Προς το περιεχόμενο

2ετής εγγύηση προϊόντων


infected_silence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02).

 

Σύμφωνα λοιπόν με το νόμο αυτό (και γενικότερα με την κοινοτική νομοθεσία) όποιο προϊόν διακινείται στην Ελλάδα (και γενικότερα σε χώρα της ΕΟΚ) έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση.

 

Εγώ ως ασυνείδητος καταναλωτής λοιπόν αγόρασα πέρισι ένα προβληματικό απ'οτι φαίνεται λαπτοπ της acer το οποιο είχε ένα χρόνο εγγύηση...τώρα που έχει παρουσιάσει σημαντικά προβλήματα με επεξεργαστή και οθόνη αλλα η εγγύηση έχει τελέιώσει σύμφωνα με την acer (εγώ τώρα τα έμαθα αυτά περι ευρωπαικής νομοθεσίας για τις εγγυήσεις) να επικαλεστώ τον νόμο και να τους το φέρω στο κεφάλι η να μη το ψάξω καν δε βγαίνει άκρη?

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο?

 

Α, και βλέπω πως η acer (τουλάχιστον  στους υπολογιστές του πλαισίου) συνεχίζει να έχει ενα χρόνο εγγύηση.Τι παίζει ρε παιδιά με τις εγγυήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02).

 

Σύμφωνα λοιπόν με το νόμο αυτό (και γενικότερα με την κοινοτική νομοθεσία) όποιο προϊόν διακινείται στην Ελλάδα (και γενικότερα σε χώρα της ΕΟΚ) έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση.

 

Εγώ ως ασυνείδητος καταναλωτής λοιπόν αγόρασα πέρισι ένα προβληματικό απ'οτι φαίνεται λαπτοπ της acer το οποιο είχε ένα χρόνο εγγύηση...τώρα που έχει παρουσιάσει σημαντικά προβλήματα με επεξεργαστή και οθόνη αλλα η εγγύηση έχει τελέιώσει σύμφωνα με την acer (εγώ τώρα τα έμαθα αυτά περι ευροπαικής νομοθεσίας για τις εγγυήσεις) να επικαλεστώ τον νόμο και να τους το φέρω στο κεφάλι η να μη το ψάξω καν δε βγαίνει άκρη?

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο?

 

Α, και βλέπω πως η acer (τουλάχιστον  στους υπολογιστές του πλαισίου) συνεχίζει να έχει ενα χρόνο εγγύηση.Τι παίζει ρε παιδιά με τις εγγυήσεις?

 

1ον δεν εισαι ασυνειδητος καταναλωτης. Αφελής μπορει αλλα δεν εχει να κανει δε γεννηθηκαμε παντογνωστες.

Ασυνειδητη ειναι η acer η apple και ολες οι εταιριες που προσφερουω και καλα 1 χρονο εγγυηση.

Κατεβασε την οδηγια εκτυπωσε την πηγαινε στην acer ή παρε τηλ. πες τους οτι εχεις προβει σε καταγγελια στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών ή κανε κιολας καταγγελια.

Να εισαι ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ! αν δε βγαλεις ακρη...κανε οτι θες...!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δεν εισαι ασυνειδητος καταναλωτης. Αφελής μπορει αλλα δεν εχει να κανει δε γεννηθηκαμε παντογνωστες.

Ασυνειδητη ειναι η acer η apple και ολες οι εταιριες που προσφερουω και καλα 1 χρονο εγγυηση.

Κατεβασε την οδηγια εκτυπωσε την πηγαινε στην acer ή παρε τηλ. πες τους οτι εχεις προβει σε καταγγελια στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών ή κανε κιολας καταγγελια.

Να εισαι ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ! αν δε βγαλεις ακρη...κανε οτι θες...!

 

Σωστός φίλε όντως αφελής είναι το σωστό...κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω.μακάρι να δώ αποτελέσματα..ε έλεος δηλαδή που είναι έτσι η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

εγω είχα γυρίσει μια καμερα πισω μετα απο δυο βδομαδες. Την είχα στο κουτί και οταν την ανοιξα διαπιστωσα ότι εκανε πολυ θορυβο. Μου είπανε οτι θα μου την φτιαξουν γιατί επρεπε για να γίνει αλλαγή να την παω μεσα σε 2-3 μερες. Τουε εδωσα το νομο, τιποτα... Λεγανε οτι δεν εννοει ο νομος αυτους αλλα ακουσον ακουσον την κατασκευαστρια εταιρια... κλπ κλπ. Μεχρι που πηρε τηλεφωνο φίλος δικηγόρος....

Την αλλη μερα είχα την καινουρια μου κάμερα....

 

Βεβαια αυτο είναι διαφορετικό απο αυτο που λες. Αλλα για τα δυο χρόνια που λεει ο νομος; Δε το βρήκα καπου (τον κοιταξα ξανα στα γρηγορα)

 

Το βασικό που λεει είναι ότι μεσα σε 6 μήνες εχουν υποχρεωση να σου αντικαταστήσουν με καινουριο το προιον... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

είπα κι εγώ να το παίξω ευσυνείδητος καταναλωτής, αλλά γρήγορα προσγειώθηκα στην πραγματικότητα που λέει ότι αν είσαι πολίτης αυτού του κράτους, δεν έχεις να κάνεις με πολιτεία, αλλά με.............

 

Με αφορμή τη μονοετή εγγύηση που παρέχει η apple στο macbook που έχω (και η οποία θα λήξει σύντομα), πήρα τηλέφωνο τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και ρώτησα αυτό που αναρρωτιόμαστε όλοι: Γιατί εφόσον υπάρχει απόφαση της ΕΕ με την οποία η Ελλάδα έχει εναρμονιστεί, υπάρχουν εταιρείες ηλεκτρονικών και υπολογιστών που παρέχουν 1 χρόνο εγγύηση;

 

Η απάντηση:

Έχετε δίκιο, θα έπρεπε να παρέχουν 2ετή εγγύηση. ΑΛΛΑ (ωχ...) η απόφαση αυτή ΔΕΝ έχει περάσει στον ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ κώδικα, άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα εμείς.

 

Η απόφαση, για να μην τα πολυλογούμε, έχει περάσει στον ΑΣΤΙΚΟ κώδικα, άρα για να βρεις το δίκιο σου πρέπει να κάνεις αγωγή και να πληρώσεις δικηγόρο... Και το αστείο, σύμφωνα μα τη ΓΓΚ πάντα, είναι ότι σε "διαβεβαιώνουν" ότι αν το κάνεις θα βρεις το δίκιο σου.

 

Δηλαδή δεν είναι σαν να σου λέει το κράτος ότι κάποιοι παρανομούν εν γνώσει του, αλλά για "άλλους" λόγους βάζει τον πολίτη να μπλέξει με το δικαστικό σύστημα, να πληρώσει δικηγόρους κτλ, ώστε να τα παρατήσει;

 

Συγχωρέστε την πιθανή γραφικότητα των γραφομένων μου, απλά θέλω να μεταφέρω τι άκουσα και τι κατάλαβα... Αν υπάρχει κάποιος γνώστης αυτών των θεμάτων, θα εκτιμούσα αν μπορούσε να τεκμηριώσει το γιατί ΚΑΛΩΣ ισχύει το καθεστώς που περιέγραψα ή να μου επιβεβαιώσει ότι μιλάμε για ένα ακόμα "νταβατζιλίκι" του ελληνικού κράτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου