Προς το περιεχόμενο

Σκευρωσε η κλασικη τι κανουμε?


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

εχω μια φτηνη κλασικη κιθαρα της οποιας το μπρατσο πηρε κλιση προς τα πισω με αποτελεσμα αρκετα ταστα να τριζουν.

Εχω σκεφτει καποιες λυσεις απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια αλλη καλυτερη ή πως εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα.

 

1. Στο δωματιο που την ειχα εχει υγρασια και δεν εχει θερμανση (καλοριφερ κλπ) αν την μεταφερω σπιτι μου πουχει σαφεστατα λιγοτερη υγρασια και την βαλω κανα μετρο απτο καλοριφερ λετε να στρωσει?

 

2. Φοραει χορδες Medium Tension, σκεφτηκα ειτε να την κουρδισω ενα τονο πιο πανω ειτε να βαλω high tension χορδες ετσι ωστε να ρθει μπροστα το μπρατσο απτην πιεση..

 

3. Αν την ξαπλωσω ανασκελα ωστε να πιεζεται το μπρατσο προς τα μπροστα?

 

 

Ψαχνω μια προχειρη λυση μιας και αποκλειεται να τριψω ταστα ή να την παω σε τεχνικο (δεν αξιζει τα εξοδα) ή να την βαψω μπλε και να την ριξω στη θαλασσα (θα επιπλεει! ;D)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την βαψω μπλε και να την ριξω στη θαλασσα (θα επιπλεει! ;D)

Δέσε τη σε μία πέτρα και θα γίνει η δουλειά εύκολα και χωρίς πολλά-πολλά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέσε τη σε μία πέτρα και θα γίνει η δουλειά εύκολα και χωρίς πολλά-πολλά :-)

Και μετά δώσε 128 ευρώ και πάρε μια τέτοια, να πουλάς και μούρη

http://ergonomic-guitar.com/produit.php?ref=1SMdemi&id_rubrique=5

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δεν θα καταφερεις τιποτα αν την αφησεις αναποδα, ουτε αν κουρδισεις ενα τονο πανω . γενικα δεν μπορεις να κανεις κατι. εχω και εγω μια κιθαρα κλασσικη ,ακριβη, η οποια ειναι πολλων ετων, τουλαχιστον 30αντα ετιας, και μου την χαρισαν πριν 10 χρονια. η κιθαρα ηταν σε παρομοιο χωρο με τον δικο σου και με τα χρονια, πηρε λιγο κλιση προς τα πισω. οταν ειχα παει σε τεχνικο να τον ρωτησω, ειπε οτι διορθωνεται μονο με φουρνο :o . αυτο σημαινει οτι την βαζουν σε ενα κλιβανο με υψηλες θερμοκρασιες και οπως μαλακωνει το ξυλο, την φερνουν στα ισια τους. ο τυπος ομως μου ειπε οτι δεν τολμουσε να αγγιξει την δικια μου κιθαρα για να μην της κανει ζημια. οποτε η λυση σου ειναι η κατι τετοιο, η να παρεις αλλη μια φτηνη κιθαρα και να πεταξεις αυτη που εχεις στην θαλασσα :P . αν και θα σου προτεινα, αν ασχολεισαι με κλασσικη να δωσεις λεφτα και να παρεις μια καλη, της οποιας τα ξυλα θα ειναι πιο ανθεκτικα και δεν θα σκευρωνει τοσο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν ασχολουμαι με την κλασικη απλα αυτη ειχε και καποια συναισθηματικη αξια, θα πειραματιστω και οτι βγει.

Τουλαχιστον βρηκα λυση στο να μην επιπλεει!  :P

 

Ευχαριστω guys! \m/

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..........εναλλαγες υγρασιας........φυσιολογικο να συμβαινει απο εποχη σε εποχη.............το χω και γω σε μια κλασσικη παυλου γυπα.........extra hard d'addario...η οτιδηποτε-οπως προανεφερες-σε high tension......και αρκετη υπομονη και παιξιμο της κιθαρας σε καθημερινη βαση..........φιλικα βαγγελης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχει υγρασια τα οργανα περνουν προς τα πίσω

αυτο μου το είπε κατασκευαστης μπουζουκιών , τα οποια εχουν και μεγαλυτερο πρόβλημα λόγω μήκους του μανικιού...

 

Το να τη κουρδίσεις πιο πανω ισως να παρει προς τα μπροστα σε διαφορετικό σημειο.  ;D

 

Το να τη βαλεις αναποδα δε θα βοηθησει αφου οι δυναμεις που αναπτυσονται είναι πολυ μεγαλες (στο μπουζουκι ακομα μεγαλυτερες) σε σχεση με το βαρος της κιθαρας (ποσο μαλλον μονο με το μπροστινό τμημα της κιθαρας που ζυγιζει ακομα πιο λίγο... )

 

Εγω αυτη τη στιγμή είμαι Καλαματα που εχει ΠΟΛΥ υγρασία και το μπουζούκι μου έχει ακριβως το ίδιο πρόβλημα το οποιο το είχε προβλέψει ο κατασκευαστης. Για να καταλάβεις στην αθηνα δύο μήνες το οργανο ήταν μια χαρα και τωρα τρίζει. Πηγα για μια βδομαδα ξανα Αθηνα και το οργανο απο την 4-5 μερα κελαιδαγε παλι. Τωρα (Καλαματα) ξανατρίζει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωσε λιγο τις χορδες (βαζοντας ενα χαρτονακι κατω απο το saddle) και ισως ετσι τωρα να ειναι και καλυτερα απο πριν. Και γιατι οχι βαλε χορδες με μεγαλυτερο tension.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παιζει ρολο ποσο πισω εχει παει και για ποσο καιρο εχει μεινει στην υγρασια.

 

Εαν δεν ειναι πολυ το σκευρωμα, απλα αφησε την κανονικα κουρδισμενη σε δωματιο με aircondition στο ζεστο και καλο θα ηταν να την εχεις κρεμασμενη καπου ψηλα (ο θερμος αερας παντα παει πανω, η υγρασια καθεται κατω σε ενα δωματιο). Γενικα θελει να αεριστει το οργανο και μπορει να στρωσει.

 

Ίσως μετα απο ολα αυτα να χρειαστει και ενα ρυθμισματακι γιατι σιγουρα θα εχει τα θεματακια της. Το σηκωμα του καβαλαρη ειναι μια καλη ιδεα αλλα θα ειναι πολυ κουραστικη οσο κατεβαινεις προς τα κατω. Α, και αν εχει και μεγαλο σκευρωμα σίγουρα θα φαλτσαρει.

 

Αυτα απο μενα, ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου