Προς το περιεχόμενο

Hendrix και Big Muff Pi


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.Ξερει κανεις αν μπορω να πλησιασω τον ηχο του μεγα Hendrix με gibson sg standard-marshall dsl 401-big muff pi κ να με βοηθησει με τις ρυθμισεις?Ευχαριστω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο έως φαγκέταμπαουτιτ. Ακόμη κι αν δεχτούμε μέχρι ενός βαθμού τον μύθο περί χρήσης του πρώτου Muff από τον Χέντριξ λίγο πριν πεθάνει, εκείνο δεν έχει καμία σχέση ηχητικά με το δικό σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You're killing me!!!Με την αγορα ενος fuzzface???Κ κατι ασχετο με το θεμα γιατι εχω την ιδια ακριβως λοξα με σενα (κ με 100000000000 αλλους) για τους kyuss.Με τον υπαρχοντα εξοπλισμο (προσθεσε κ ενα dunlop classic cry baby κ ενα boss space echo) καταφερνω τιποτα?thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ταυτόχρονα ο ήχος σου να είναι ο vintage style 60s του Hendrix και ο desert rock sound των Kyuss???? Λίγο δύσκολο γιατί μπορεί ακουστικά να ταιριάζουν οι Kyuss με τον Hendrix (ok όσοι ακούνε το ένα ακούνε και το άλλο) αλλά σαν ήχος νομίζω ότι θέλει αρκετά διαφορετική προσέγγιση (από το eq μέχρι το τελικό gain)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο στο φόρουμ (με την αναλυτική αναζήτηση, όχι την Google), υπάρχουν θρεντ με κατεβατά για αυτούς και άλλα για στόνερ ήχους. Με την αγορά ενός fuzzface θα βοηθηθείς (πάλι αναζήτηση, πάμπολλες προτάσεις, και δικές μου επίσης). Όμως μια 60s style strat ή πιο γενικά μια με vintage style single coils θα σε βοηθούσε ακόμη περισσότερο, όπως και πολύ προσεκτικό σετάρισμα του ενισχυτή σου σε καθαρό ή πολύ ήπιο γρέζι, αν και για σοβαρές προθέσεις πάμε σε τρελές εντάσεις και σε εντελώς διαφορετικούς Marshall.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε funky bassmar,συμφωνω,απλα ρωταω αν με τη κιθαρα,τον ενισχυτη μου κ ενα fuzzface καταφερω κατι σε hendrix κ με το ηδη υπαρχον big muff κατι σε kyuss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.Ξερει κανεις αν μπορω να πλησιασω τον ηχο του μεγα Hendrix με gibson sg standard-marshall dsl 401-big muff pi κ να με βοηθησει με τις ρυθμισεις?Ευχαριστω.  

 

δεν νομιζω οτι θα πλησιασεις τον ηχο με αυτα σιγουρα ομως θα βγει κατι πιο μοντερνο (εγω γουσταρω παντως το rig σου) προσφατα ακουσα αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_jimi_hendrix_octavio.htm

112659.jpg

 

πανω σε εναν dsl μου θυμισε αρκετα Hendrix..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πετάλι δεν θα αλλάξεις κάτι... Η μάλλον δεν θα αλλάξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ... Με τον εξοπλισμό που είπες πάντως νομίζω πως ποιο εύκολα φτάνεις στο ύφος των kyuss....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bloody synday,εχω ψαξει στα θρεντς κ εχω διαβασει τις προτασεις σου.Δυστυχως δεν εχω strat κ σκοπευω να μεινω με το ''ταυρι''.Απλα αναρωτιομουν μηπως με το big muff γινοταν κατι...τελος παντων,μαλλον παμε για fuzzface η για το octavio (thanx gpiad) δηλαδη.Μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου