Προς το περιεχόμενο

Download, CD, Βινύλιο?


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι στην κατηγορια αυτων που κατεβαζουν, και ξεσκαρταρουν για να αγορασουν.

Νιωθω και λιγο τυχερος, γιατι το 90% της μουσικης που λατρευω στα δισκαδικα πωλουνται low price στα 4-5 ευρω, οποτε δεν μου ειναι και τοσο δυσκολο να αγοραζω 2-3 cdακια το μηνα.

 

Επισης ειμαι απο αυτους που δεν βαζουν ραντομ κομματια να παιζουν, ουτε συλλογες. Η θα βαλω ολοκληρο το αλμπουμ να παιζει η τιποτα. Ετσι μονο τη βρισκω.

Και εννοειται πως καθε καινουριο αλμπουμ που αγοραζω στην πρωτη ακροαση κανω τον κοπο να διαβασω τους στιχους και να χαζεψω τις φωτογριαφιες απο το ενθετο

 

Για να κλεισω, μεχρι πριν λιγα χρονια δεν εδινα βαρυτητα στα βινιλια. Δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι να δωσω 30 ευρω για να παρω ενα LP ενω μπορουσα απλα να το παρω σε cd me 5.

Κυκλοφορησα με την μπαντα μου 2-3 βινιλια, LP και 7ακια, και ανακαλυψα την αξια τους. Καταρχας το εξωφυλλο ειναι πινακας ζωγραφικης απο μονος του. ΕΠΙΠΛΟ! Το μεγεθος τους με καθηλωνει. Και η διαδικασια να ανακαλυπτεις το εσωτερικο ειναι η καλυτερη. Ξερεις να τραβας και να βγαζεις μπιχλιμπιδια. Eνθετα, καμια αφισουλα, κανενα αυτοκολλητακι ενιοτε...

Δεν ειναι οτι εχω καμια συλλογη, αλλα που και που περνω κανενα απο τα αγαπημενα μου αλμπουμακια σε βινιλιο οποτε εχω τα χρηματα.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν ξέρω αν συνδέεται, αλλά πλέον πολύ σπάνια αγοράζω CD. Σχεδόν ποτέ δεν ακούω ραδιόφωνο, και δε βλέπω τηλεόραση. Και άρα δεν έχω μεγάλο input για νεα πράγματα. Ακολουθώ 10 γκρούπ που αγοράζω τα πάντα, και αυτό ήταν. Άντε κάποια καλή πρόταση απο δω μέσα.

 

Είτε σημείο του καιρού, είτε των μέσων, είτε απλά της ηλικίας μου (πλέον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λάτρεις της <<παλαιάς>> μουσικής, ο ήχος του βινυλίου και δη οι original κόπιες (εγγλέζικες, αμερικάνικες κλπ, αλλά και κάποιες ελληνικες μέχρις τα μέσα της δεκαετίας του ΄70) απλά δεν παίζεται. Δυστυχώς οι καλοί δίσκοι-καλές εκδόσεις έχουν ακριβήνει πολύ. Τώρα αν δεν είναι κάποιος vinyl junkie πολλές εταιρίες έχουν προσφέρει κατά καιρούς και συνεχίζουν να προσφέρουν αξιοπρεπείς επανεκδόσεις σε cd(αλλά και σε βινύλιο) που και καλό ήχο έχουν αλλά και πληροφορίες, bonus κομμάτια κλπ. Όσον αφορά τα καινούργια, η λύση του cd είναι μονόδρομος για τους συλλέκτες, για τους λοιπούς που ακούνε ευκαιριακά μουσική το downloading, mp3, ipod, είναι μάννα εξ ουρανού. Έτσι κι' αλλιώς η δισκογραφία όπως τουλάχιστον τη ξέραμε εμείς οι παλιοί έχει τελειώσει. Ηχηρό παράδειγμα η μεγαλύτερη επιτυχία της χρονιάς στην Ελλάδα (_ Gummy bear) o Μύρωνας Στρατής με περισσότερο από 10.000 airplay στα ΜΜΕ, και με μόνο 3.000 πωλήσεις.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν συνδέεται, αλλά πλέον πολύ σπάνια αγοράζω CD. Σχεδόν ποτέ δεν ακούω ραδιόφωνο, και δε βλέπω τηλεόραση. Και άρα δεν έχω μεγάλο input για νεα πράγματα. Ακολουθώ 10 γκρούπ που αγοράζω τα πάντα, και αυτό ήταν. Άντε κάποια καλή πρόταση απο δω μέσα.

 

Είτε σημείο του καιρού, είτε των μέσων, είτε απλά της ηλικίας μου (πλέον)

 

μπα ... η βινυλομαστούρα δεν έχει να κάνει με καιρούς και ηλικίες(είμαι σίγορους ότι είμαι μεγαλύτερος σου ηλικιακά) αλλά --- νομίζω --με χαρακτήρα ατόμου,διάθεση και είδος μουσικής...

 

σε μένα βλέπω ότι κάθε χρόνο που περνάει ακούω πάντα πιο πολλά πράγματα...ανά εβδομάδα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βινυλομαστούρα όπως τη λές έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ να κάνει με ηλικία

 

θεωρείς πολύ πιθανό να παθιαστεί κάποιος 20χρονος με βινύλιο;

 

όταν όμως είσαι 40 ετών και έχει συνδεθεί το βινύλιο με άπειρες εμπειρίες ζωής, ε, είναι απείρως πιο εύκολο να κολλήσει στο βινύλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείς πολύ πιθανό να παθιαστεί κάποιος 20χρονος με βινύλιο;

 

 

Σπανιότερο αλλά όχι απίθανο. Μιας και ξέρω μερικά άτομα νεαρής ηλικίας με κόλημα στο βινύλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτε δεν είναι απίθανο...

 

αλλα συγκριτικά, οι "παλιοί" κολλάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο εύκολα στο βινύλιο, και είναι απόλυτα λογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βινυλομαστούρα όπως τη λές έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ να κάνει με ηλικία

 

θεωρείς πολύ πιθανό να παθιαστεί κάποιος 20χρονος με βινύλιο;

 

όταν όμως είσαι 40 ετών και έχει συνδεθεί το βινύλιο με άπειρες εμπειρίες ζωής, ε, είναι απείρως πιο εύκολο να κολλήσει στο βινύλιο...

 

αγαπητέ 22 ετών είχα 1200 βινύλια ... εννοειται ότι ένας 20χρόνος γουστάρει αν όχι το ίδιο σίγουρα more .... και το ξέρω αυτό και από πιτσιρικάδες φίλους μου ...

 

για μένα είναι πάντα θέμα διάθεσης και είδους μουσικής ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκε πιο πάνω.

Διαφορετικοί τρόποι ζωής πλέον.

 

Προσωπικές Εικόνες........

 

Μαζεύω ότι περίσσεψε από το χαρτζηλίκι ή ότι είχαν μείνει από τις δουλειές του ποδαριού και δεν τα χα φάει ήδη τσιγαρομπυροσουβλάκια (με σειρά φθίνουσας σημασίας).

Κατέβαινα κέντρο. Εκεί επισκεπτόμουν τα διαφορα noiz forums. Αναλόγως σε ποιά θεματική ενότητα του forum ήθελα, πήγαινα και Happening, Pop Eleven, Jazz+Rock κλπ κλπ και μετά από κανα δίωρο κουβέντας έπαιρνα και κανα δύο βινίλια.

Μετά προσωπικά είχα και το χούι να πηγαίνω προς Σόλωνος μεριά (αν και μου άρεσε πολύ το Χνάρι στη Κιάφας) να πάρω και ένα βιβλίο.

Μετά στο τέρμα λεωφορείων στην Ακαδημίας. Μέχρι να φτάσω σπίτι, λίγες κλεφτές ματιές στο βιβλίο.

Σπίτι πλέον ανεβαίνω στη καβάντζα του πλυσταριού και φτιάχνω καφέ. Ανοίγω το βινύλιο, βάζω βελόνα επάνω και ακούω ρουφώντας το εξώφυλλο / εσώφυλλο / δίσκο / καφέ. Skip ή ffwd δεν υπάρχει, οπότε τα ακούω όλα, τα διαβάζω όλα. Σηκώνομαι άμα πηδάει ή να αλλάξω πλευρά δίσκου.

Η ποιότητα του ήχου άστα να πάνε. Είμαι ο πρώτος που θα πω ότι ένα καλά στημένο, καλό πικάπ με καλή και καλοστημένη κεφαλή και σωστό phono stage τρώει για branch (sic) οποιοδήποτε cd/dvd ανά πάσα στιγμή. Αν νομίζετε όμως ότι το setup της κιθάρας είναι δύσκολη υπόθεση καλύτερα να αφήσετε το στήσιμο του πικάπ. Ασε δε το κόστος του συστήματος.

Και βέβαια εκείνη την εποχή / ηλικία, τι μας λες τώρα αφού το πικάπ γυρνάει και η βελόνα διαβάζει. Και ανάλογα, το απόγευμα με τα άλλα ρεμάλια ή καταριόμαστε τον καραγκιόζη στο Π&Ρ / ΝΜΕ ή ότι άλλο, που έγραφε υπερθετικά για τη μούφα που σελωθήκαμε ή να εκθειάζουμε τη μαγκιά μας που πετύχαμε με το καλό γούστο και την διορατικότητά μας τη δισκάρα της δεκαετίας.

 

Τώρα πλέον αφού χρέωσα την πιστωτική μου με το όνομα ενός ιντερνετικού μαγαζιού, ο ταχυδρόμος μου φέρνει το cd που επέλεξα να αγοράσω μετά από γρήγορο preview που έκανα με (οκ παράνομο) download.

 

Βέβαια, κάποια Σάββατα, πριν ξυπνήσει καλά η Αθήνα, θα με βρείτε στο κέντρο / Μοναστηράκι σαν junky να μυρίζω τον χρόνο σε βινυλιακά καταγώγια. Και στην κλασσική έχει απίστευτες ευκαιρίες.

 

Για πείτε μου. Είναι το ίδιο; Δεν αλλάζει ο τρόπος αντίληψης της μουσικής αλλάζοντας τον τρόπο πρόσληψής της;

Δεν μιλάω για καλύτερο.

Μιλάω για διαφορετικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ 22 ετών είχα 1200 βινύλια ... εννοειται ότι ένας 20χρόνος γουστάρει αν όχι το ίδιο σίγουρα more .... και το ξέρω αυτό και από πιτσιρικάδες φίλους μου ...

 

για μένα είναι πάντα θέμα διάθεσης και είδους μουσικής ...

 

ΠΟΤΕ ήσουν 22 ετών;

 

αναφέρομαι (προφανώς) σε 20χρονους ΣΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου