Προς το περιεχόμενο

True temperament frets! - Η νεα εποχη στα εγχορδα?


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Loci δεν την παλευω αλλο με τους γνωστες....Δηλαδη την επομενη φορα που θα μιλησω με audiophile και μου πει οτι καταλαβαινει τι μαρκα μπαταριες εχει το πεταλι του θελω να τον σφαλιαρωσω οπως σφαλιαρωνε ο Κωνστανταρας τον Τζανετακο.Εχει ξενερωσει η ψυχη μου με φρασεις "Εχει λιγη περισσοτερη ζεστασια στα μεσαια",τι ειναι τα μεσαια τυροπιτακια ? Ο λογος που νευριαζω με αυτους που λενε οτι ακουνε διαφορες χιλιοστων ειναι οτι επηρεαζουν τους υπολοιπους και τους αποθαρυνουν γιατι οταν ακουει ο πιτσιρικος οτι ο χ γνωστης ακουει διαφορα 1 db στα 120 Herz η θα νιωσει ασχημα που δεν την ακουει και θα πει ψεμματα οτι την ακουει η θα πιστεψει οτι δεν εχει ταλεντο και γι αυτο δεν την ακουει και θα αποθαρυνθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Loci δεν την παλευω αλλο με τους γνωστες....Δηλαδη την επομενη φορα που θα μιλησω με audiophile και μου πει οτι καταλαβαινει τι μαρκα μπαταριες εχει το πεταλι του θελω να τον σφαλιαρωσω οπως σφαλιαρωνε ο Κωνστανταρας τον Τζανετακο.Εχει ξενερωσει η ψυχη μου με φρασεις "Εχει λιγη περισσοτερη ζεστασια στα μεσαια",τι ειναι τα μεσαια τυροπιτακια ? Ο λογος που νευριαζω με αυτους που λενε οτι ακουνε διαφορες χιλιοστων ειναι οτι επηρεαζουν τους υπολοιπους και τους αποθαρυνουν γιατι οταν ακουει ο πιτσιρικος οτι ο χ γνωστης ακουει διαφορα 1 db στα 120 Herz η θα νιωσει ασχημα που δεν την ακουει και θα πει ψεμματα οτι την ακουει η θα πιστεψει οτι δεν εχει ταλεντο και γι αυτο δεν την ακουει και θα αποθαρυνθει

 

Είμαι μαζί σου 1000% για τους audiofile (η πιο καμμένη φάρα μακράν...  ::))

 

Ωστόσο επειδή εδώ μιλάμε για μουσική που παίζουμε οι ίδιοι, σίγουρα μπορώ να σκεφτώ περιπτώσεις που ένα "λίγο καλύτερο" σύστημα ως προς το intonation βοηθάει.

 

Σχετικά με το Buzz Feiten πάντως, θυμάμαι ότι έγινε της πουτ@ν@ς στο forum του Suhr, όταν αποφάσισε πριν 2 χρόνια να το κάνει optional στις κιθάρες του (μέχρι τότε όλες οι Suhr είχαν ΒF, ο λόγος της αλλαγής ήταν κατά τη γνώμη μου 100% εμπορικός/οικονομικός). Η πλειοψηφία των κατόχων Suhr υποστήριξε ότι ήταν ένα βήμα πίσω και πως προτιμούσαν τις δικές τους με το BF. Γι'αυτό λέω ότι είναι ίσως και πως θα συνηθίσεις (στον αντίποδα, εκατομμύρια κιθαρίστες δεν τους πειράζει το άλλα ντάλλα σύστημα στις Tele).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτι τέτοιες μεταμοντέρνες ταστοπαπ...ιες είναι που θα με κάνουν να το γυρίσω στο άταστο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλο θέμα είναι αν ακούς αυτές τις διαφορές και άλλο αν αποφασίζεις να τις αγνοήσεις.

 

Για παράδειγμα, πολλοί από τα εκατομμύρια των παικτών τελε που αναφέρθηκαν στραβώνουν τα saddles :)

 

Είναι πολύ δύσκολο μια ακουστική κιθάρα να παίζει τέλεια ένα λα ματζόρε και ένα ντο ματζόρε στην ανοιχτή θέση, γιατί είναι και θέμα συγκερασμού. Δηλαδή ακόμα και αν το καταφέρω να χτυπάνε όλες οι νότες κέντρο στο (συγκερασμένο) κουρδιστήρι, θα έχω το "ξεκούρδισμα" του συγκερασμού, οπότε μια κιθάρα με ένα από τα εναλλακτικά συστήματα θα ακούγεται απλά ωραιότερα :)

 

Εξάλλου μερικές φορές είναι τεχνικά δύσκολο να κάνεις κάτι που να έχει τον ίδιο ήχο και την ίδια ακρίβεια στη ρύθμιση, όπως με τις wraparound, ή τα floating ebony bridges...

 

Και φυσικά σε μη συγκερασμένες μουσικές, τις οποίες παίζει και ακούει η πλεοψηφία του πλανήτη :) τα ίσα ημιτόνια είνα... ανέκδοτο ;D ακούστε ένα καλό ουτίστα. Αλλά και ένας "δυτικός" βιολιστής μπορεί να χρωματίζει λίγο :)

 

Καμιά φορά βέβαια όλα αυτά προσκρούουν στη στενομυαλιά των μουσικών. Γνωστός οργανοποιός μου έλεγε ότι σταμάτησε να φτιάχνει γέφυρες με διορθωση για μπουζούκι γιατί οι μπουζουξήδες νομίζαν ότι είναι σκάρτο, επειδή είχαν μάθει στο ίσιο κόκαλο :)

 

Τώρα οι audiophiles είναι άλλη ιστορία. Εγώ δεν ξέρω αν ακούγονται οι πυκνωτές και οι μπαταρίες, πάντως ακούω καλώδια :) εννοώ διακρίνω. Βέβαια όταν φτάσεις σε αυτό το σημείο, ακούς το μηχάνημα και όχι τη μουσική. Άσε που βγαίνουν και κάτι ιστορίες του στυλ (είναι urban myth ή real?)

http://www.engadget.com/2008/03/03/audiophiles-cant-tell-the-difference-between-monster-cable-and/

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Buzz Feiten πάντως, θυμάμαι ότι έγινε της πουτ@ν@ς στο forum του Suhr, όταν αποφάσισε πριν 2 χρόνια να το κάνει optional στις κιθάρες του (μέχρι τότε όλες οι Suhr είχαν ΒF, ο λόγος της αλλαγής ήταν κατά τη γνώμη μου 100% εμπορικός/οικονομικός). Η πλειοψηφία των κατόχων Suhr υποστήριξε ότι ήταν ένα βήμα πίσω και πως προτιμούσαν τις δικές τους με το BF.

 

Δεν ειναι παρ'ολα αυτα πανακεια το Buzz Feiten. Ο επι χρονια τεχνικος του Geddy Lee π.χ. (που εχει δουλεψει και με ενα καρο αλλα τεραστια ονοματα) εχει πει στο Talkbass πως το σιχαινεται και υπαρχουν και διαφοροι luthiers που το θεωρουν απο ανουσιο εως ενοχλητικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά σε μη συγκερασμένες μουσικές, τις οποίες παίζει και ακούει η πλεοψηφία του πλανήτη :) τα ίσα ημιτόνια είνα... ανέκδοτο ;D ακούστε ένα καλό ουτίστα.

 

το εντυπωσιακό είναι πως ενσωματώνουν τα διαφορετικά μόρια στο παίξιμο τους και στις φράσεις τους. Σου παίζει ο ουτίστας (ή ο "σιταρίστας") την ίδια (σαν συγκερασμένη) φράση χρησιμοποιώντας διαφορετικά μόρια σε κάποιες θέσεις και όντως ακούγεται η διαφορά. Δεν είναι θέμα ταλέντου ή "αυτιού", αλλά εμπειρίας και "τριβής" με τέτοιες λεπτές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου