Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για ενισχυτή 30W και απορία για Epiphone SG-400


dvm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας, για την αγορά ακουστικών (γύρω στα 50 ευρώ) για να μπορώ να παίζω άνετα κιθάρα και τις "μικρές" ώρες. Ο ενιχσυτής μου είναι ένας Marshall Valvestate VS30R (Reverb). Ψάχνοντας λίγο στο google είδα αρκετά μοντέλα, αλλά λίγο ακριβούτσικα.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι άνετα. Δεν με νοιάζει αν ακούγονται μέσα στο δωμάτιο, καθώς για την ώρα είμαι μόνος οπότε δεν ενοχλώ κανέναν (μόνο τους γείτονες).

 

Ακόμα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία με την νέα μου κιθάρα. Όταν επιλέγω και τους 2 μαγνήτες αν κλείσω τελείως το volume στον ένα, ο άλλος δεν ακούγεται καθόλου. Πρέπει να ανοίξω το volume και του δεύτερου μαγνήτη γύρω στο 2 για να έχω ήχο. Αυτό είναι σωστό; Στου ξάδερφού μου που έπαιξα σ'ένα παλιό ταυράκι (epiphone κι αυτό) δεν συμβαίνει. Αν υπάρχει πρόβλημα στην κιθάρα, διορθώνεται εύκολα και φθηνά; Την πήρα από thomman, οπότε φαντάζομαι θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι για να την στείλω πίσω.

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία με την νέα μου κιθάρα. Όταν επιλέγω και τους 2 μαγνήτες αν κλείσω τελείως το volume στον ένα, ο άλλος δεν ακούγεται καθόλου. Πρέπει να ανοίξω το volume και του δεύτερου μαγνήτη γύρω στο 2 για να έχω ήχο. Αυτό είναι σωστό; Στου ξάδερφού μου που έπαιξα σ'ένα παλιό ταυράκι (epiphone κι αυτό) δεν συμβαίνει. Αν υπάρχει πρόβλημα στην κιθάρα, διορθώνεται εύκολα και φθηνά; Την πήρα από thomman, οπότε φαντάζομαι θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι για να την στείλω πίσω.

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

 

Έτσι λειτουργούν στάνταρ λόγω του κυκλώματος, είναι σωστό. Αν θέλεις μπορείς να τροποποιήσεις το κύκλωμα να μην το κάνει αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου