Προς το περιεχόμενο

Αγορά ταμπούρου


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου εχω το dw colelctor's maple 14x6 και τι να σου πω....απιστευτο, ζεστος και καθαρος ηχος δεν το αλλαζω με τιποτα !

 

Απο μεταλλικα τυμπανα εαν αποφασισεις δε μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο απο ludwig supraphonic LM402 ή το acrolite εναλλακτικα.

 

Παντως και το reference ειναι κορυφαιο...

 

Και εγω παντως μονο απ'εξω ψωνιζω

καλη τυχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/yamaha_msd14af_snare_drum.htm

 

απιστευτο ταμπουρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/yamaha_msd14af_snare_drum.htm

 

απιστευτο ταμπουρο.

 

ναι ναι ναι .. βάζε ιδέες .. να πεθάνουμε στη ψάθα ...  ;D

 

μπάι δε γουέι ... το χρησιμοποιείς με τα γουντ χουπς ή χωρίς....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο με wood hoops βγαινει (για τα wood hoops το πηρα αλλωστε και το κουβαλησα απο την...Ιαπωνια... ;D)

 

το διαλεξα μεσα απο......σχεδον 100 ταμπουρα στο μεγαλυτερο ντραμμομαγαζο του ΤΟΚΥΟ (μεγεθους...HONDOS στην Ομονοια.. ;D) οποτε μπορεις να φανταστεις με τι το εβαλα να "κοντραρει"... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για τα wood hoops το πηρα αλλωστε και το κουβαλησα απο την...Ιαπωνια... ;D)

 

χαχαχχα... τι να πω ...

 

ναι το ξέρουμε ότι βγαίνει

μονο με wood hoops ...απλά χρησιμοποιείται πχ και με αλλα ... πχ στο αντίστοιχο elvis jones αφαιρείς τα wood και βάζεις νται καστς....(αν είσαι αρκετά κολημένος πχ σαν εμένα ...)

 

υπάρχει σε καμία ηχογράφηση να το ακουσουμε ....?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σε καμία ηχογράφηση να το ακουσουμε ....?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν και το θεμα εχει τραβηξει αρκετα θα πω και εγω τη γνωμη μου και θα δωσω και ενα μικρο review του black beauty 14"x6.5" που εχω ( 8))

 

Σαν γενικες αρχες να πω οτι η κυρια διαφορα μεταλικων και ξυλινων ειναι τα overtones η το λεγομενο ringing. Τα μεταλλικα ταμπουρα εχουν γενικα περισσοτερα overtones ενω τα ξυλινα λιγοτερα και αυτο εχει να κανει με τη φυση του υλικου. Η διαβαθμιση παει ως εξης : πιο σκληρα και κουδουνιστα ειναι τα steel λιγοτερο σκληρα αλλα αρκετα γλυκα κουδουνιστα ειναι τα brass τα οποια ειναι παρα πολυ δημοφιλη γενικα (black beauty). Ακομα λιγοτερο κουδουνιστα και πιο κοντα στα ξυλινα ειναι τα aluminium (Ludwig supraphonic LM400 LM 402) Ισχυει οτι αυτα τα δυο ταμπουρα αποτελουν πραγματικα σημειο αναφορας εδω και αρκετες δεκαετιες και σχεδον ολες οι εταιριες εχουν προσπαθησει να τα αντιγραψουν και να βγαλουν το ανάλογα μοντελα

 

Αναφορικα με το μεγεθος η γνωμη μου ειναι να πας σε 6 και πανω γιατι θα εχεις πιο πολλες δυνατοτητες κουρδισματος. αν πχ χαμηλωσεις το signature chad smith αρκετα, ακουγεται επιεικως χαλια. αφου λοιπον θα δωσεις ενα σημαντικο ποσο παρε κατι πιο all around.

 

Για το reference που λες το εχω παιξει και η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα. ειναι τοσο χοντρο και εχει τοση κολλα που ανεβαζει πολυ το pitch ενω παραλληλα χανει σε resonance. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη.

 

Αν θελεις να πας σε ξυλινο νομιζω οτι εχει πολυ ενδιαφερον να την ψαξεις με stave δηλαδη αυτο που ειναι με κατακορυφες σανιδες (σαν βαρελι) και με την υπερτατη εταιρια Brady

 

Κλεινοντας συνοψιζω

Μεταλικα : περισσοτερο κουδουνισμα

Ξυλινα : πιο "ζεστα"

Μεγαλυτερο βαθος σηκωνει κ πιο χαμηλα κουρδισματα

 

Απο συγκεκριμενα μοντελα προτεινω να εξετασεις τα εξης :

 

απο μεταλικα : Ludwig black beauty ή LM402 με κλειστα ματια

απο ξυλινα : pearl Dennis chambers Eric Singer, Yamaha Anton fig (γενικα τα ξυλινα σεφανια γ@μ@νε) Tama starclassic maple 14x8. Η αν εχεις διαθεση να ξοδευτεις πηγαινε στα κορυφαια Brady και παρε ενα stave 14x6.5 14x8 και ασε τους υπολοιπους να κουρευονται

 

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ξεχασα να γραψω κ το review του black beauty 14x6.5 το οποιο εχω με ταμαμησια στεφανια -χορδες και με δερμα remo contolled sound coated

 

Λοιπον το ταμπουρο χαρακτηριζεται απο μεσαια εως δυνατη ενταση, υπαρχουν και δυνατοτερα πχ το pearl free floating maple 14x6.5που εχω του ριχνει σε ενταση.

 

Απο κουρδισματα μπορει να σηκωσει απο πολυ χαμηλά εως πολυ τσιτα (έγω προτιμω χαμλα εως μεσαια)

 

Η ευαισθησια του ειναι πολυ καλη - φοβερα ghost notes και μπορει βεβαια να αυξηθει αλλαζοντας χορδες και resonant δερμα.

 

Το cross stick ειναι μετριας εντασης και γλυκο οπως και τα rimshots αφου δεν φοραει χυτα στεφανια (και αυτο αλλαζει κατα προτιμηση) αλλα νομιζω ειναι καλυτερο με αυτα τα στεφανια παρα με χυτα.

 

Τελος, και αυτο ειναι το πιο ωραιο του χαρακτηριστικο, φανταστικη χροια  υπεροχο & γλυκο κουδουνισμα, αρκετα μελωδικα overtones. Χαρμα ακουειν....

 

Δυστυχως δεν εχω καποια ηχογραφηση να ανεβασω

 

Αυταααααα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές αγορές και από 'μένα!

Σίγουρα με αυτά τα χρήματα θα πάρεις κάτι πολύ καλό!

Να ρωτήσω κι εγώ για ένα ταμπούρο που ίσως ενδιαφέρει κι' άλλους!

Για το premier modern classic, maple shell 13x7 (αλλά και 14x7), έχει κανείς άποψη?

Επίσης ξέρετε κάποια αντιπροσωπεία στην Αθήνα που να φέρνει Premier?

Με τέτοιο ταμπούρο αν δεν κάνω λάθος έπαιζε ο Martin Lopez (ex-Opeth).

Δεν ξέρω αν και στο παρακάτω video παίζει με αυτο:

http://www.youtube.com/watch?v=dJt_4Gafq6g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου