Προς το περιεχόμενο

roger waters dvd- ο κιθαριστας του τρελλαθηκε


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες είδα το DVD και έπαθα πλάκα... Όντως ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ ο αριστερόχειρας κιθαρίστας (αλήθεια ΠΩΣ λέγεται?). Είναι όμως τρελο-ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ και με ύφος 10.000 καρδιναλίων...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειδαι κι εγω το in the flesh dvd.........δεν θα κανω κανενα σχολιο για τον "αναποδο" κιθαριστα.......... (περαν του οτι ΣΚΟΤΩΣΕ το ιερο σολο του comfortably numb)......................

 

AYTH Η ΜΑΥΡΟΜΑΛΛΑ OMΩΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BACKING VOCALS (κοιτωντας το stage στα δεξια) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ??????????? 8O 8O 8O 8O 8O 8O

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αριστερόχειρας με το "ύφος" ειναι ο Doyle Bramhall II γιός του Doyle Bramhall senor, ντράμερ του Lightnin Hopkins αλλά και συνεργάτης του Stevie Ray και του Jimmy Vaughan. Αυτά για τον πατέρα...αν και χρειάζονται και άλλα...

Τώρα ο "μικρός" Doyle σε ηλικία 16 ετών ήταν ο δεύτερος κιθαρίστας του Jimmy Vaughan στους Fabulous Thunderbirds!

Αργότερα (1992)"ξέπεσε" δημιουργώντας την δικιά του μπάντα Arc Angels που αποτελούνταν απο τους παλιούς Double Trouble του Stevie Ray Vaughan και τον φίλο του Charlie Sexton.... κακομοιριά δηλαδή :D

Η σημερινή του μπάντα λέγεται Smokestack και έβγαλαν δίσκο πρόσφατα ( Welcome 2001) αλλά για όσους θέλουν να ακούσουν Bramhall καλύτερα να προτιμήσουν το Jellycream του 1999.

Παρεπιπτόντως συμμετείχε στο Riding with the King (B.B.King), Reptile (Eric Clapton), στο Crossroads Guitar Festival του 2004 και με την μπάντα του θα ανοίγουν τις συναυλίες του Eric Clapton για το 2006....

 

Τώρα για το ύφος του δεν μπορώ να σχολιάσω....concert2.jpg

 

concert.jpg

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως συμμετείχε στο Riding with the King (B.B.King)' date=' Reptile (Eric Clapton), στο Crossroads Guitar Festival του 2004 και με την μπάντα του θα ανοίγουν τις συναυλίες του Eric Clapton για το 2006....[/quote']

 

Ναι τα ειπες ολα!! Εχω αυτο το ντι βι ντι, το οποιο παρεπιπντοντως γ@μ@ει, αλλα σε αυτον κατι δε μου "εκατσε" καλα (παιχταρας ομως δε μπορω να πω!!!)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τωρα μας πειραζει και το ΥΦΟΣ?? 8O

Τι εχει δηλ. το υφος του νεαρου (τον οποιο εχω δει ζωντανα με τη μπαντα που προανεφερε ο Telewiz & μου ειχε πεσει το σαγωνι! :lol: )

Ροκ ν ρολλ παιζει ρε παιδια ο ανθρωπος οχι ΠΥΞ ΛΑΞ :D ,να μη κανει & λιγο show :?:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τωρα μας πειραζει και το ΥΦΟΣ?? 8O

Τι εχει δηλ. το υφος του νεαρου (τον οποιο εχω δει ζωντανα με τη μπαντα που προανεφερε ο Telewiz & μου ειχε πεσει το σαγωνι! :lol: )

Ροκ ν ρολλ παιζει ρε παιδια ο ανθρωπος οχι ΠΥΞ ΛΑΞ :D ' date='να μη κανει & λιγο show :?:[/quote']

 

Ρεεε...... Ειναι αυτο που σου τυχαινει γενικα να βλεπεις καποιον και απο την αρχη να μην τον συμπαθεις, χωρις να τον εχεις γνωρισει καν... Ο οποιος γενικα μπορει να τον γνωρισεις και να τον συμπαθεισεις...

 

Τουλαχιστον εγω αυτο ειχα στο νου..

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δώστε λίγη βάση στα παρακάτω.

 

Στην αρχή του dvd υπάρχει μία ασπρόμαυρη ακολουθία σκηνών η οποία δείχνει την μπάντα να προετοιμάζεται πριν βγει στη σκηνή. Σε αυτή την ακολουθία, καθένας από τους μουσικούς κάνει διάφορα για να χαλαρώσει - ένας από αυτούς κάνει πατίνι. Ο δικός σας (ο κιθαρίστας ντε...) είναι ο μόνος που εικονίζεται να ασχολείται με το χτένισμά του, ενώ την ίδια ακριβώς στιγμή ο Waters κάθεται σε μίαν ακρούλα και παίζει στην ακουστική του κιθάρα ένα κοματάκι το οποίο μιλά για το αγαπημένο θέμα του Waters : την φαυλότητα στον κόσμο του ροκ εν ρολ. Ο μοντέρ της ακολουθίας παίρνει χαμπάρι την όλη φάση και μας δείχνει σε εναλλαγή τον κιθαρίστα να ασχολείται με το χτένισμά του και τον Waters να ξεστομίζει αυτούς τους στίχους - κάπου ρίχνει και ένα πονηρό χαμογελάκι και μία ματιά προς τον κάμεραμάν αποδεικνύοντας ότι έχει επίγνωση του πόσο συγχρονισμένη είναι η όλη φάση.

 

Η φαυλότητα στον κόσμο του ροκ εν ρολ είναι το δημοφιλέστερο θέμα του Roger Waters από την εποχή του Money (αυτό είναι το θέμα του Money αν δεν το είχατε υπόψιν σας), μετά με το Welcome to the machine (όπου η είσοδος ενός νέου στον κόσμο του δημοφιλούς ροκ εν ρολ παρομοιάζεται με τελετή μύησης κατά τα πρότυπα μασονικής στοάς, ούτως ειπείν) και μετά με το Animals, ολόκληρο το The Wall κλπ κλπ.

 

Ο συγκεκριμένος κιθαρίστας (ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτα παπάρας - πως αλλιώς να χαρακτηρίσω το ότι με ύφος 1000 καρδιναλίων παίζει τα σόλο του Gilmour, σκοτώνοντάς τα κατά περίπτωση), είναι σύμβολο (εμφανισιακά τουλάχιστον) αυτής της φαυλότητας και από αυτή την άποψη είναι κατάλληλος για το τσίρκο που έχει στήσει ο Waters για τη συναυλία του In The Flesh.

 

Ο λόγος που εκνευρίζει αυτός ο τύπος είναι η αμετροέπειά του - εγώ πραγματικά θα ντρεπόμουν να μην ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να παίξω και κάτι δικό μου αν έπαιζα παρέα με τον Waters, έχοντας στα χέρια μου το υλικό των Floyd (!!!!!!). Απλά πρόκειτα για σεσιονά που νομίζει ότι κάτι κάνει - δηλαδή το εκνευριστικότερο είδος σεσιονά που θα μπορούσα να φανταστώ.

 

Για ξαναδείτε το In The Flesh, έχει πλάκα να το βλέπεις μέσα από το πρωτοκολένιο μάτι :) :) :) :)

 

---

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο συγκεκριμένος κιθαρίστας (ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτα παπάρας - πως αλλιώς να χαρακτηρίσω το ότι με ύφος 1000 καρδιναλίων παίζει τα σόλο του Gilmour' date=' σκοτώνοντάς τα κατά περίπτωση),

[/quote']

 

Αυτος εισαι.................Ουτε το υφος νομιζω πως ενοχλει ουτε το ντυσιμο, ουτε το ποσο ποζερας ειναι καποιος..........αν ΠΑΙΖΕΙΣ ολα τα υπολοιπα ειναι αδιαφορα...καποιες φορες το ολο "καραγκιοζιλικι-πανηγυρι" μπορει να ειναι και θεμιτο (καλως η κακως η μουσικη σηκωνει-απαιτει μεγαλα νουμερα και οι μουσικοι σε καποιες περιπτωσεις παιζουν το παιχνιδι..........για να πω ενα ονομα: SRV....... τι να πει κανεις οταν ο τυπος εμφανιζεται να παιζει το voodoo chile me kimono 8O 8O 8O 8O 8O :D :D :D :D .....παρολα αυτα οποτε και οπως παιζει ο ανθρωπος κανει statement...... οποιοδηποτε σχολιο περι εμφανισης/υφους στην περιπτωση του ειναι περιττο :roll:.....) ...

 

Ασχετα με τα χιλιομετρικα λοιπον χαιμαλια και υφος χιλιων καρδιναλιων που εχει, ο τυπακος του in the flesh με το τροπο που προσεγγιζει το παιξιμο κομματιων που ειναι εγχειριδια καλου γουστου απλα αποδεικνυεται ενοχλητικος, λιγος και αποτυγχανει παταγωδως ......κατι που δε συμβαινει με τους αλλους δυο κιθαριστες: Snowy White kai Andy Fairweather Low :) :) Βαλτε το in the flesh χωρις να κοιτατε την οθονη ωστε να μην επηρεαστειτε απο τα χαιμαλια..........ε οπου ακουγεται καραγκιοζικο παιξιμο :) :) ειναι δικο του.......... :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεποντας το dvd πολλες φορες, αρχικα εκτιμησα απολυτα τον snowy white, αφου κατα την γνωμη μου το solo του στο comfortably numb ειναι καλυτερο απο του gilmour. σχετικα με τον flower power αριστεροχειρα, αντιλαμβανομαι οτι μπορει να ενοχλει το παιξιμο του αφου ειναι πολυ "βρωμικο". ειμαι σιγουρος οτι αν τον ακουσω να παιζει blues θα μου αρεσει, αλλα και σε πολλους απο εδω μεσα παρα πολυ.

 

η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο poseras, αλλα οσον αφορα το ντυσιμο του, και αυτο ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει.σχετικα με το υφος "παιζω κιθαρα σαν να μαμαω..." δεν εχω να σχολιασω κατι , αφου αλλος κιθαριστας κλεινει τα ματια του, αλλος στραβωνει το στομα του, αλλος ολοκληρη την φατσα του την ωρα που παιζει.

 

παντως για την ιστορια, οσες γυναικες ειδαν το dvd εκοψαν τις φλεβες τους για τον εν λογω νεαρο, και μαλλον θα πρεπει και μεις να γινουμε σιγα σιγα λουλουδατοι...

 

εγω ηδη αρχισα την μεταλλαξη.εδω ειμαι σε ενα προσφατο live μου...

 

EricClapton.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου