Προς το περιεχόμενο

Download, CD, Βινύλιο?


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άραγε όλα αυτά τα χρόνια της μετάβασης από το αναλογικό στο ψηφιακό και από το βινύλιο, στο cd και στο downloading, έχει αλλάξει επί της ουσίας τίποτα;

Μας επηρεάζει το μέσον με το οποίο θα ακούσουμε μουσική, ή οφείλουμε να εστιάζουμε στην ίδια τη μουσική;

Αναμένω τις απόψεις σας.

 

Υ.Γ. Τελικά το μεσημεριανό μου post με θέμα το αλκοόλ και την ακουστική διαγράφηκε πλήρως... Ευχαριστώ, γιατί είχα αρχίσει να ζαλίζομαι... Παρόλα αυτά με πολύ συμπάθεια και αγάπη, πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα, ώστε το μέλος που ξεκινάει ένα θέμα, μην μπαίνει άδικα στον κόπο να το ψάχνει απο εδώ και από εκεί, και μετα να αντιλαμβάνεται ότι απλά δεν υπάρχει. Θα μπορούσε να λαμβάνει ένα αυτοματοποιημένο e-mail ή ενα ΖΟΝΚ. Λέω εγώ τώρα... Πάντοτε φιλικά!

enjoy my silence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι το "μέσον" αυτό που επηρεάζει.... είναι η όλη "ιεροτελεστία" που επηρεάζει. Και δεν επηρεάζει μόνο τον τρόπο που ακούμε μουσική και πώς την αντιλαμβανόμαστε αλλά επηρεάζει και τον τρόπο ζωής μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζουν τα καλά ηχεία, ώστε να ακούς με περισσότερη λεπτομέρεια την όποια δουλειά.

Αν δεν έχεις καλά ηχεία, ακούς και από mp3 και είσαι κυριλέ.

 

Κατά τη γνώμη μου βέβαια μια καλή δουλειά δε χαντακώνεται είτε έτσι είτε αλλιώς.

 

Υ.Γ. Τελικά το μεσημεριανό μου post με θέμα το αλκοόλ και την ακουστική διαγράφηκε πλήρως... Ευχαριστώ, γιατί είχα αρχίσει να ζαλίζομαι... Παρόλα αυτά με πολύ συμπάθεια και αγάπη, πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα, ώστε το μέλος που ξεκινάει ένα θέμα, μην μπαίνει άδικα στον κόπο να το ψάχνει απο εδώ και από εκεί, και μετα να αντιλαμβάνεται ότι απλά δεν υπάρχει. Θα μπορούσε να λαμβάνει ένα αυτοματοποιημένο e-mail ή ενα ΖΟΝΚ. Λέω εγώ τώρα... Πάντοτε φιλικά!

 

Δε θα ήταν κ άσχημονα ενημερώνεται ο αρχικός αποστολέας όντως, αλλά όχι και απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε θεωρητικό επίπεδο, φυσικά και πρέπει να εστιάζουμε στη μουσική, και πουθενά αλλού. Σε λογικό επίπεδο, εστιάζουμε και στους καλλιτέχνες, και στο artwork κλπ.

 

Σε πραγματικό επίπεδο όμως, επηρρεαζόμαστε ΠΟΛΥ από την ευκολεία (ευκολη λεία) που μπορούμε να βρούμε μουσική. Παλιά έπρεπε να πάμε, να αγοράσουμε την κασσέτα (ή το βινύλιο) και να γυρίσουμε σπίτι. Να το βάλουμε, να βρούμε το τραγούδι (ειδικά στην περίπτωση της κασσέτας), κλπ. Αργότερα με το CD, βάζαμε το τραγούδι που θέλαμε αμέσως, χωρίς πολλά πολλά. Τώρα με τα downloads δε βγαίνουμε από το σπίτι μας καν! Τα έχουμε παντού, είναι ανύπαρκτα στο φυσικό κόσμο (είναι μια αράδα αριθμών πλέον, ούτε καν γραμμένα σε CD).

 

Βεβαίως (και ΝΑΙ θα το παω εκεί), το παραπάνω είχε και συνέχεια: Το πιο εύκολο πλέον από το να μπεις στο amazon/itunes/κλπ είναι να μην πληρώσεις. Η πειρατεία δεν υπάρχει επειδή "κάθε πέρσι και καλύτερα", αλλά γιατι οι παπάρες το κάνανε υπερβολικά εύκολο!

 

Πιστεύω ότι η μη-φυσική κατάσταση των downloads και των mp3 έχει μειώσει την αξία της μουσικής, οσον αφορά το κοινό. Δεν αξίζει πιά, έχει κορεστεί το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας επηρεάζει το μέσον με το οποίο θα ακούσουμε μουσική, ή οφείλουμε να εστιάζουμε στην ίδια τη μουσική;

 

και τα δύο συμβαίνουν, δεν αποκλείει το ένα το άλλο

 

ευτυχώς ο βραχνάς της κασέτας και του βινυλίου τελείωσε

 

 

 

η πειρατεία επίσης υπάρχει γιατί, ενώ κάποτε μας έλεγαν "τα σιντί είναι τώρα ακριβά γιατί είναι νεα τεχνολογία, αργότερα θα πέσει η τιμή τους!", τελικά η τιμή τους δεν έπεσε ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το "μέσον" αυτό που επηρεάζει.... είναι η όλη "ιεροτελεστία" που επηρεάζει. Και δεν επηρεάζει μόνο τον τρόπο που ακούμε μουσική και πώς την αντιλαμβανόμαστε αλλά επηρεάζει και τον τρόπο ζωής μας!

 

+1000

 

Οντας κι εγω παιδι βινυλιου συμφωνω , οπως νομιζω οτι θα συμφωνησουν και οι περισσοτεροι που προλαβανε τη ρομανικη εκεινη εποχη.Την εποχη που μαζευαμε  δραχμουλα-δραχμουλα το 1000αρικο για να παρουμε 1 δισκο το 15νθημερο για να μην πω το μηνα.Μολις φταναμε στο σπιτι ... κατευθειαν το δισκο στο πικαπ και τρελο σερι ακουστηρι μια-δυο φορες για να τον εμπεδωσουμε.Μετα πεφταν τα τηλεφωνα στα φιλαρακια τυπου "Ελα ρε μ@λ@κ@ ... πηρα τον καινουριο των "Def Leppard" ...  ελα για καφε.Και παντα ενα παραξενο πραμα ... σχεδον κανενας δισκος δε σου φαινοταν κακος.Σιγουρα υπηρχαν και μερικες π@π@ριες αλλα οι περισσοτεροι δισκοι ηταν πολυ ανω του μετριου.Αυτο πιστευω συνεβαινε γιατι τοτε εκτιμουσαμε και τα λεφτα αλλα και την αναμονη της αγορας που καναμε.Βεβαια τοτε και οι τραγουδιστες και τα γκρουπ ηταν πολυ λιγοτερα (δεν βγαζαν δισκο στον καθε μορφωνιο και στην εκαστοτε βυζαρου που τους λαχαινε στο δρομο) κι ετσι μπορεις να πεις οτι υπηρχαν καποια στανταρ στην ποιοτητα της μουσικης.

Απο την αλλη ... επειδη εκανα και πειρατης(οχι πολυ ... ισα ισα να βρω καποια ακυκλοφορητα/σπανιες κυκλοφοριες που ποτε δεν το μετανιωσα που τα κατεβασα) ... αυτη η ευκολια ειναι που λενε οτι "σκοτωνει" τη μουσικη και εξηγω:

Ετυχε σε μενα προσωπικα να κατεβασω πανω απο δυο CD το ιδιο βραδυ και δεν ακουσα κανενα απο αυτα , ουτε μια φορα , για πολλες μερες.Αυτο συνεβει αρκετες φορες.Οταν τα βαλα τελικα να τ'ακουσω , στο καθε κομματι κουνουσα συνεχως τη μπαρα του media player μου για να παρω μια γενικη ιδεα , αφου ειχαν μαζευτει κανα 10αρια CD's για ν'ακουσω.Αποτελεσμα ... ηταν παρα πολλες οι φορες που ακουσα στο ραδιο καποιο τραγουδι και ειπα "Πο ρε π....η μου ... τι κομματαρα ηταν αυτη"  και αμεσως μετα συνειδητοποιησα οτι το συγκεκριμενο τραγουδι το ειχα "ακουσει" και προσπερασει σαν μετριο/αδιαφορο.Ποια η σχεση της πρωτης ιεροτελεστιας και της δευτερης βιαστικης και αγχομενης ακροασης;Φυσικα καμια!

Ποιος απο τους δυο τροπους σκοτωνει τη μουσικη;Φυσικα ο δευτερος!

Προσωπικα εχω παψει να κατεβαζω παρανομα μουσικη αλλα μ'αρεσε κατι που διαβασα σε μουσικο υλικο που παρανομα τελευταια κατεβασα:

"If you like this CD ... GO BUY IT"

Αν λοιπον υπηρχε ενας τροπος να δεις/ακουσεις αυτο που αγοραζεις , πριν το αγορασεις ...αυτο πιστευω θα ηταν το ιδανικοτερο.Γιατι να μπορεις να δεις/δοκιμασεις αν σου κανουν μονο τα ρουχα που θες να παρεις και οχι τη μουσικη σου;

Νομιζω πως ο καταναλωτης πρεπει να 'χει αυτο το δικαιωμα.Δεν ειναι δα και καρπουζι να το κοψεις ... κι αν δε 'αρεσει να παει χαμενο.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα που εχω παρατηρησει σε μενα ειναι

 

οτι στα vinylia και στα cd που εχω αγορασει, εχω δωσει πολυ περισσοτερη σημασια !

λιγα τα lp που δεν εχω να σου προτεινω κομματια ν' ακουσεις !!!!

μεχρι και αυτα που δεν μου αρεσαν, με τις τοσες φορες που τα ακουσα βρηκα και εκει τελικα καλα κομματια  :)

 

αντιθετα τωρα με τα μπ3 εχω εκατομμυρια κομματια και σιγουρα πολλους θησαυρους που δεν τους εχω εκτημησει !!!!

 

τι φταιει, δεν ξερω !!! :)

 

ισως οτι τα lp και τα cd τα πληρωσα, διαβασα τα εσωφυλλα (πορωση με τις φωτο), εβγαλα φωτοτυπιες τα εξωφυλλα για τον τοιχο μου σαν παιδι κι εγω :)

ε και αλλα τετοια ....

 

ααααααα !!!!!

 

αυτο που μου αρεσει και το κανω ακομα σχεδον καθε κυριακη,

ειναι να κατεβαινω μοναστηρακι και να αγοραζω ενα βινυλιο, λεμε καμια μαμακια με τα παιδια στο μαγαζι, μουσικα νεα, σχολια απο κανενα live που ειδαμε, κανενα καινουργιο δισκο που ακουσαμε κλπ

 

αυτα με τα mp3 ε δεν τα χεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα που εχω παρατηρησει σε μενα ειναι

 

οτι στα vinylia και στα cd που εχω αγορασει, εχω δωσει πολυ περισσοτερη σημασια !

λιγα τα lp που δεν εχω να σου προτεινω κομματια ν' ακουσεις !!!!

μεχρι και αυτα που δεν μου αρεσαν, με τις τοσες φορες που τα ακουσα βρηκα και εκει τελικα καλα κομματια  :)

 

αντιθετα τωρα με τα μπ3 εχω εκατομμυρια κομματια και σιγουρα πολλους θησαυρους που δεν τους εχω εκτημησει !!!!

 

τι φταιει, δεν ξερω !!! :)

 

ισως οτι τα lp και τα cd τα πληρωσα, διαβασα τα εσωφυλλα (πορωση με τις φωτο), εβγαλα φωτοτυπιες τα εξωφυλλα για τον τοιχο μου σαν παιδι κι εγω :)

ε και αλλα τετοια ....

 

 

+1000

Αυτο ειναι,χιλιαδες mp3 που δεν προλαβαινεις να δωσεις σημασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο συχνα ακουτε εναν ολοκληρο δισκο απο την αρχη μεχρι το τελος, ενα δικο σας playlist, ή κομματια σε τυχαια σειρα?

 

Ποσο συχνα περνατε ενα τραγουδι για να πατε στο επομενο? Κοβετε ενα τραγουδι στη μεση για να ακουσετε ενα αλλο? Βαζετε μουσικη σαν χαλι, να παιζει στο background, ενω κανετε κατι αλλο και σταματατε να δινετε σημασια?

 

Μερικα απο τα πραγματα που σκεφτομουνα και εγω σχετικα με το πως επηρεαζει το μεσο.

 

+1000

Αυτο ειναι,χιλιαδες mp3 που δεν προλαβαινεις να δωσεις σημασια...

 

Εδω διαφωνω λιγο, γιατι τιποτα (συμπεριλαμβανομενων και οσων ανεφερα ο ιδιος παραπανω) δεν σε εμποδιζει να ακους και τα mp3 οπως θελεις, ουτε σε υποχρεωνει κανεις να ακους κατι καινουριο καθε μερα. Μαλιστα με αμεση προσβαση, χωρις να σε αποσπα τιποτα, μπορεις να αφοσιωθεις αποκλειστικα σε αυτο που θελεις, ειτε τραγουδι, ειτε δισκο, ή οτιδηποτε. Ναι, το κανουμε λιγοτερο συχνα, αλλα υπαρχει παντα και αυτη η επιλογη.

 

Σε θεωρητικό επίπεδο, φυσικά και πρέπει να εστιάζουμε στη μουσική, και πουθενά αλλού. Σε λογικό επίπεδο, εστιάζουμε και στους καλλιτέχνες, και στο artwork κλπ.

 

Λιγο διαφορετικο απο αυτα που λεω, αλλα πολυ ενδιαφερον. Προσωπικα ξεχωριζω την αναλυση της μουσικης σαν μουσικη, σαν ηχο, νοτες, πως και γιατι ειναι γραμμενη κτλ απο την ακροαση μουσικης. Στο αν θα μου αρεσει ενα κομματι οταν το ακουσω, και στο τι θα σκεφτομαι και νιωθω οταν ακουω ενα κομματι που ξερω, παιζουν ρολο και αλλα πραγματα εκτος απο αυτο που ακουγεται. Ειναι το συνολο οσων επηρεαζουν τη διαθεση. Οπως μπορει μια μουσικη εμπειρια να τη φτιαχνουν ή να τη χαλανε οι στιχοι, ετσι μπορει να την επηρεαζει και το artwork του δισκου, οι πολιτικες αποψεις του μπασιστα, το τι γραφει το headstock της κιθαρας του lead, το αν εβρεχε την πρωτη φορα που το ακουσα, και φυσικα οι χορευτριες στο βιντεοκλιπ ;D.

 

Ειδικα αν μιλαμε για την πρωτη επαφη, ολα αυτα παιζουν αυξημενο ρολο και ας μην το αντιλαμβανομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω διαφωνω λιγο, γιατι τιποτα (συμπεριλαμβανομενων και οσων ανεφερα ο ιδιος παραπανω) δεν σε εμποδιζει να ακους και τα mp3 οπως θελεις, ουτε σε υποχρεωνει κανεις να ακους κατι καινουριο καθε μερα. Μαλιστα με αμεση προσβαση, χωρις να σε αποσπα τιποτα, μπορεις να αφοσιωθεις αποκλειστικα σε αυτο που θελεις, ειτε τραγουδι, ειτε δισκο, ή οτιδηποτε. Ναι, το κανουμε λιγοτερο συχνα, αλλα υπαρχει παντα και αυτη η επιλογη.

 

Συμφωνοι οτι μπορεις να ακους και τα mp3 οπως θες(αν και παντα παρανομο - εφοσον δεν τα 'χεις πληρωσει).Απλα εγω αναφερωμουν στον "πυρετο" του τζαμπα που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο των illegal dowloaders να κατεβαζουν ολο και περισσοτερα("κι αυτο - κι αυτο - και τ'αλλο - κι εκεινο") που προερχεται απο τον ενθουσιασμο της "τζαμπα" μουσικης!Ξερω ατομα(που ειναι και καλοι μου φιλοι) που εχουν κατι TBytes κατεβασμενα και τακτοποιημενα ... για να μην πω καποια εκτυπωμενα με τα εξωφυλλα τους ... που δεν τα 'χουν ακουσει ΠΟΤΕ!!!!!!!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου