Προς το περιεχόμενο

Octaver για Μπασο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ναι από θέμα τιμής είναι λίγο πολύ αλλά σκέψου ότι δεν θα χρειαστείς ΤΙΠΟΤΑ άλλο σε αυτό το θέμα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!! Αν και δεν θα έλεγα σε κάποιον να δώσει τόσα λεφτά εκτός κι αν βασίζει τον ήχο του σε octaver ;)

 

Αν κάποιος τα έχει ας τα δώσει. Βέβαια είναι ένα πετάλι που θα σου κάνει και άλλες δουλειές- για να πω την αλήθεια αυτό είναι να το πάρεις για όλες τις άλλες (modulation) δουλείες, παρά για octaver  ;D

 

Προσωπικά θα επιμείνω σε MXR και σαν plan B OC 3 για αμιγώς Octaver. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο Octaver για μπασο θα προτεινατε?Θα με ενδιεφερε κατι οχι ιδιαιτερα διακριτικο σαν ηχοχρωμα να ακουγεται αισθητα η διαφορα οταν το πεταλι ειναι on..Thanks

 

Ότι καλύτερο έχω ακούσει και σε λογική τιμή

 

http://www.custom-sounds.com/epages/Gagar.sf/en_US/?ObjectPath=/Shops/CustomSounds/Products/5836

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Το υφος που παιζουμε με τη μπαντα ειναι Hard Rock/Stoner οποτε δεν θα με χαλαγε και λιγη βρωμια οπως για παραδειγμα το ashdown οπως ανεφερε καποιος νωριτερα..Οσο για το pog το εχει ο κιθαριστας μας οποτε ειμαστε 'καλυμενοι' σαν μπαντα απο την χροια του!Με βλεπω μεταξυ ashdown και mxr..το mxr βρωμιζει σε ακραια settings?90 ευρω παντως ακουγεται πιο προσιτο σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το EBS...Χάλια tracking...Ειδικά στη E..Δεν αναφέρω καν την κόντρα B...Δεν ήξερα αν είχα οκτάβα η delay...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner το ashdown είναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!! Αν είσαι αθήνα πέρνα από το σπίτι μου να το ακούσεις και να το δοκιμάσεις αν θες ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Το υφος που παιζουμε με τη μπαντα ειναι Hard Rock/Stoner οποτε δεν θα με χαλαγε και λιγη βρωμια οπως για παραδειγμα το ashdown οπως ανεφερε καποιος νωριτερα..Οσο για το pog το εχει ο κιθαριστας μας οποτε ειμαστε 'καλυμενοι' σαν μπαντα απο την χροια του!Με βλεπω μεταξυ ashdown και mxr..το mxr βρωμιζει σε ακραια settings?90 ευρω παντως ακουγεται πιο προσιτο σιγουρα

 

Δεν το έχω παίξει, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτό- γενικότερα τα πετάλια της Ashdown έχουνε φάει πολύ... σότο  ;D - βλέπε ο κομπρέσορας της. 

 

Αν θες «μπίχλα» στον ήχο άστο το MXR- είναι για καθαρούς παίκτες και για άλλα παιξίματα   ;)

 

Αυτό που πόσταρε ο crisk- το έχω ακούσει μόνο σε demo video-  μου φάνηκε ενδιαφέρον και στην καθαρή χροιά του και στην «βρώμα» του- με καλό το tracking του

 

Η ποιο budget λύση σου είναι OC3 - στην OD θέση για να έχεις και την «βρωμίτσα» σου  ;)

 

@Warwick: Η EBS έχει βγάλει δύο «εκδοχές» του Octaver. Την παλιότερη και την νεότερη. Μια από τις δύο (και δεν θυμάμαι ποια, μάλλον η πρώτη) είχε ζήτημα με το tracking, αλλά η άλλη έπαιζε καλύτερα.      

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Warwick: Η EBS έχει βγάλει δύο «εκδοχές» του Octaver. Την παλιότερη και την νεότερη. Μια από τις δύο (και δεν θυμάμαι ποια, μάλλον η πρώτη) είχε ζήτημα με το tracking, αλλά η άλλη έπαιζε καλύτερα.      

Το καινούριο είχα,το black label...Δράμα η κατάσταση...Πάμε για Pog2 όταν βρούμε τα λεφτά...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πριν κανα 2μηνο τα ειχα ψαξει ΟΛΑ θα σου πω και την δικια μου γνωμη:

 

Κατεληξα μετα απο πολυ σκεψη στα EBS και Boss OC2. To OC3 προσπαθει να μοιασει τον προκατοχο του με μετρια αποτελεσματα αλλα καλυτερο tracking. To OC2 εχει καλουτσικο tracking και μετα απο λιγες αλλαγες σε εξαρτηματα στον Μητσο (aka telegun) το πεταλακι απογειωθηκε. Παρ ολα αυτα τελικα κρατησα μονο το EBS, το οποιο εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ tracking και τρεις θεσεις που ρυθμιζεις το "χρωμα" της 2ης οκταβας.

 

Υπαρχουν κι αλλες αξιολογες και φθηνες λυσεις (προσωπικα δεν θα εδινα ΤΟΣΑ λεφτα για ενα Octaver πχ MXR) οπως το Arion Octave MOC1 το οποιο ειναι πιστος κλωνος του OC2 (ακουγεται πραγματικα σχεδον το ιδιο), το EHX Octave Multiplexer (εξαιρετικος αναλογικος ηχος) και το Digitech Bass Synth Wah το οποιο ειναι μεν Envelope & Synth αλλα με τις καταλληλες ρυθμισεις γινεται ενα υπεροχο Octaver και με πολυ καλο tracking.

 

Γενικα για το tracking να ξερεις πως ολα τα αναλογικα (OC2, EHX, Arion) πασχουν λιγακι εναντι στα digital (OC3, EBS, MXR, Digitech)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάμε για Pog2 όταν βρούμε τα λεφτά...

 

;D ;D ;D

 

Εγώ πάντως την είπα την άποψη μου. Το POG είναι πολύ καλό (και κάνει τόσα πράγματα) για να το έχει κάποιος για... Octaver  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Εγώ πάντως την είπα την άποψη μου. Το POG είναι πολύ καλό (και κάνει τόσα πράγματα) για να το έχει κάποιος για... Octaver  ;D ;D ;D

Ε ναι..Εννοείτε...Η οκτάβα είναι απλά η μία λειτουργία του..Εγώ κυρίως για Pads το θέλω το συγκεκριμένο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου