Προς το περιεχόμενο

EBMM 25th Anniversary Review (Μας κακομαθαίνετε κύριε Sterling...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, οκ. Ρωτησα γιατι ειδικα το maple (και δη τοσο ομορφο birdseye) ειναι αυτοκτονια να μεινει εντελως απροστατευτο και ψιλοκουφαθηκα.  ;D

 

Καλά, μη νομίζεις ότι θέλει και πολύ για προστασία, τουλάχιστον στα δικά μας κλίματα.

 

Πληροφοριακά, το gunstock oil και wax που προτείνει και η EBMM, χρησιμοποιείται για την προστασία των ξύλινων μερών σε κυνηγετικά όπλα, τα οποία, όσο να'ναι ταλαιπωρούνται λίγο περισσότερο  ;)  Και εκεί ακόμα 2-3 φορές εφαρμογή το χρόνο είναι αρκετή.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεγεια και απο μενα φαινεται πολυ ξεχωριστο το οργανο και προβλεπεται η αξια του να γινει πολλαπλασια στο μελλον .

Μου φαινεται θα γινει η κιθαρα σου για ολες τις δουλειες λογω της allaroundοσυνης της.

Gunstock και wax ειναι μονο για το maple ή για ολα τα ξυλα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια και απο μενα φαινεται πολυ ξεχωριστο το οργανο και προβλεπεται η αξια του να γινει πολλαπλασια στο μελλον .

Μου φαινεται θα γινει η κιθαρα σου για ολες τις δουλειες λογω της allaroundοσυνης της.

Gunstock και wax ειναι μονο για το maple ή για ολα τα ξυλα ?

 

Είναι μεν τρομερά all-around κιθάρα (κάποιος είπε "secret weapon" για sessionάδες), αλλά δεν θα πρέπει να θεωρηθεί ότι δεν έχει το δικό της χαρακτήρα. Μάλιστα, σ'αυτό το σημείο, ελάχιστοι θα βρεθούν να την κατηγορήσουν σαν "άψυχη" κιθάρα, χαρακτηρισμός που απευθύνεται συχνά σε διάφορες high-end μπουτικ κατασκευές τύπου Anderson, Tyler, κλπ (με τον οποίο χαρακτηρισμό δεν συμφωνώ προσωπικά, βέβαια).

 

Εννοείς φαντάζομαι τα γυμνά ξύλα.

 

Οι EBMM έρχονται με maple μπράτσο, ή rosewood μπράτσο (δεν εννοώ την ταστιέρα!), εκτός από κάποιες BFR (Ball Family Reserve) με άλλα ξύλα, στα οποία το μπράτσο είναι όμως βαμμένο.

 

Και στο maple και στο rosewood, περνάμε gunstock oil + wax. Στην rosewood ταστιέρα δεν χρειάζεται, βεβαίως, αρκεί ο τυπικός καθαρισμός-περιποίηση με lemon oil, orange oil, ή κάτι ανάλογο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα για μια κιθάρα αν δεν την πιάσω ο ίδιος και αν δεν την βάλω καρφί σε έναν ενισχυτή, αλλά τα κλιψ που άκουσα ήταν πολύ ωραία (ειδικά το Ιt's uncle Larry again). Σαν κοινό χαρακτηριστικό κάτω από τα fusion-y Dumble-y ελαφρά gain θα έλεγα ότι μου φαίνεται ότι πιάνω τραγουδιστά upper mids, sustain που δίνει και όγκο στον ήχο, χωρίς όμως να χάνει το... ελαφρό, αέρινο πάτημα στις ψηλές, όπως και τις όμορφες αισθησιακές νότες ξύσματος πορτοκαλιού, κεχριμπαριού, λεβάντας, κανέλλας και βάλσαμου. (Όλα αυτά τα άκουσα στο διάλειμμα των ραδιοσημάτων εξωγήινων πολιτισμών. Όποιος θέλει να μου δώσει Πούλιτζερ, μπορώ να του δώσω σε pm τη διεύθυνσή μου)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα για μια κιθάρα αν δεν την πιάσω ο ίδιος και αν δεν την βάλω καρφί σε έναν ενισχυτή, αλλά τα κλιψ που άκουσα ήταν πολύ ωραία (ειδικά το Ιt's uncle Larry again). Σαν κοινό χαρακτηριστικό κάτω από τα fusion-y Dumble-y ελαφρά gain θα έλεγα ότι μου φαίνεται ότι πιάνω τραγουδιστά upper mids, sustain που δίνει και όγκο στον ήχο, χωρίς όμως να χάνει το... ελαφρό, αέρινο πάτημα στις ψηλές, όπως και τις όμορφες αισθησιακές νότες ξύσματος πορτοκαλιού, κεχριμπαριού, λεβάντας, κανέλλας και βάλσαμου. (Όλα αυτά τα άκουσα στο διάλειμμα των ραδιοσημάτων εξωγήινων πολιτισμών. Όποιος θέλει να μου δώσει Πούλιτζερ, μπορώ να του δώσω σε pm τη διεύθυνσή μου)

 

roflmfao.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου