Προς το περιεχόμενο

Octaver για Μπασο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο Octaver για μπασο θα προτεινατε?Θα με ενδιεφερε κατι οχι ιδιαιτερα διακριτικο σαν ηχοχρωμα να ακουγεται αισθητα η διαφορα οταν το πεταλι ειναι on..Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά φίλτατε.  :)

 

Το mxr deluxe octave m288 έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι εκπληκτικό.

 

Το συγκεκριμένο δεν το έχω παίξει,αλλά έχοντας κάποια εμπειρία με αυτήν την σειρά μπασοπεταλιών έχω να πω ότι είναι απίστευτη.

 

Στα πλην πάει ότι το χέρι στην τσέπη πρέπει να μπει για τα καλά μέσα.

190 έουρος στου Θωμά το μαγαζί.

 

Αν βγει σε αγγελία κάνε γρήγορα γιατί μπορεί να σε προλάβω.  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φίλτατε.  :)

 

Το mxr deluxe octave m288 έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι εκπληκτικό.

 

Το συγκεκριμένο δεν το έχω παίξει,αλλά έχοντας κάποια εμπειρία με αυτήν την σειρά μπασοπεταλιών έχω να πω ότι είναι απίστευτη.

 

Στα πλην πάει ότι το χέρι στην τσέπη πρέπει να μπει για τα καλά μέσα.

190 έουρος στου Θωμά το μαγαζί.

 

Αν βγει σε αγγελία κάνε γρήγορα γιατί μπορεί να σε προλάβω.  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το mxr deluxe octave m288 έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι εκπληκτικό.

 

 

+ 100

Αυτό είναι κορυφή (τουλάχιστον για τα γούστα μου).

 

Δηλαδή έχει σούπερ «οργανικό» ήχο και δίνει μια μικρή έμφαση στα μεσαία (αν και έχει ένα τριμεράκι εντός του που τα ρυθμίζεις). Και αυτός βέβαια είναι ο λόγος που το λατρεύω (η παραμετροποίησή στα μεσαία του)  ;D

 

Αυτό που δεν θα συνιστούσα (όχι ότι δεν είναι καλό πετάλι όμως), είναι το EBS- μου ακούγεται πολύ «ουδέτερο», κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Διαφορετικά και ένα Boss OC 3 την κάνει μια χαρά την δουλειά και με λιγότερα λεφτά- στις αγγελίες πάντα παίζει κάποιο. Δεν είναι MXR, αλλά είναι ΟΚ...  

 

Αυτό που δεν θα συνιστούσα (όχι ότι δεν είναι καλό πετάλι όμως), είναι το EBS- μου ακούγεται πολύ «ουδέτερο», κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό που δεν θα συνιστούσα (όχι ότι δεν είναι καλό πετάλι όμως), είναι το EBS- μου ακούγεται πολύ «ουδέτερο», κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

 

Ψαχουλεύοντας το search του φόρουμ είχα διαβάσει ότι το ebs δεν έχει κάλο tracking.Ειδικά στις χαμηλότερες συχνότητες.  :-\

 

Το υπογραμμισμένο ισχύει.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά και ένα Boss OC 3 την κάνει μια χαρά την δουλειά και με λιγότερα λεφτά- στις αγγελίες πάντα παίζει κάποιο. Δεν είναι MXR, αλλά είναι Boss...  

 

;)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ψαχουλεύοντας το search του φόρουμ είχα διαβάσει ότι το ebs δεν έχει κάλο tracking.Ειδικά στις χαμηλότερες συχνότητες.  :-\

 

 

 

Όχι μόνο εδώ, αλλά και αλλού τα λένε  ;) Αλλά άλλοι λένε τα αντίθετα. Προσωπικά δεν βρήκα κάποιο «καραμπαμπάμ» θέμα στο tracking του. Ας πούμε ότι λίγο στην Ε «έμπλεκε», αλλά δεν ήταν για θάνατο  :)

 

Απλά δεν προχώρησα μαζί του γιατί μου παραφάνηκε «καθαρό» και ουδέτερο - για τα γούστα μου πάντα  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Ashdown... Πολύ καλό και αρκετά οικονομικό (γύρω στα 90 αν θυμάμαι καλά)... Το ωραίο είναι πως εκτός της κλασσικής δυνατότητας του level της οκτάβας σου δίνει και δυνατότητα να βάλεις distortion στην οκτάβα που παράγει... Το οποίο για βρώμικα παιξίματα είναι πολύ καλό!!! ;)

Πέραν όμως πιο έχει/προτιμάει ο καθένας νομίζω ότι κοινή παραδοχή των απανταχού μπασιστών είναι ότι αυτό που τα κάνει όλα και συμφέρει είναι το POG...  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πέραν όμως πιο έχει/προτιμάει ο καθένας νομίζω ότι κοινή παραδοχή των απανταχού μπασιστών είναι ότι αυτό που τα κάνει όλα και συμφέρει είναι το POG...  ;)

 

Μια χαρά αλλά 300 ευρώ το μεγάλο... βέβαια υπάρχει και το μικρό. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αλλά 300 ευρώ το μεγάλο... βέβαια υπάρχει και το μικρό. 

Ναι από θέμα τιμής είναι λίγο πολύ αλλά σκέψου ότι δεν θα χρειαστείς ΤΙΠΟΤΑ άλλο σε αυτό το θέμα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!! Αν και δεν θα έλεγα σε κάποιον να δώσει τόσα λεφτά εκτός κι αν βασίζει τον ήχο του σε octaver ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου