Προς το περιεχόμενο

"Επιτέλους φτιάχνω τον δικό μου χώρο" : Διλήμματα και Συμβουλές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θερμομονωτικά υλικά που μπορεί κανείς να βρει στην ελληνική αγορά

 

 

 

1) Εξηλασμένη πολυστερίνη

 

- Προέρχεται από μη ανανεώσιμη πηγή ενέργειας (υδρογονάνθρακες)

 

- Γκρίζα ενέργεια (ενεργοβόρος η παραγωγή της) 450 KWh/μ3, έως 850 KWh/μ3

 

- Μόλυνση: Διαφυγή τοξικών πτητικών αερίων στο περιβάλλον, όπως CFC (χλωροφθοράνθρακες) και πεντανίου (καταστρέφουν τη στοιβάδα του όζοντος και ενισχύουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

 

- Μη ανακυκλώσιμα

 

- Επιπτώσεις στην υγεία: Διαφυγή στυρενίου στην ατμόσφαιρα (ουσία νευροτοξική, που ενοχοποιείται για καρκινογενέσεις). Σε περίπτωση φωτιάς, παραγωγή τοξικών βρωμιούχων αερίων, εξ αιτίας των ουσιών που περιέχει για την καθυστέρηση εκδήλωσης πυρκαγιάς. Ανάπτυξη ισχυρών ηλεκτροστατικών πεδίων. Καμία δυνατότητα διαπνοής του κτηρίου.

 

 

 

2) Πολυουρεθάνη

 

- Προέρχεται από μη ανανεώσιμη πηγή ενέργειας.

 

- Γκρίζα ενέργεια: 1.000 KWh/μ3  έως και 1.200 KWh/μ3

 

- Οι HCFC που αντικατέστησαν τα CFC ενοχοποιούνται επίσης για την καταστροφή της στοιβάδας του όζοντος

 

- Μη ανακυκλώσιμη

 

- Επιπτώσεις στην υγεία: Οι ισοκυανάτες που προέρχονται από μια σύνθετη διαδικασία παραγωγής με βάση το χλώριο, απελευθερώνουν στο περιβάλλον (εσωτερικό και εξωτερικό του κτηρίου) αμίνες, ουσίες ιδιαίτερα επικίνδυνες για τους ανθρώπους. Σε περίπτωση δε πυρκαγιάς παράγεται κυάνιο, ουσία φοβερά τοξική.

 

- Καμία δυνατότητα διαπνοής του κτηρίου.

 

 

 

3) Υαλοβάμβακας / πετροβάμβακας

 

- Μη ανανεώσιμα (εκτός της ύαλου) που προέρχονται όμως από υλικά σε αφθονία στη φύση (άμμος, βασάλτης κλπ).

 

- Γκρίζα ενέργεια: 150 KWh/μ3 έως 250 KWh/μ3.

 

- Κύρια μόλυνση: Μόνο στις μονάδες παραγωγής (λόγω του διοξειδίου του άνθρακα CO2 ) και κατά τη διάρκεια της μεταφοράς τους.

 

- Επιπτώσεις στην υγεία: Το  I.A.R.C. (διεθνές κέντρο για την έρευνα του καρκίνου) που υπάγεται στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, τα κατατάσσει στα εν δυνάμει καρκινογόνα υλικά !!  που επιδρούν στον άνθρωπο μέσω της αναπνευστικής οδού. Σε αντίθεση με τις ίνες αμιάντου, οι ίνες των υλικών αυτών δεν διαχωρίζονται κατά το μήκος τους, αλλά σπάνε κάθετα στη μάζα τους και σύμφωνα με το  I.A.R.C. η επικινδυνότητά τους έγκειται στις διαστάσεις τους (μήκος ανώτερο των 5 micron και διάμετρος μικρότερη των 3 micron.

 

Στη Γερμανία απαγορεύτηκε η χρήση τους σε δημόσια κτήρια και στα μικρότερα έργα επιτρέπεται μόνο όταν στεγανοποιηθούν απόλυτα !!

 

Το I.A.R.C. επισημαίνει επίσης τον κίνδυνο αναπνευστικών μολύνσεων, λαρυγγίτιδων, φαρυγγίτιδων κλπ σε χώρες όπου εφαρμόζονται αυτά τα υλικά.

 

Ακόμη, οι συνδετικές ουσίες που χρησιμοποιούνται και που έχουν βάση τη φορμόλη και την ουρία, απελευθερώνουν μεγάλες ποσότητες τοξικής φορμαλδεΰδης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει κι άλλα, και επίσης είναι σωστό να παραθέτουμε και την πηγή: http://www.oikologos.gr/News/Thermomonosi.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μαλιστα...

και τωρα??

 

για να το θεσω διαφορετικα:

 

ποια ειναι η καλυτερη λυση για ενα home studio , εκτος του πετροβαμβακα?

 

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον , μαλλον με βλεπω τελικα να αρχιζω απο μπασσοπαγιδες στις γωνιες και ενα σετακι roominators που ειναι "δοκιμασμενη" λυση , στα σημεια των πρωτων αντανακλασεων.

(εφαρμοζοντας το κολπο με το καθρεφτακι)

 

και μετα βλεπουμε..

 

==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==//==

 

καμια προταση για τα υπολοιπα ερωτηματα μου?

 

μετα το acoustic treatment , εχουν σειρα 4 ζευγαρια ακουστικων κλειστου τυπου ,

 

(ωστε να μην αρπαζει το μικροφωνο το σημα του μετρονομου των μουσικων ή το playback των τραγουδιστων)

 

και μετα τα μονιτορς.(παω για krk 6αρια? ? )

 

 

σας ακουω κυριοι

::) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η καλυτερη λυση για ενα home studio , εκτος του πετροβαμβακα?

 

Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτή η απάντηση....  :)

 

καμια προταση για τα υπολοιπα ερωτηματα μου?

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τα AudioTechnica ακουστικά ή τα monitor KRK Rokit 6 αλλά ότι έχω διαβάσει, ήταν μόνο καλές εντυπώσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον , μαλλον με βλεπω τελικα να αρχιζω απο μπασσοπαγιδες στις γωνιες και ενα σετακι roominators που ειναι "δοκιμασμενη" λυση , στα σημεια των πρωτων αντανακλασεων.

 

Πεταμένα λεφτά! Γνώμη μου πάντα έτσι! Αφού το έχεις που το έχεις το diyλίκι γιατί να πάρεις έτοιμα πράγματα και να σου βγει 10 φορές ακριβότερα?

 

Ρε παιδιά γιατί τρελαίνεστε έτσι με τον πετροβάμβακα? Στην τελική όλες οι κατασκευές τον κρύβουν και τον καλύπτουν! Τι νομίζετε δηλαδή ότι τα ρικοφόν και τα auralex πχ δεν τρίβονται και δεν τα αναπνέουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετος με το θεμα προτείνω να φτιάξεις μεγαλα πανελ σκεπασμενα με γυψοσανιδα και να φτιαξεις γενικα καταστασεις που δεν θα φαινονται κ δεν θα αναπνέονται.

 

Θες δε θες ειναι τα μοναδικα υλικα που εχουν ολοι και αυτα χρησιμοποιουν αφου τα καλυψουν κ τα απομονωσουν πληρως απ το περιβάλλον.

 

Εχεις κ αρκετο χωρο για ατομικη δουλεια.Αφου δεν θα ειναι προβαδικο σε φαση αστο να γινει πιο μικρο κ πιο σωστο.

 

 

Κατι αλλο, αν διαθεσεις ενα Χ ποσο για μια μελετη δεν αξίζει?Ισως καποιος που να διατίθεται να σου κανει μια μελέτη κ μετα να κανεις εσυ μια σχετικα κοντινή κατασκευή στην μελετη αυτη αφου σου βρει τα μελανα σημεια του χωρου.Τουλαχιστον δεν θα παει τπτ χαμενο απ τον κοπο κ τα λεφτα σου που ειναι υπερβολικα πιθανο με την τωρινη κατασταση.Θα μου πεις μετα εδω στο ελλαντα υπαρχει τετοιος τυπος που να κανει τετοια δουλεια?Και να ειναι κ σωστος?Δεν ξερω...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λέει κι άλλα, και επίσης είναι σωστό να παραθέτουμε και την πηγή: http://www.oikologos.gr/News/Thermomonosi.htm

Σωστά έγραψες bloody_sunday και την πηγή των οσων αναφέρει ο ffmakis.

 

Και επαναλαμβάνω:

Βρε Σπύρο μήπως θα μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος που υποστηρίζει το παραπάνω να μας παραπέμψει σε μια σοβαρή και έγκυρη αναφορά,

Ας μην αφήνουμε εντυπώσεις...

 

spimavz για να διορθώσεις τον χώρο σου εφόσον δεν θελεις να μπεις σε περιπέτειες, ρίξε μια ματια στην Auralex.com στη σελίδα http://auralex.com/aoc/ikc_metric.html και θα σου προτείνουν τι ακριβως χρειάζεσαι για το δωμάτιο σου. Είναι σωστες λύσεις για ΔΙΟΡΘΩΣΗ του χώρου. Βέβαια αποφευγοντας τις αντηχήσεις πέφτει και η στάθμη του ήχου οπότε αν δεν γράφεις ζωντανες μπαντες και παίζεις σε λογικες εντάσεις, είσαι μια χαρά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μετα απο ωριμη σκεψη , ειδα οτι ειναι προχειρη λυση , με πολυ λιγη αποδοση η χρησιμοποιηση ρικοφον ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ πανω στον τοιχο , πηγα σημερα σε εναν φιλο μου ξυλουργο ο οποιος μου φτιαχνει 10 πανελ με κοντραπλακε , διαστασεων 1,0 χ 1,7 m , με τιμη λιγοτερο απο 250€.

 

λεω να τα γεμισω με συμπιεσμενο πριονιδι , το οποιο εχει σε αφθονια.

να δω αν θα δουλεψει.

 

τι λετε? το χει δοκιμασει κανεις ??

 

τα τελαρα θα ειναι απο κοντρα πλακε 8-10cm και οι 2 πλευρες θα καλυφθουν με πολυ λεπτο κοντρα πλακε παχους το πολυ 4 χιλιοστων.

 

ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω το αποτελεσμα.

 

στο κατω-κατω ενα σετ project 2 - προτεινομενο απο την Auralex , θα μου κοστιζε

πανω απο 650€ , και τα πανελ δεν θα πανε χαμενα.

 

opinions??  ;D 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου