Προς το περιεχόμενο

"Επιτέλους φτιάχνω τον δικό μου χώρο" : Διλήμματα και Συμβουλές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νικο ευχαριστω για την συμβουλη.

για τις γωνιες λεω να παρω μπασσοπαγιδες απο τριγωνικο ρικοφον , αν και τα 2 εκ των τριων πανελ στους δυο τοιχους , ειναι πολυ κοντα στις γωνιες. (35cm)

 

μεχρι τωρα δεν μου βουιζει κατι στα μπασσα.

μηπως αρχισει και γινεται πολυ "πνιχτο"??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

νικο ευχαριστω για την συμβουλη.

για τις γωνιες λεω να παρω μπασσοπαγιδες απο τριγωνικο ρικοφον.

 

αν και μεχρι τωρα δεν μου βουιζει κατι στα μπασσα.

μηπως αρχισει και γινεται πολυ "πνιχτο"??

 

Θα πρεπει να κανεις μετρησεις στον χωρο ωστε να δεις εαν εχεις αλλαξει την ακουστικη. Για να μπορεις να κανεις ηχογραφηση το ιδανικοα αποτελεσμα ειναι να εχεις ενα 'ζωντανο' χψρο ηχογραφησης και ενα ουδετερο χωρο για monitoring, γιαυρο τα στουντιο εχουν δυο δωματια. Στην δικη σου περιπτωση θα προτεινα να κανεις τον χωρο ουδετερο ωστε να ακους σωστα αυτα που ηχογραφεις, αλλωστε οι ηχογραφησεις σου θα ειναι πιο πολυ απο κοντα και οχι για το ambience του δωματιου.

 

Σχετικα με τις γωνιες εννοοουσα κατι τετοιο

 

Νικος

70_1.thumb.JPG.d18c5cec9dd2efa5553a88150c7d6c23.JPG

70_2.thumb.JPG.75b6390bfe2e1e4bc770b7cf7233219e.JPG

80_1.thumb.JPG.1c3081629943470a6211503a46239582.JPG

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερωτηση.

 

1.

γιατι το gain των προενισχυτων της m audio profire 610 , ΔΕΝ μου φτανει?

 

στα κλιπακια που εγραψα , για να φτασω με μετριας εντασης παιξιμο τα 0db στην πιο δυνατη πενια , χρειαστηκε να βαλω το gain σχεδον τερμα....

 

2.

επειδη δεν ξερω να διαβαζω και να κατανοω τα χαρακτηριστικα των μικροφωνων και των διαφορων προενισχυτων , τι πρεπει να προσεξω ωστε να matchαρουν σωστα τα μικροφωνακια που διαθετω με την εισοδο ενος υποψηφιου προενισχυτη?

ωστε ουτε να peakαρει αλλα ουτε και να μου λειπει gain.

 

 

σκοπος μου ειναι να αποκτησω καποιον ωστε να γραφω με τα 2 πυκνωτικα μεσω αυτου στα line in της profire 610.

 

και να εχω τις μπροστινες της εισοδους μονο για αλλες χρησεις.(keyboards κλπ)

 

3.

μπορει καποιος προενισχυτης με spdif output να τροφοδοτησει το spdif της profire?

πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα?

 

ευχαριστω και παλι.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικη σου περιπτωση θα προτεινα να κανεις τον χωρο ουδετερο ωστε να ακους σωστα αυτα που ηχογραφεις, αλλωστε οι ηχογραφησεις σου θα ειναι πιο πολυ απο κοντα και οχι για το ambience του δωματιου.

 

 

Σωστά!

 

Σε αυτή τη φάση spimav_z σε σύμφέρει να ακούς και να μιξάρεις καλύτερα παρά να γράφεις με φυσικό ambience. Ουτως η αλλως για κατι τετοιο μάλλον θα έπρεπε το δωματιο να είχε προβλεψη και για διαχυτές που απ'οτι είδα δεν υπάρχουν. Από πλευρας ακουστικής δεν γίνεται να έχεις και τα δύο δωματια σε ένα (δηλ listening room και recording room μαζί, εκτός κι αν χρησιμοποιηθούν κινητά πανελς κ διαχυτές). Οπότε καλύτερα να προσθέσεις π.χ. 4 γωνιακές μπασοπαγίδες να το κάνεις δωμάτιο listening room και να τελέιωσεις με το θέμα ακουστική. Υπάρχουν πολλά πολύ καλά reverb για να κάνεις τη δουλεία σου από εκεί και πέρα.

 

Πιο "πνιχτο" δεν νομίζω να γίνει ισως τα μπασσα να καθαρίσουν κι αλλο λίγο. Αν τυχόν το δωμάτιο στεγνώσει τελείως νομίζω οτι μπορείς να αφαιρέσεις καποιο απο τα ρικοφόν....  

Πάντως, δύσκολα μπορεί να βγουν συμπεράσματα για την ακουστική ενός δωματιου αν δεν υπάρχει καποια ακουστική μετρηση (π.χ. αποκριση συχνότητας δωματιου, χρονοι αποσβεσης κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

1.

γιατι το gain των προενισχυτων της m audio profire 610 , ΔΕΝ μου φτανει?

 

στα κλιπακια που εγραψα , για να φτασω με μετριας εντασης παιξιμο τα 0db στην πιο δυνατη πενια , χρειαστηκε να βαλω το gain σχεδον τερμα....

 

 

 

κάθε προενίσχυση έχει μια συγκεριμένη γνωστή (από τα χαρακτηριστικά της) μέγιστη τιμή ενίσχυσης (gain) , στην οποία όμως θα πρέπει να "προσθέσουμε" και τυχόν μειωνεκτήματα (άυξηση θορύβου κλπ) που δεν καταγράφωντε στις επίσημες μετρήσεις της κάθε εταιρίας (ή καλύτερα γράφωντε "πλαγίως"). Στην πράξη οι περισσότερες προενισχύσεις και ανάλογα με την τοπολογία τους προσφέρουν "καθαρή" ενίσχυση σε ένα έυρος 0 - 60 db (κατά μέσο όρο). Από εκεί και πέρα υπάρχουν υλοποιήσεις που προσφέρουν "καθαρά" 80db, άλλες που προσφέρουν υπέροχα χρωματιμένα 40 db μόλις, άλλες που ματσάρουν τέλεια με μικρόφωνα ταινίας κλπ κλπ κλπ

 

 

 

2.

επειδη δεν ξερω να διαβαζω και να κατανοω τα χαρακτηριστικα των μικροφωνων και των διαφορων προενισχυτων , τι πρεπει να προσεξω ωστε να matchαρουν σωστα τα μικροφωνακια που διαθετω με την εισοδο ενος υποψηφιου προενισχυτη?

ωστε ουτε να peakαρει αλλα ουτε και να μου λειπει gain.

 

 

...σε συνέχεια από τα προηγούμενα , δηλαδή το διαθέσιμο ποσοσστό ενίσχυσης που διαθέτει η κάθε υλοποίηση, ένας πολύ σημαντικός παράγωντας είναι η αντίσταση εισόδου της προενίσχυσης αλλά και το αν είναι μεταβλητή ή όχι. Μια μεταβλητή αντίσταση εισόδου σημαίνει καλύτερο matching με μικρόφωνα που έχουν ιδιαίτερα χαμηλή έξοδο (παθητικά ribbon αλλά και αρκετά δυναμικά όπως το sm7b) αλλά και δυνατότητα για ένα στοιχοιώδες αλλά πολύ ουσιαστικό sound shaping για τα περισσότερα μικρόφωνα.

Η αλήθεια είναι πως αυτήτην δυνατότητα την συναντάς σε πιο High end υλοποιήσεις...

 

...για να έχεις μια καλύτερη εικόνα για τα παραπάνω ρίξε μια ματιά εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=172

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=73

 

 

 

3.

μπορει καποιος προενισχυτης με spdif output να τροφοδοτησει το spdif της profire?

πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα?

 

ευχαριστω και παλι.

 

.....φυσικά και μπορεί ΑΛΛΑ

Αφ'ενός δεν μπορείς να θεωρείς δεδομένο ότι θα έχεις "καλύτερο" AD convertion (το αντίθετο πιθανότατα...υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό, από την συνύπαρξη στο ίδιο σασσί τροφοδοσίας για την προενίσχυση ΚΑΙ τον μετατροπέα, το κοινό PCB, την παρέμβαση καλωδίων ευαίσθητων στις παρεμβολές, το διαφορετικό clocking κλπ). Αν τίθεται θέμα έλειψης αναλογικών Ι/Ο τότε σίγουρα είναι μια λύση... αν πάλι όχι....μπορεί κανείς να μιλήσει μόνο κατά περίπτωση (γιατί πχ κάποια από τα μειoνεκτήματα σε σχέση με το AD που ανέφερα υπαρχουν ούτως ή άλλως σε ένα audio interface που παρέχει και μικροφωνικήπροενίσχυση , τροφοδοσία φάντομ κλπ)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου