Προς το περιεχόμενο

Ποιο μικροφωνο για ενισχυτη με 4Χ10 μεγαφωνα ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεραααα,

 

Προσφατα πηρα εναν super reverb 196φευγα....η ερωτηση μου ειναι ...

 

Το κλασικο και αγαπημενο SM 57 μικροφωνο ειναι οκ για να να χρησιμοποισω για λαηβακια ή λογω των 4 μεγαφωνων χρειαζομαι κατι με πιο ανοιχτο διαφραγμα ???

(στο σπιτι χρησημοποιω akg perception 220 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...αλλα δε νομιζω οτι μπορω να παρω πυκνωτικο σε λαηβ...?!!!)

 

ευχαριστω δια τις μελλοντικες απαντησεις σας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμος των μεγαφωνων δεν εχει καμμια σχεση με το mic που θα χρησιμοποιησεις μια και στο 99,9% των περιπτωσεων θα βαλεις το μικροφωνο μονο σε ΕΝΑ απο τα μεγαφωνα.

 

Aρα το 57αρι ειναι μια χαρα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα πηρα εναν super reverb 196φευγα....

Το 1989-90-91 έπαιζα στη Καλαμάτα σε σκυλάδικο. Πραγματικά είχα πάθει πλάκα μ' έναν super reverb που έπαιζε ο μπουζουξής. Τέλος πάντων οι δουλιές πήγαιναν καλά, παίρναμε 20.000 δρχ. τη βραδιά (μας είχε σώσει ο Βαρδής που είχε βάλει ροκ κιθάρες στα λαϊκά) και αρχίζω τις προτάσεις για την αγορά του Super. Τελικά πείθεται ο μπουζουξής (μας έσωσε ο Solitaire) και τον αγόρασα. Έρχομαι περιχαρής στην Αθήνα και μετά λίγο καιρό παίζω με μια μπαντούλα και αρχίζουν τα live. Κουβάλησα 1, κουβάλησα 2, έβγαλα κήλη και ησύχασα.  :-[

Αν θες συνεχίζω για το τι μικρόφωνο πρέπει να χρησιμοποιήσεις. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1989-90-91 έπαιζα στη Καλαμάτα σε σκυλάδικο. Πραγματικά είχα πάθει πλάκα μ' έναν super reverb που έπαιζε ο μπουζουξής. Τέλος πάντων οι δουλιές πήγαιναν καλά, παίρναμε 20.000 δρχ. τη βραδιά (μας είχε σώσει ο Βαρδής που είχε βάλει ροκ κιθάρες στα λαϊκά) και αρχίζω τις προτάσεις για την αγορά του Super. Τελικά πείθεται ο μπουζουξής (μας έσωσε ο Solitaire) και τον αγόρασα. Έρχομαι περιχαρής στην Αθήνα και μετά λίγο καιρό παίζω με μια μπαντούλα και αρχίζουν τα live. Κουβάλησα 1, κουβάλησα 2, έβγαλα κύλη και ησήχασα.  :-[

Αν θες συνεχίζω για το τι μικρόφωνο πρέπει να χρησιμοποιήσεις. :D

 

Πες τα χρυσόστομεεεεεεεεεεεεεε Να σημειωθεί εδω παρακαλώ ότι ο O.P. μένει στον τέταρτο χωρίς ασανσερ  :o :o :o :o

 

Δε τ'αρεσε ο blues junior του κυρίου κατάλαβες ?

 

(όσο θέλω θα κράζω)  ;D 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα χρυσόστομεεεεεεεεεεεεεε Να σημειωθεί εδω παρακαλώ ότι ο O.P. μένει στον τέταρτο χωρίς ασανσερ  :o :o :o :o

 

Δε τ'αρεσε ο blues junior του κυρίου κατάλαβες ?

 

(όσο θέλω θα κράζω)  ;D 

 

  :-X Καιρός, λοιπόν, για αλλαγή σπιτιού    :D ;)

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν και απόψεις για συνδυασμούς μικροφώνων σε συνθήκες λάιβ (αν και σπάνια πρέπει να γίνεται). Πάντως,  4 μεγάφωνα σε κλειστό χώρο θα βγαίνουν προς τα έξω ως χαρακτήρας πέρα από το μικροφώνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν και απόψεις για συνδυασμούς μικροφώνων σε συνθήκες λάιβ (αν και σπάνια πρέπει να γίνεται).

 

σε πολυ κυριλε καταστασεις μπορει να δεις ενα δυναμικο και ενα πυκνωτικο (η ribbon) στον ιδιο ενισχυτη (στο ιδιο ή και σε διαφορετικα μεγαφωνα αν ειναι 2Χ12 ή 4Χ12) ,τα τελευταια χρονια παιζουν επισης πολυ και σκετα πυκνωτικα η σκετα ribbon στο...μικροφωνιασμα κιθαροενισχυτων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Superfunk !!  Ειχα την απορια μηπως ειχε διαφορετικη χροια ο ηχος....ξερεις τωρα..gas...lol.

 

Στους γνωστους αγνωστους που με κραζουν.....Ρεεε ειμαι δυο μετρα παλουκαρι και μεγαλων μυικων διαστασεων χαχαχαχα οποτε κουβαλαω χαλαρα....Ειδικα τωρα που θα παει στο πρωτο φετινο λαηβακι....!!

Χωρις πλακα τωρα...η διαφορα στα κιλα με τον blues deluxe που ειχα δεν ειναι μεγαλη απλα sto υψος διαφερει ειναι λιιιιγο μεγαλυτερος ο super reverb !!

Το μονο που εχω ενδιασμους ειναι μην ξεχαρβαλωθει ο κακομοιρος απ τα κουβαληματα...ο παπουλης χαχαχα...

 

Ευχαριστω κ παλι !!!

 

(μηπως πουλαει κανεις sm57 ?????)xexe

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου