Προς το περιεχόμενο

"Επιτέλους φτιάχνω τον δικό μου χώρο" : Διλήμματα και Συμβουλές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Εχοντας λειψει για αρκετο καιρο απο την ενεργη δραση μου , διαβαζοντας την βαση δεδομενων του noiz ,

 

-εχοντας μαζεψει διαφορα αντικειμενα ποθου,

 

-σκεφτομενος λογικα αλλα με λιγα χρηματα στην τσεπη , -προς το παρον-

 

-και επισης εχοντας τελειωσει με μια γενικη εκκαθαριση χωρου , τριψιματα , στοκαρισματα,βαψιματα , κλπ , με ατελειωτη προσωπικη εργασια,  

 

ηρθε η ωρα να ζητησω την βοηθεια , γνωμη , γνωσεις , του "κοινου".

θα ειμαι απλοϊκος , "μετρημενος" και κατανοητος.

 

1.

χαρακτηριστικα δωματιου:

 

ο χωρος μου ειναι ισογειος σε εξοχη , μακρια απο κεντρικο δρομο.

λογω της φυσιολογιας του εδαφους το δωματιο του σπιτιου που θα χρησιμοποιησω , ειναι ημιυπογειο , δλδ η επιφανεια του εδαφους βρισκεται στα 1,70 απο το πατωμα.

διαστασεις : 4,4m χ 3,2m και με υψος 3m.  

 

ο ενας τοιχος ειναι , ατοφιο τσιμεντο-σιδερο παχους  35cm.

οι υπολοιποι ειναι κανονικοι , αλλα δεν εχω προβλημα θορυβου διοτι το σπιτι ειναι ακατοικητο προς το παρον , αλλα υπαρχουν και διαφορα πραγματα μεσα στα αλλα δωματια με αποτελεσμα , την οσο το δυνατον ,μειωση εισερχομενων αντανακλασεων - ηχων.

 

υπαρχει μια ξυλινη πορτα , και ενα μικρο παραθυρο αλουμινιου συρομενο.

(το κατω μερος του παραθυρου βρισκεται 10 cm πανω απο το εδαφος)

 

 

2.

χρηση:

 

προκειται να χρησιμοποιηθει σαν ενα all - in - one - room.

-χωρος μελετης

-χωρος αναπαυσης - ακροασης

-ηχογραφηση ακουστικης - κλασσικης - ηλεκτρικης κιθαρας , ηλ.μπασσου , μαντολινου , φωνων.

 

3.

διαθεσιμος εξοπλισμος:

 

- καλοστημενο pc με 2 χ 22" οθονες , sonar 8 producer , pluggins κλπ.

- m-audio profire 610

- shure ksm24

- audio technika 4033

- 2 x shure sm 57

- electric guitar preamps - effects - amps - cabs (δεν ειναι της παρουσης)

- headphones preamp 4x

- akg k271 studio headphones

- midi keyboard & synths

- bass , guitars , κλπ κλπ κλπ (επισης δεν ειναι της παρουσης)

- alesis midiverb 4

- dbx 266 xl compressor

 

===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===

 

....now it's your turn.... :P  ;D

 

ερωτησεις - γνωμες - ιδεες - συμβουλες :

 

 

1.

καταπολεμηση αντανακλασεων κατα τη διαρκεια ηχογραφησης.

- σκεφτομαι να επενδυσω στην φτηνη λυση των ρικοφον παχους 8-10cm κυριως για τις χαμηλες συχνοτητες , επενδυοντας την πορτα και απο τις 2 πλευρες.

 

- στους τοιχους επισης απο 2 τετραγωνικα στον καθενα , αλλα και στο ταβανι πανω απο το μερος που θα υπαρχει το γραφειο

 

- 2 basstraps πισω ακριβως απο τα monitors*

 

- πολυ χοντρη κουρτινα στο παραθυρο αλουμινιου με σούρες.

 

 

 

2.

ποιον προενισχυτη μεχρι 500€ ??

 

σκεφτομουν , για ενα 2 channel preamp , οσο το δυνατον καλυτερης ποιοτητας σε αυτα τα χρηματα , ωστε να εχω μονιμως επανω του τα 2 μικροφωνα μου , και τις εξοδους του , στα balanced line ins της profire.

 

τι λετε για τα παρακατω?

 

http://www.artproaudio.com/products.asp?id=146&cat=1&type=79

http://www.spl.info/index.php?id=147&L=1

http://www.focusrite.com/products/platinum/twintrak_pro/

 

η μηπως λογω της m-audio , δεν προκειται να εχω καλυτερη ποιοτητα απο τα παραπανω προτεινομενα , και να παρω την παρακατω κονσολιτσα ωστε να την χρησιμοποιω και για αλλα πραγματα , εκτος studio?

 

http://www.soundcraft.com/products/product.aspx?pid=24

 

 

3.

paired mics αποκλειστικα για στερεο ηχογραφηση μεχρι και 8 φωνων.

 

να προτιμησω τα παρακατω σε matched ζευγος , η ειναι υποδυεστερα / παρομοια με αυτα που διαθετω ηδη?

 

http://usa.rodemic.com/microphone.php?product=NT1-A

 

4.

μολις κατασταλλαξω στα παραπανω ερωτηματα , θα χρειαστω και 4 ακουστικα κλειστου τυπου , για τους μουσικους / τραγουδιστες.

 

με ενδιαφερει να ειναι αποδεκτης ποιοτητας.

 

ζαχαρωνω αυτα εδω.

 

http://www.audio-technica.com/cms/headphones/7c784888146c212e/index.html

 

τι λετε?

 

 

5. μονιτορς (το αφησα τελευταιο διοτι ειναι πολυσυζητημενο)

 

σκεφτομαι για αμεση αγορα των

krk rokit με το 6" woofer

ωστε να αρχισω δουλεια , (και με περιμενει πολλη)

 

και μετα το καλοκαιρι θα παω για adam A7.

 

 

===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===//===

 

υ.γ.

 

1.

τα υποψηφια προς αγορα που παραθετω ειναι στο ανωτατο οικονομικο μου οριο και θα αποκτηθουν εφοσον μου ειναι απολυτως αναγκαια. π.χ. μονιτορς.

 

2.

δεν εβαλα κατι καλυτερο διοτι ουτε ο χωρος ειναι υποδειγματικος ουτε η "αλυσιδα" απο τον μουσικο , μεχρι το cd ειναι κορυφαιας ποιοτητας.

 

3.

δεν εχω "θεοτρελες" απαιτησεις , αλλα θελω κατι παραπανω απο τα ορια του αποδεκτου σε ποιοτητα-τιμη - αποδοση.

 

4.

μπορειτε να παρετε μια γευση απο το 60% της μουσικης που θα ηχογραφω , αν κλικαρετε στην υδρογειο , κατω απο το avatar μου.

8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εννοείς ότι στον ίδιο χώρο θα γράφεις και θα έχεις και τον υπολογιστή;

όσο πιο καλά μηχανήματα πάρεις τόσο πιο καλά θα ακούγονται οι ανεμιστήρες :)

νομίζω προτού λύσεις όλα τα άλλα πρέπει να σκεφτείς πού θα βάλεις τον υπολογιστή...

στην ανάγκη με μακριά καλώδια βγάλε το κουτί έξω

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την απόφαση να προχωρήσεις στην δημιουργία home studio. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Όσο αφορά τις ερωτήσεις σου, οι μόνες παρατηρήσεις-προτάσεις που έχω να κάνω είναι:

-κράτα την m-audio, έχει πολύ καλή ποιότητα. Οι profire ανήκουν πια σε άλλη league.

 

-κάνε αθόρυβο το pc σου. Βάλτο σε κουτί και κλείνε το όταν ηχογραφείς ή πάρε fanless cpu coοller, τροφοδοτικό και ssd δίσκους και κουτί με πλαϊνό 24άρι ανεμιστήρα να τρέχει σε χαμηλές στροφές και να ψύχει όλο το σύστημα.

 

-από monitors σε χαμηλές τιμές σου προτείνω τα fostex pm 0.5 mkII από φθηνά 5άιντσα και τα yamaha hs-80 από 8άιντσα-τα τελευταία είναι απλώς συμπαθητικά αλλά δουλεύεις άνετα

 

 

Άντε με το καλό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ΄αρχας ευχαριστω πολυ για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

 

ο υπολογιστης ειναι ηδη αθορυβος και ετσι δεν εχω προβλημα.

 

ως αναφορα τα μονιτορ της fostex , ειχα σκεφτει και αυτη τη λυση , αλλα με προβληματιζει το 5"αρακι. , για τον λογο του οτι αν θελω να ηχογραφησω το 5χορδο ken smith , θα κλαταρει πιο ευκολα απο ενα 6" - 6,5" εστω και σε χαμηλη ενταση.

 

θα το ξαναδω ομως το θεμα.

 

σε προτεραιοτητα , εχω το θεμα των μονιτορς - ακουστικων - ρικοφον.

 

ας ακουσω κι αλλες πιθανες γνωμες παρακαλω , διοτι τελος εβδομαδας αρχιζω τα "στησιματα" !

;D ;D ;D

 

ξεχασα να αναφερω οτι εχω εναν σταθεροποιητη τασης 3000VA και εν συνεχεία , ενα φιλτρο ac της furman το οποιο θα τροφοδοτει την καρτα - τα μονιτορς - και οποιο μηχανημα ηχογραφω εκεινη τη στιγμη. (preamp - amp κλπ)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτηκα επισης αλλα 2 πραγματα.

 

1. να βαλω φενιζολ μπλε στις γωνιες απο πανω μεχρι κατω , και απο πανω παχυ ρικοφον , παχους 8-10cm αντι για μπασοπαγιδες.

 

2. να βαλω οπως διαβασα σε αλλο τοπικ , στους απεναντι τοιχους ρικοφον διαφορων παχων , σε διαταξη "σκακιερας"

 

αλλες γνωμες παρακαλω?

ετοιμαζομαι για παραγγελιες.

 

ευχαριστω

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο μην βιάζεσαι!! Έχεις αρκετά πράγματα μπερδεμένα απ'ότι φαίνεται και καλό θα ήταν να ψάξεις λίγο ακόμα αφού θα πάρεις τον δρόμο του diy.

 

Το ρικοφόν, για αρχή, είναι άχρηστο για την αντιμετώπιση των χαμηλών συχνοτήτων.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να ξεκινήσεις σωστά είναι να στίσεις το γραφείο σου με τα μονιτορ σου σε σωστή θέση ακρόασης και από εκεί να αρχίσεις να αντιμετωπίζεις τα μπάσα πάνω απ'ολα και τις θέσεις των πρώτων ανακλάσεων.

 

Ποια είναι η σωστή θέση ακρόασης?

 

Όσο ποιο μακριά από τον πίσω τοίχο γίνεται (τουλάχιστον μισό μέτρο) και τα αυτιά σου πρέπει να βρίσκονται στο ίδιο ύψος που βρίσκονται τα μονιτορς περίπου ανάμεσα στο woofer και το tweeter.  H απόσταση μεταξύ τους πρέπει να σχηματίζει κάτι σαν αυτό:

monitor_placement_top.png

 

Τι είναι οι θέσεις των πρώτων ανακλάσεων?

 

Διάβασε αυτό το άρθρο: http://www.gikacoustics.com/news_020209.html

 

Για μπασοπαγίδες προτείνω την superchunk κατασκευή! http://www.radford.edu/~shelm/acoustics/bass-traps.html Στο ίδιο άρθρο θα βρεις και προτάσεις για broadband panels.

 

Τα μεγαλύτερα αρχικά προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις λόγο διαστάσεων του δωματίου σου θα είναι το flutter echo και τα αρκετά μπάσα. Από εκεί και πέρα μη το παρακάνεις με το ρικοφόν γιατί δεν θέλεις ένα νεκρό δωμάτιο από υψηλές συχνότητες! Αντιθέτως με τις μπασοπαγίδες δεν μπορείς να το παρακάνεις ποτέ!  ;D

 

Διάβασε τα λινκς και εδώ είμαστε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλτατε fleamail , ευχαριστω.

 

εχω υπολογισει ηδη τα μονιτορ να απεχουν 80cm απο τον τοιχο και 1m απο τις γωνιες.

επισης και το τριγωνο που δειχνει το σχεδιαγραμμα σου.

 

τα αρθρα τα εχω διαβασει , οπως και πολλα ακομη , αλλα δυστυχως για τις απαιτησεις μου , εχω αποφασισει να μην διανοηθω καν την χρηση πετροβαμβακα η αλλων broadband υλικων , μονο για λογους υγειας....

 

ετσι ψαχνω σε αλλες λυσεις.....

με το αναλογο ηχητικο τιμημα βεβαια...

 

για πρωτη φαση ομως δεν ειναι φρονιμο να "γεμισω" κατακορυγα τις 4 φωνιες τοιχων με μπασσοπαγιδες??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα αρθρα τα εχω διαβασει , οπως και πολλα ακομη , αλλα δυστυχως για τις απαιτησεις μου , εχω αποφασισει να μην διανοηθω καν την χρηση πετροβαμβακα η αλλων broadband υλικων , μονο για λογους υγειας....

 

 

Δεν υπαρχει προβλημα υγειας με τη χρηση πετροβαμβακα, και οπως ειπε και ο fleamail, το ρικοφον δεν θα επιφερει κανενα αποτελεσμα στις χαμηλες συχνοτητες

 

Η συμβουλη μου ειναι να κανεις ερευνα προτου ξοδεψεις χρηματα για την κατασκευη

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

εχω αποφασισει να μην διανοηθω καν την χρηση πετροβαμβακα η αλλων broadband υλικων , μονο για λογους υγειας....

Βρε Σπύρο μήπως θα μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος που υποστηρίζει το παραπάνω να μας παραπέμψει σε μια σοβαρή και έγκυρη αναφορά, γιατί εγώ προσωπικά εχω ζήσει σχεδόν όλη μου τη ζωή σε τέτοιο περιβάλλον και ζω ακόμα... και ταυτόχρονα δεν έχω ακούσει από κανένα γνώστη τέτοια πληροφορία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Epidemilogic studies published during the 15 years since the previous IARC Monographs review of these fibres in 1988 provide no evidence of increased risks of lung cancer or of mesothelioma (cancer of the lining of the body cavities) from occupational exposures during manufacture of these materials, and inadequate evidence overall of any cancer risk." IARC further stated that "the more commonly used vitreous fibre wools including insulation glass wool, rock (stone) wool and slag wool are now considered not classifiable as to carcinogenicity to humans (Group 3)."

 

http://www.naima.org/pages/resources/safety/research.html

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου