Προς το περιεχόμενο

Download, CD, Βινύλιο?


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος είναι εραστής της μουσικής θα βρει τρόπο να την απολαύσει είτε προέρχεται από βινύλιο, κασέττα, cd, mp3, ipod............................Τα υπόλοιπα όλα είναι φτώχια.

Φυσικά και είμαι οπαδός του βινυλίου αλλά επειδή δεν είμαι μπρούκλης, όταν κάτι μ' αρέσει και η τιμή του είναι απαγορευτική, μου κάνει και το cd :).

 

Α μπράβο... ας θυμηθούμε ότι και παλιά υπήρχαν 3 διαφορετικές "φυλές" μουσικόφιλων. Αυτοι που μάζευαν αντεγραμμένες κασσέτες και δεν είχαν ούτε ένα Lp, αυτοί που μάζευαν την μουσική που τους ενδιέφερε σε ότι μορφή ήταν προσβάσιμη (βινύλια, κασσέτες, αργότερα και cd και μετά mp3), και φυσικά οι ορκισμένοι βινυλιάδες που δεν έχαναν ευκαιρία να σε κράξουν που αγόρασες την 2η σουίτα για λαούτο του bach σε Cd και δεν θα την ακούσεις καλά...

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν μου αρέσει να απομονώνεις μόνο μια μικρή φράση απο το κείμενό μου, που μπορεί να παρεξηγηθεί.

 

οτι υπάρχει στον τομέα της μουσικής και η "μοδα" του vintage είναι, πιστεύω, γεγονός.

 

απο εκεί και πέρα, δεν μπορεις να γενικεύεις για όλα

 

προφανώς (χρησιμοποιώ τον ίδιο τρόπο επιχειρηματολογίας με σένα ;D) ολο σου την τσατίλα για τα νιτρα, τα nos τρανζιστορ κλπ βρήκες ευκαιρία να το ριξεις πανω στα βινυλια. :-\

 

από τη μια δεν σου αρέσει να απομονώνω κλπ.

 

και από την άλλη επαναλαμβάνεις ότι πιστεύεις πως υπάρχει η "μόδα του vintage", αυτό δηλαδή που τόνισα κι εγώ

 

άρα πού έγκειται η ένστασή σου;

 

δεν έχω καμία τσαντίλα προς νίτρα ή NOS τρανζίστορ, με κάποιον άλλο με μπερδεύεις

 

δίσκοι βινυλίου μου έχουν χαρίσει αξέχαστες στιγμές στο παρελθόν, αλλά βλέπω το θέμα πρακτικά και ψυχρά και έχω γυρίσει σελίδα προς κάτι που θεωρώ καθολικά ανώτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως υπάρχουν αντικειμενικά μετρήσιμα μεγέθη τα οποία αποδεικνύουν ότι το CD έχει δυνατότητα ηχογράφησης και απόδοσης μεγαλύτερων δυναμικών από ότι το βινύλιο αλλά από την άλλη υπάρχουν άλλες τόσες επιστημονικές μελέτες που αποδεικνύουν ότι η φυσική συμπίεση που επιδέχονται ηχογραφήσεις σε μαγνητοταινίες, βινύλια κλπ, είναι υπεύθυνη για μεγάλο τμήμα της "ζεστασιάς" ή "χρωματισμού" των ηχογραφήσεων αυτών.

 

H αρμονική παρμόρφωση που όντως βρίσκεται (και σε σχεδόν υψηλά επίπεδα) στο βινύλιο υφίσταται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στην δεύτερη (άρτια) αρμονική (όπως συμβαίνει και στις τριόδους σε καθαρή τάξη Α) συμβάλλοντας στην ευφωνικότητα και στην αποδεκτή γλύκα / ζεστασιά, αντίθετα με το CD το οποίο (στις καλές του υλοποιήσεις) παράγει μεν λιγότερες παραμορφώσεις αλλά σε περιττές αρμονικές. Τώρα, τι θέλει να κάνει trade off ο καθένας, είναι δική του υπόθεση.

Εγώ, όπως ανέφερα ακαι στην αρχή, έχω ένα πλήρως λαμπάτο diy σύστημα (pro με 6922, monoblock 300Β, crossoverless fullrange ηχεία, με diy πικάπ με phono διακριτών opamps -έχω και λαμπάτο αλλά παραπάει - και ένα άσχημα πειραγμένο CD-80). Όλα τα παραπάνω με θεμελιώδη ελαττώματα αλλά με πολύ συγκεκριμένα αξεπέραστα προτερήματα.

Άρα εκ προοιμίου δείχνω προς τα που κλίνουν οι επιλογές μου. Συνειδητές και με κόπο (από την στιγμή που δεν υπάρχει το χρήμα) επιλεγμένες. Δεν μιλάω ελαφρά τη καρδία ούτε αφήνω (όσο συνειδητά μπορώ βέβαια) το συναίσθημα να επηρρεάσει την ακουστική μου κρίση.

Ναι, πικάπ θα είχα ακόμα και αν δεν μου άρεσε ο ήχος γιατί όντως είμαι συναισθηματικά δεμένος και έχω και 2000 δίσκους. Αλλά ΔΕΝ θα επέμενα ότι ΕΜΕΝΑ μου αρέσει περισσότερο ο ήχος του βινυλίου σε σχέση με το CD (το τονίζω το συγκεκριμένο format) υπό τις προϋποθέσεις που ανέφερα, αν δεν ήμουν πεπεισμένος για αυτό.

 

Έχω ακούσει συστήματα εκατομμυρίων και έχω τριγυρίσει (αντίθετα με πολλούς που τον κατηγορούν χωρίς να τον ξέρουν) μέσα και γύρω από τον μαγικό και σε μεγάλο βαθμό ψεύτικο κόσμο του high (έως και ultra high  :P) end. Δεν ασχολούμαι πλέον τόσο έντονα χωρίς να τον αγνοώ.

 

Ναι, χρυσά αυτιά και μάτια και γλώσσες και μύτες υπάρχουν. Και εκεί έξω και εδώ μέσα(και στον επαγγελματικό κόσμο χρυσοπληρώνονται). Το αν δεν αφορούν κάποιους από μας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

Δεν θα μπώ καν στον κόπο να αρχίσω για πριονωτές, τραπεζοειδείς, ικανότητες των dac, correction αλγόριθμος vs actual ανάγνωσης (με το εγγενές σφάλμα της κυκλικότητας), ποιότητα κοπής, ποιότητα transport, δυναμικές, , , ,  και ούτε θα ειρωνευτώ τις ακουστικές ικανότητες / δυνατότητες επιλογές του καθενός και δεν θα κάτσω να πω κάθε φανατικό του ψηφιακού ήχου (ειρήσθω εν παρόδω, έχω και δικό μου diy ολοκληρωμένο -passive pre - ψηφιακό ενισχυτή) κουφάλογο και αποπαίδι του boom box.

 

Αυτό φωνάζω τόση ώρα.

 

Ο καθείς με τις επιλογές του. Φτάνει να είναι συνειδητές και μετά από (κριτική) επιλογή.

 

Και ναι, σε επισκέψεις που θα πάω ή με φίλους που θα αράξω "ένα ουισκάκι" θα ζητήσω και μια χαρά θα είμαι.

Οταν κάτσω να ηρεμήσω όμως και να με ανταμείψω, θα ζητήσω να μου βάλω ένα συγκεκριμένο malt. Γιατί ξέρω πως αυτό θέλω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όλοι απολαμβάνουμε τη μουσική από διάφορα μέσα αναπαραγωγής όμως η συζήτηση έγινε για το ποιο είναι το αρτιότερο... Και εγώ έχω 3000 βινύλια αλλά έχω και 2000 cd... Όλα τα απολαμβάνω αλλά... με το βινύλιο καυλώνω περισσότερο τι να κάνουμε είναι αυτή η "ζεστασιά" που προαναφέρθηκε και δεν ξεπερνιέται με τίποτε... Ασφαλώς όμως δεν ακυρώνω εντελώς το cd... Φίλε μου flac-costa canadian club 12 years έχεις δοκιμάσει;;;;; (μολονότι δεν είναι malt)... 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου flac-costa canadian club 12 years έχεις δοκιμάσει;;;;; (μολονότι δεν είναι malt)...  

Θα προσπαθήσω να τo δοκιμάσω με την σημερινή μπριζόλα στα κάρβουνα ....  ;D

(και όμως συνδυάζεται)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου