Προς το περιεχόμενο

μήπως η μουσική είναι αντρική υπόθεση?


ex-interpaul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ελλαδα η Ασπα ειναι rock star

 

Ε όχι και rok star η κλάσπα. Το πρώτο συνθετικό οφείλεται στις αροματικές εκκενώσεις του πρωκτού :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχ...αν οι ροκ σταρ και βγήκε η ασπα τσίνα.

 

Γυάλινα μας τα εχουνε κάνει με τις διαφημίσεις σε κάποιους από εμάς που αμφισβητήσαμε το ταλέντο της!!!!.

 

αν αυτή είναι ροκ στάρ εγώ είμαι ο Κόλιν Πάουελ και παλεύω για τα δικαιώμΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΟΦΊΜΩΝ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΥΨΙΣΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ :lol: :lol: . Feather ! Εγώ ειμαι εδώ!!..

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωσάν κινέζος αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης κάνω χαρακίρι για της ¶σπας το χατήρι που την μνημονεύετε όλοι εν χορώ και θα σας στείλω στις φυλακές υψίστης ξεφτίλας του Fame Story. Παρακαλώ, να επανέρθετε στην τάξη.

 

Υ.Γ. Γιατί ρε παιδία με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ;;; Καημό το έχω...

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Κάπου διάβασα για courtney love και white stripes(για καλό αναφέρθηκαν τώρα αυτές??)Ας μάθει η κοπελίτσα στους δεύτερους να κρατάει σ-τ-α-θ-ε-ρ-α τους ηλίθιους ρυθμούς της και την εξυμνούμε αργότερα.Για walkabouts πάλι δεν διάβασα...Καταρχήν να πώ οτι δεν έχω απολύτως καμία φαλλοκρατική διάθεση απλά τυχαίνει η πλειονότητα των γυναικείων παρουσιών στη μουσική να μην με εκφράζει(όπως και των οδηγών 8O ) Απλά αν ακούσω το καινούριο paranoid android(για μην πώ το ok computer) απο γυναίκες θα αλλάξω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για τους radiohead έφερα ενα τυχαίο παράδειγμα τραγουδίου ή και δίσκου που θα ήταν εκπληξη για μένα να το ακούσω απο γύναικες,συνθετικά μιλώντας πάντα.Πως θα το βλεπουν οι radioehead γιατι να με ενδιαφέρει σε αυτο το θέμα; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου σε όλα τα παιδιά του noiz(παιδιά είπα όχι κορίτσια!! - πλάκα κάνω,ε??).Βασικά το "πρόβλημα" πιστεύω ξεκινάει από αλλού και όχι επειδή οι γυναίκες δεν είναι ικανές για μουσική ή ότι έχουν άλλες ασχολίες.Σας θυμίζω ότι τη σήμερον ημέρα,αν δεν υπήρχαν παλιότεροι μουσικοί και μουσική προιστορία (μιλάω για τον τελευταίο αιώνα κυρίως),δεν θα υπήρχαν σύγχρονοι μουσικοί,γιατί δεν θα είχαν επιρροές και πατήματα,πόσο μάλλον εξοπλισμό,που είναι αποτέλεσμα τεχνολογικής εξέλιξης από μουσικούς.Μάλλον σας ζάλησα.Που θέλω να καταλήξω:ότι,αν υποθέσουμε το πρώτο είδος παγκόσμιας μουσικής του αιώνα μας είναι η πρώιμη τζαζ των ΗΠΑ στις αρχές του 1900,σκεφτείτε ποιοι την έπαιζαν (την μουσική εννοώ,έτσι πονηρούληδες?).Απάντηση?οι άντρες.Γιατί μόνο σ'αυτούς επιτρεπόταν.Αυτό συνεχίστηκε για πολλά χρόνια μετά,μέχρι που άρχισε να αλλάζει η θέση και ο ρόλος της γυναίκας στην κοινωνία,και κατ'επέκταση στη μουσική.Όταν για 50-60 χρόνια η μουσική προέρχόταν σχεδόν αποκλειστικά από άντρες,άρα και οι στίχοι γράφονταν από άντρες,σε ποιον θα είχαν επιρροή οι μουσικοί?Στις γυναίκες,που άκουγαν έναν άντρα να μιλάει για τον έρωτα (όπως τον βλέπει ο άντρας),ή στους άντρες?μάλλον το 2ο.Φυσικά δεν συμφωνώ στο ότι οι άντρες μουσικοί έγραφαν μόνο για τους άντρες,αλλά το αντίκτυπο αυτό ήταν.Όπως και να το κάνουμε μια γυναίκα δεν μπορεί να έχει ως μουσικό πρότυπο τον Sid Vicious,ή τον Ian Curtis,όσο και αν της αρέσει μουσικά.Δεν θα τον θεωρήσει ποτέ είδωλο και πρότυπο ώστε να του μοιάξει,να επηρεαστεί μουσικά από αυτόν και άρα να γράψει μουσική σύμφωνα με αυτό που ακούει.Μάλλον τα έγραψα λίγο μπερδεμένα (οκ 13 πήρα έκθεση!),αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνετε.Πιστεύω δηλαδή ότι τα πάντα είναι θέμα επιρροών.Σύμφωνα με την δική μου "θεωρία",αυτό θα αλλάξει πάρα πολύ στο μέλλον,καθώς πλέον δεν υπάρχουν στερεότυπα ή ταμπού για τις γυναίκες μουσικούς και κάλιστα οι σημερινές μπορούν να αποτελέσουν άξια πρότυπα για τις μεταγενέστερες.Ήδη έχει γίνει και γίνεται αυτό βέβαια τα τελευταία χρόνια,αλλά όχι στον βαθμό που γίνεται στους άντρες.

Υ.Γ. Πολύ συχνή ερώτηση σε μουσικούς από συνεντεύξεις σε περιοδικά είναι ποιο είναι το μέλλον της μουσικής.Δηλαδή τί εξέλιξη,τί νέα είδη μουσικής θα προκύψουν.Πιστεύω ότι η απάντηση κρύβεται πίσω από το ποιοι θα παίζουν την μουσική του μέλλοντος.Γυναικείες πινελιές σε έναν ατελείωτο άσπρο καμβά.

Τι μας επιφυλάσσει το μέλλον?... "the truth is out there, Scally!" :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εννοώ μόνο τον δυτικό κόσμο.Προς θεού!Αν αρχίσουμε να μιλάμε για τις κατά τόπους μουσικές και πολιτισμούς δεν θα σταματήσουμε πουθενά.Επίσης δεν μιλούσα για την παραδοσιακή μουσική της κάθε χώρας,αλλά για την σημερινή μορφή της παγκοσμιοποιημένης - αν μου επιτραπεί ο όρος - μουσικής.Δηλαδή για την μουσική που βγαίνει π.χ. Αγγλία και ακούγεται και στο Κονγκό.Μιλάω για την μουσική που ασκεί επιρροή σε πολύ μεγαλύτερο εύρος ακροατών και όχι σε μια "κλειστή" ομάδα ανθρώπων.Νομίζω ότι εννοείται,πως γι'αυτές τις μουσικές δεν βρίσκει εφαρμογή η "θεωρία" μου.Μάλλον feather "ανέγνων αλλά ουκ έγνων..." αυτό που έγραψα γιατί κάθε άλλο παρά σεξιστικό ήταν(νομίζω φαίνεται πολύ καθαρά στην κατακλείδα μου).Αλλά ότι και να πώ εγώ δεν αλλάζει το γεγονός ότι διαφορετικά αντιμετωπίζονταν οι γυναίκες τότε και αλλιώς τώρα.Είτε πρόκειται για καθημερινή ζωή,είτε για πολιτική,είτε για πολιτισμό και μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,οκ feather,μάλλον εγώ δεν "έγνων" σωστά!Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου,αν και νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει και συνεχίζει να βελτιώνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου