντράμερ τις εντάσεις του. Αν δεν βαράει αυτός, δυναμώνουν κ τα υπόλοιπα όργανα σε ένα νορμάλ επίπεδο (μη βάλετε τέρμα επειδή μπορείτε) (πχ εγώ στο μπάσο, δεν θεώρησα ποτέ πως έπρεπε η ένταση μου να είναι πάνω από το μισό σε όποιον ενισχυτή έχω πάει)

Ξεκινήστε να παίζετε ώστε να ακούτε όλοι όλους (ζητήστε κ από τον ηχολήπτη αν υπάρχει να ρυθμίσει τις μίξεις που βγαίνουν στα μόνιτορ).

Μετά βάλτε κ τη φωνή ώστε να ακούγεται δυνατά (χωρίς να μικροφωνίζει) και θα είστε μια χαρά.

 

Αν συνεχίζετε να μην ακούτε, δοκιμάστε να αλλάξετε θέσεις στο χώρο όσο παίζετε, για να βρείτε που σας χτυπάει καλύτερα ο ήχος κ μπορείτε να τους ακούτε όλους.

 

Είναι σημαντικό όπως ρυθμίζετε τις εντάσεις σας να παίζετε με τις δυναμικές που παίζετε κανονικά κ στα κομμάτια. Όχι σιγά σιγά στη ρύθμιση κ μετά όσο παίζετε να βαράτε οπότε κ να πάρετε τρενάκι κ τους υπόλοιπους που θα αρχίσουν να δυναμώνουν επειδή δυνάμωσε κάποιος.

 

Το σημαντικό είναι να αρχίσετε από χαμηλές εντάσεις και να τις διατηρήσετε κατά τη διάρκεια της πρόβας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει να μπορεί να ελέγχει ο ντράμερ τις εντάσεις του. Αν δεν βαράει αυτός, δυναμώνουν κ τα υπόλοιπα όργανα σε ένα νορμάλ επίπεδο (μη βάλετε τέρμα επειδή μπορείτε) (πχ εγώ στο μπάσο, δεν θεώρησα ποτέ πως έπρεπε η ένταση μου να είναι πάνω από το μισό σε όποιον ενισχυτή έχω πάει)

Ξεκινήστε να παίζετε ώστε να ακούτε όλοι όλους (ζητήστε κ από τον ηχολήπτη αν υπάρχει να ρυθμίσει τις μίξεις που βγαίνουν στα μόνιτορ).

Μετά βάλτε κ τη φωνή ώστε να ακούγεται δυνατά (χωρίς να μικροφωνίζει) και θα είστε μια χαρά.

 

Αν συνεχίζετε να μην ακούτε, δοκιμάστε να αλλάξετε θέσεις στο χώρο όσο παίζετε, για να βρείτε που σας χτυπάει καλύτερα ο ήχος κ μπορείτε να τους ακούτε όλους.

 

Είναι σημαντικό όπως ρυθμίζετε τις εντάσεις σας να παίζετε με τις δυναμικές που παίζετε κανονικά κ στα κομμάτια. Όχι σιγά σιγά στη ρύθμιση κ μετά όσο παίζετε να βαράτε οπότε κ να πάρετε τρενάκι κ τους υπόλοιπους που θα αρχίσουν να δυναμώνουν επειδή δυνάμωσε κάποιος.

 

Το σημαντικό είναι να αρχίσετε από χαμηλές εντάσεις και να τις διατηρήσετε κατά τη διάρκεια της πρόβας.

 

 

+1

 

 

Η ενταση τηε προβας καθοριζεται απο τα ακουστικα οργανα (κιθαρα-φωνη) και υπαρχει ενα οριο ατα 100 dB. Ο ντραμερ δεν χρειαζεται να παιζει δυνατα γιατι απλα μεσα σε δυο ωρες θα κουραστει, η προβα πρεπει να ειναι ευχαριστη για ολους!

 

Οι εντασεις της φωνης η οποιαδηποτε αλλου ακουστικου οργανου που μικροφωνιζεται στο Ρ.Α εχουν καποια ορια γιατι αλλιως θα αρχισουν οι 'μικροφωνισμοι'. Η κοινη πρακτικη ειναι να παιξετε ενα κομματι και αν δεν ακουτε φωνη και ντραμς απλα να χαμηλωσετε τις κιθαρες και το μπασσο, απλα τα περισσοτερα συγκροτηματα απλα δυναμωνουν οτι δεν ακουνε που ειναι λαθος και επικινδυνο αφου αν η προβα υπερβει τα 100 dB σε ενταση αρχιζετε να δημιουργειτε προβλημα στα αυτια σας.

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου