Προς το περιεχόμενο

Download, CD, Βινύλιο?


Giorgos_Oikonomou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει να κανει με την ηλικια, εδω πολλοι 20χρονοι ακουνε μουσικη που γραφτηκε δεκαετιες πριν καν γεννηθουν και δεν παιζεται ποτε στην τηλεοραση. Και μακραν οι περισσοτεροι 40χρονοι δεν εχουν καμια ορεξη να ασχολουνται με μεγαλους ευθραυστους δισκους σε χαρτονενια φακελακια, και δαχτυλιες, σκονες, βελονες κτλ κτλ. Και αυτα "εμπειριες ζωης" ειναι. Οσοι μεγαλοι οικογενειαρχες ανθρωποι κανουν τον κοπο να γραφουν σε μουσικα φορουμ φυσικα και θα νοιαζονται για το βινυλιο, οι περισσοτεροι ομως ουτε πικαπ εχουνε ουτε θα θελανε καμια επαφη περαν της επιβαλλομενης επιφανειακης νοσταλγιας για λογους δημοσιων σχεσεων.

 

Ειναι πλεον καθαρα συναισθηματικο, ειναι να γουσταρεις, ειτε εισαι 16, ειτε 20, ειτε 120. Εδω υπαρχουν ατομα που αγοραζουν δισκους χωρις να εχουν πικαπ σπιτι τους ;). Οι λογοι που ασχολουνται λιγοτεροι νεοι ειναι καθαρα πρακτικοι, δηλαδη η προσβαση, η προβολη προς τα εξω και τα ερεθισματα, και βεβαια το κοστος σε χρονο και χρημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι ο πρώτος που θα πω ότι ένα καλά στημένο, καλό πικάπ με καλή και καλοστημένη κεφαλή και σωστό phono stage τρώει για branch (sic) οποιοδήποτε cd/dvd ανά πάσα στιγμή.

 

για το "οποιοδήποτε", κράτα και μια πισινή...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το "οποιοδήποτε", κράτα και μια πισινή...  ;)

Οι συζητήσεις (τεκμηριωμένες και μη) σχετικά με βινύλιο vs cd που έχω διαβάσει / ακούσει ξεπερνούν κατά πολύ το άθροισμα (fender/LP) + (rosewood/maple) μαζί.

Δεν θα την κάνω εδώ. Ούτε κατ' ιδέαν.

Επιμένω όμως στην άποψή μου (όταν money is no object) και υπάρχει ΚΑΙ γνώση.

Και θα συνεχίσω να ακούω από DVD καθημερινά.

Αλλά όταν όπως χθές το βραδάκι βάλαμε λίγο malt στο σπίτι του dkall, το cd* σταμάτησε να παίζει για χάρη του πικάπ* ......  ;)

 

*αμφότερα reference. Believe you me  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο πρώτος που θα πω ότι ένα καλά στημένο, καλό πικάπ με καλή και καλοστημένη κεφαλή και σωστό phono stage τρώει για branch (sic) οποιοδήποτε cd/dvd ανά πάσα στιγμή.

 

φυσικα ,φτανει βεβαια και το εργο να εχει ΗΧΟΓΡΑΦΗΘΕΙ/ΜΑΣΤΕΡΑΡΙΣΤΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ και τετοια εργα πλεον σπανιζουν....(εκτος βεβαια και αν ακουμε μουσικη πριν το 1990)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με την ηλικια, εδω πολλοι 20χρονοι ακουνε μουσικη που γραφτηκε δεκαετιες πριν καν γεννηθουν και δεν παιζεται ποτε στην τηλεοραση.

Ακριβώς ;)

 

Είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια περίπου (στα 20 δηλαδή) ενα απλό πικάπ technics των 180

ευρώ και για ενα χρόνο κάθε φορά που κατέβαινα Αθήνα αγόραζα 2 κλασικούς δίσκους

μεταχειρισμένους, Purple, Sabbath, Zeppelin κλπ. Απλά γούσταρα να τους έχω και τις

στιγμές που έκανα κέφι να τους ακούσω σαφώς προτιμούσα τον κλασικό τρόπο απο

το mp3 μέσω του υπολογιστή. Δεν ξέρω γιατί σταμάτησα να αγοράζω αλλά τώρα που

το θυμήθηκα θα ξαναρχίσω, έχει άλλη γλύκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έχω τη παραμικρή διάθεση να κάνω την κουβέντα, θα σε προτρέψω μόνο να μην ακούς μουσική από DVD, έχουν υποδεέστερο SNR & dynamic range από CD, και σ' αυτά δεν χωρά υποκειμενισμός και συναισθηματισμός, όπως χωρά στο "βινύλιο <> CD"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το "οποιοδήποτε", κράτα και μια πισινή...  ;)

 

παιδιά ... αυτό με τα πικ απς δεν ισχύει με τίποτα ....

 

δηλαδή κοινά πικ απς δε ακούγονται με τίποτα καλύτερα από φτηνά σι ντι πλέιερς ....

καλύτερα ακούγονται ΜΟΝΟ high end πικ απς ... τελείως απρόσιτα για το 99.9% και βάλε του κόσμου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έχω τη παραμικρή διάθεση να κάνω την κουβέντα, θα σε προτρέψω μόνο να μην ακούς μουσική από DVD, έχουν υποδεέστερο SNR & dynamic range από CD, και σ' αυτά δεν χωρά υποκειμενισμός και συναισθηματισμός, όπως χωρά στο "βινύλιο <> CD"  ;)

Να σαι καλά  ;D Θα το κοιτάξω.

Επ΄ευκαιρία, θα πετάξω και τις 300Β γιατί παρουσιάζουν μεγάλη παραμόρφωση.

Μόνο για συναίσθημα δεν μίλησα....

 

παιδιά ... αυτό με τα πικ απς δεν ισχύει με τίποτα ....

Το κλεισες σωστά. Αντε γιατί μας πρήξαν με τα βινύλια, λάμπες και άλλους αναχρονισμούς. -

 

φυσικα ,φτανει βεβαια και το εργο να εχει ΗΧΟΓΡΑΦΗΘΕΙ/ΜΑΣΤΕΡΑΡΙΣΤΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ και τετοια εργα πλεον σπανιζουν....(εκτος βεβαια και αν ακουμε μουσικη πριν το 1990)

....μω τα κομπρεσέρ.  ;D

 

Ασε που ο ζωγραφικός πίνακας δεν είναι το ίδιο σε γραμματόσημο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έχω τη παραμικρή διάθεση να κάνω την κουβέντα, θα σε προτρέψω μόνο να μην ακούς μουσική από DVD, έχουν υποδεέστερο SNR & dynamic range από CD, και σ' αυτά δεν χωρά υποκειμενισμός και συναισθηματισμός, όπως χωρά στο "βινύλιο <> CD"  ;)

 

αυτο δεν συμβαινει παντα, ειδικα αν το dvd ειναι DVD/SACD/DVD-Audio Universal Player εχει καλυτερο ηχο απο τα περισσοτερα cd players.

 

....μω τα κομπρεσέρ.

 

οχι παντα,υπαρχουν και εξαιρετικες digital ηχογραφησεις /μαστερινγκ που δεν ειναι κομπρεσσαρισμενες (π.χ. ΟΛΕΣ οι ηχογραφησεις ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ μουσικης),αλλα και παλι γουστα ειναι αυτα.

 

γενικα βασει της λογικης αν εχεις ενα κορυφαιο digital συστημα και ενα κορυφαιο αναλογικο συστημα το καθενα θα αναπαραγει καλυτερα τον αντιστοιχο τυπο ηχογραφησης και mastering.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν συμβαινει παντα, ειδικα αν το dvd ειναι DVD/SACD/DVD-Audio Universal Player εχει καλυτερο ηχο απο τα περισσοτερα cd players.

 

ναι βρε παιδί μου αλλά στην κατηγορία DVD player των π.χ. 200Ε, αν κοιτάξεις αντίστοιχης κατηγορίας CD player, θα δεις ότι τα πρώτα υστερούν στα δύο αυτά μεγέθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου