Προς το περιεχόμενο

Νirvana - Polly


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα "μηχανάκια" είναι μια κιθάρα fender cd-60, ένα μικρόφωνο audio technica AT4040, ένας προενισχυτής μικροφώνου UA Solo 610 και μια κάρτα ήχου Mackie Onyx 400f. :)

 

Έεετσι.... όταν έχεις ωραία "μηχανάκια" τι να το κάνεις το proccessing!

Και πάλι μπράβο φίλε! Άκουσα και τα υπόλοιπα κομμάτια στο site και είναι όλα super!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις υποδείξεις σας.

@didiridou

Προσπαθώ να αποφεύγω την επεξεργασία οπως ο διάολος το λιβάνι γιατί ποτέ δεν καταφέρνω να "μπαλώσω" κάτι απόλυτα όταν δεν το έχω πετύχει εξαρχής όπως το θέλω.

Τα συγκεκριμένα εργαλεία είναι και φθηνά και μεσαίας κατηγορίας αλλά και hi-end και έχουν επιλεχθεί μετά από πολλές ενδιάμεσες αγορές και ψάξιμο. Για home setup και για τις προσωπικές μου ανάγκες είμαι πολύ κοντά στο να έχω τον ήχο περίπου που θέλω χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

 

Παρεπιπτόντως, χαίρομαι που σου άρεσαν τα κομμάτια μας. Έχουμε κυκλοφορήσει το cd εδώ και ένα μήνα και είναι ελπιδοφόρο να ακούμε καλά λόγια. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος αποτελεί σταθμό στην ιστορία του ροκ, όχι μόνο για τους άσχετους που δεν είχαν ιδέα για το κίνημα του garage και του post punk αλλά και για όσους το παρακολουθούσαν στενά

 

respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος αποτελεί σταθμό στην ιστορία του ροκ, όχι μόνο για τους άσχετους που δεν είχαν ιδέα για το κίνημα του garage και του post punk αλλά και για όσους το παρακολουθούσαν στενά

 

respect

 

+1000

 

και τον τελευταίο μεγαλύτερο σε αντίκτυπο μέχρι σήμερα, 20 χρόνια μετά, λίγο λυπητερό, πολλά τα χρόνια..

 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστική παραγωγή από τον Butch Vig και μίξη φυσικά από τον μύθο Andy Wallace.

Kαμία σχέση με το πρώτο τους (Bleach) που παρεπιπτόντως έχει μερικά πολύ ωραία κομμάτια αλλά θάφτηκε κατά τη γνώμη μου από την παραγωγή.

Για τον Kurt τι να πούμε? Τρομερός εκφραστής της γενιάς του αν και μη καταρτισμένος μουσικός.

Και αυτή είναι η αλήθεια πιστεύω για τα μουσικά κινήματα. Αν εκφράζουν τις τάσεις και τους προβληματισμούς της εποχής τους, τότε μπορούν να γίνουν "πιο δημοφιλείς και από τον Χριστό" όπως είπε και ο Lennon κάποτε για τους Beatles.

Συμφωνώ ότι έχουμε να το νιώσουμε αυτό από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... καλά ρε παιδιά... Μην εκθεΐζουμε κιόλας την παραγωγή του δίσκου.. Οκ καλή ήταν, σίγουρα καλύτερη από το Bleach αλλά έχουν υπάρξει και καλύτερες παραγωγές "για την εποχή τους", όπως για παράδειγμα το Chocolate Starfish and Hot Dog Flavoured Water των Limp Bizkit την χρονιά που βγήκε... Κι όπως πολλά άλλα, απλά αυτό μου ήρθε πρώτο (μιας και βγήκε πριν καμιά δεκαετία).

Και μένα μ'αρέσει ο δίσκος αυτός των Nirvana, η φωνή του Kurt, το feeling που βγάζει το παίξιμο και των τριών.. Ίσως η απλότητα της μουσικής τους (τα τρία ακόρντα που χε πει και ο Kurt ότι ξέρει να παίζει  ::) ) να έπαιξε και εκείνη τον ρόλο της.

Οι Nrvana δημιουργήθηκαν την κατάλληλη στιγμή. Όταν ο κόσμος χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Για αυτό ευδοκίμησαν και τόσο.

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ως καλή παραγωγή δεν εννοώ ότι κάτι είναι "ιλουστρασιόν".

Αυτό ισχύει εώς ένα μικρό βαθμό. Το κυριότερο είναι να καταλάβεις απόλυτα τι έχει να δώσει η μπάντα, να δουλέψεις μαζί της και να το αναδείξεις στο 200%.

Αυτό έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και αυτό εννοώ ως "φανταστική παραγωγή" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θεωρώ το In Utero την καλύτερη παραγωγή των Nirvana και γενικά από οτιδήποτε έχει βγει μέχρι τις μέρες μας, το Nevermind είναι παραγωγή σταθμός στην ιστορία και η φράση "οκ καλή ήταν" και μάλιστα όταν την ακολουθεί μια σύγκρηση με έναν δίσκο ο οποίος είχε σίγουρα σαν πρώτο reference το Nevermind κατά την διάρκεια της δημιουργίας του απλά είναι άτοπη!

 

Σίγουρα με βάση τα γενικά standards του καλογιαλυσμένου λαού  ;D απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί κορυφαία παραγωγή αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν μια από τις παραγωγές που άλλαξε τα δρώμενα και τον τρόπο που γίνονται οι δίσκοι στις μέρες μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου