Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε σωστό format για DAW PC?


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα λέει άσχημα ο φίλος beelos, σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν κάποιον που αντιμετωπίζει πρόβλημα στην όλη διαδικασία... ;)

 

Μόνο σε δύο σημεία έχω μικρή ένσταση...

1) Θεωρώ προτιμότερο κάποιος να βάλει μια τελείως untouched έκδοση των Windows, χωρίς "tweaks" και λοιπά πειράγματα στο λειτουργικό (μάλλον και χωρίς antivirus, πραγματικά νιώθω ότι τα γονατίζουν τα pcάκια μας). Εξάλλου όλα μέσα είναι, ό,τι services θέλεις να απενεργοποιήσεις το κάνεις και μετά... (κοινώς συμφωνώ απόλυτα με ό,τι ανέφερε ο Νικόλας στην πρώτη του παράγραφο)

2) Όσον αφορά format/quick format, το format κάνει και ένα chkdsk το σκληρό σε περίπτωση που έχει bad sectors (εξ'ού και η καθυστέρηση)... Προσωπικά πάντα κάνω quick format, αλλά φυσικά αν κάποιος υποπτεύεται ότι υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο δίσκο καλό θα ήταν να κάνει κανονικό format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε beeros05, είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα περιγράφεις είναι ο σωστός τρόπος να στήσει κανείς ένα μουσικό PC; Παραθέτω μερικά ερωτήματα, θα ήθελα να μου πεις τί σκέφτεσαι για το καθένα από αυτά:

 

1) Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το να κάνεις partition στον σκληρό βοηθάει την απόδοση του συστήματος;

 

2) Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η οποιαδήποτε tweaked-performance-light εκδοχή των XP θα είναι σταθερή, χωρίς προβλήματα και δεν της λείπουν σημαντικά πράγματα που ενδεχομένως να χρειαστεί ο υπολογιστής;

 

3) Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ένας μέσος χρήστης γνωρίζει τί να κάνει αν του δώσεις το Hiren's Boot CD;

 

Last but not least...

4) Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ένα mid-range PC που θα αγοράσει κανείς σήμερα τα έχει ανάγκη όλα αυτά για να λειτουργεί σωστά;

 

 

Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, όντως μπορεί να κάνει κάποιος ένα στοιχειώδες tweaking σε μια εγκατάσταση Windows για να πηγαίνει καλύτερα το σύστημα. Αλλά οι υπερβολές καλό θα ήταν να αποφεύγονται κατά τη γνώμη μου.

 

1) Δεν υπάρχει λόγος να έχεις 1 partition όλο σου το σκληρό σε windows, το partition το προτείνουν οι vendors των προγραμματων. (πχ δες το read me του superior 2.0). Στην τελική να στο πω απλά...παθαινεις κάτι και πρέπει να ξανακανεις format στο c: γιατί να κανακάνεις εγκατάσταση όλους τους ήχους και να μην βάλεις απλά τη σουίτα και μετα να τους κάνεις allocate?

Όσον αφορά την απόδοση ειμαι σιγουρος απο προσωπικη εμπειρία, αν το θέμα partition-απόδοση-ασφαλεια μπορει να το διαψευσει κάποιος ας το κάνει

 

2) Η συγκεκριμένη που πρότεινα τη χρησιμοποιώ εγω σε PC με Pentium D @ 2.93, 2GB DDR2, 8400GS VGA ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ εδώ και μήνες. Απόλυτα σιγουρος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ πάντως για συστήματα μονοπύρηνα ή και pentium d ΝΑΙ τα προτείνω

 

3) Ειπαμε η διαδικασία απευθυνεται σε ατομα που ξερουν 5 πράματα επίσης είπα να το έχουμε ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ...

 

4)Αν εννοεις midi-range ενα pc που παιρνει με 800 ευρω με οθονη και φοράει core i5, 4GB DDR3, 9800GT κτλ κτλ ΟΧΙ δεν υπάρχει λόγος...βάζεις Win 7 και τελείωσες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελική ανάλυση ΔΕΝ υπάρχει ειδικό format για DAW.

 

Το που είναι καλύτερο να μοιράζεις τα directories είναι ένα θέμα. Εγώ εχω 2 σκληρούς και στον πρώτο τρέχουν Windows και προγράμματα καθως και τα VST. Αν έχεις μεγάλες ηχοθήκες με samples που κάνουν streaming είναι ευκολότερο για τον υπολογιστή να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο. Στον δεύτερο σκληρό σε ένα μεγάλο partition έχω τα αρχεία ήχου από τα πολυκάναλα.

 

Καλοσύνη σου να βοηθήσεις τον κόσμο, αλλά όπως σωστά γράφεις, κατέληξες αφού εφαγες τα μουτρα σου πολλές φορές δια της ατόπου απαγωγής. Οχι ο πιό ενδεδειγμένος δηλαδή.

 

Δε μιλησα για ειδικό φορματ, μίλησα για σωστη διαδικασία στο φορματ

 

Αν σου κλωτσησει ο σκληρος να δω πως θα τρεχεις και δε θα φτάνεις...εκτός και αν τον εχεις backup

 

Γιατί λες ότι έφαγα τα μούτρα μου?

 

edit δεν το διαβασα σωστα πριν (περι του εφαγα τα μουτρα μου) οκ τωρα τοπιασα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ίχνος ειρωνείας προς οποιονδήποτε, η σωστή διαδικασία για οποιαδήποτε διαδικασία είναι η παρακάτω :

 

RTFM

 

Read The Fucking Manual

 

Θέλουμε δε θέλουμε, όποιος έχει φτιάξει κάτι, έχει φάει εργατοώωωωωωρες στο R'n'D (research and development) άρα ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, και από τη στιγμή που αυτό το κάτι επίσημα το διαθέτει προς χρήση, οι οδηγίες του είναι ευαγγέλιο.

 

Θες να κάνεις Format, ωραία, διαβάζεις τι είναι το format ;

Θες να βελτιώσεις τον H/Y για DAW, διαβάζεις τι απαιτεί το DAW, σε τι πρωτόκολλα βασίζεται, και ο Η/Υ μας ως συσκευή αναφέρει μέσα στο στο εγχειρίδιο του τα αντίστοιχα του ; Το λειτουργικό ; Το εγχειρίδιο του λειτουργικού το έχουμε διαβάσει όλο ;

 

 

Δυστυχώς ισχύει για όλους μας.

 

RTFM

 

 

 

 

 

 

Μέχρι και στο www.noiz.gr όταν εισέρχεσαι πρέπει να διαβάσεις τους κανονισμούς.

 

 

Αν μερικοί παρεξηγηθούν για ρήματα γραμμένα στη προστακτική, ξύδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth και  bouzoukleri

 

+1000000

 

και λιγα εβαλα μηδενικα....

Εγχειριδιο χρησεως !

Τιποτε αλλο και ολα λειτουργουν.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κλωτσησει ο σκληρος να δω πως θα τρεχεις και δε θα φτάνεις...εκτός και αν τον εχεις backup

Γιατί λες ότι έφαγα τα μούτρα μου?

Eπειδή συμφωνώ απόλυτα με τον bouzoukleri για το RTFM, θα ήθελα να προσθέσω και μία παροιμία...

Με πορδές, δεν βάφουμε αυγά

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/External-HDD/Transcend-Storejet-Anti-Shock-Rubber-Housing-Red-500GB-External-HDD-TS500GSJ25M.htm

...γι αυτό έφαγες τα μούτρα σου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ίχνος ειρωνείας προς οποιονδήποτε, η σωστή διαδικασία για οποιαδήποτε διαδικασία είναι η παρακάτω :

 

RTFM

 

Read The Fucking Manual

 

αυτό φίλε δεν θα σε πάει μακριά

 

γιατί τα εγχειρίδια ασχολούνται με ΕΝΑ λογισμικό το καθένα, και δεν σου λένε τίποτε για το πώς θα στήσεις (σχεδόν) βέλτιστα ένα σύστημα που θα κάνει χρήση 7 διαφορετικών πακέτων

 

άρα ένας "καθολικός μπούσουλας"  προς αυτή την κατεύθυνση είναι επιθυμητός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή συμφωνώ απόλυτα με τον bouzoukleri για το RTFM, θα ήθελα να προσθέσω και μία παροιμία...

Με πορδές, δεν βάφουμε αυγά

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/External-HDD/Transcend-Storejet-Anti-Shock-Rubber-Housing-Red-500GB-External-HDD-TS500GSJ25M.htm

...γι αυτό έφαγες τα μούτρα σου!

 

ειπαμε ''εκτος αν εχεις κανει backup''

κατι αλλο σχετικα με το link που μου έστειλες...όταν ξεκινησα να μπλεκω με τα φορματ οι εξωτερικοι 500 παίζει να μην υπήρχαν και αν υπήρχαν δεν είχαν 85 ευρω, 100 ευρω είχε ο πρώτος μου 200άρης IDE

και να σας πω και κατι...διαγραψτε το κιολας αν νομιζει ο οποισδηποτε απο εσας οτι αυτα που εχω γραψει αποτελουν λανθασμενη διαδικασια.

To format δεν ειναι μπουταρω το cd και βαζω τα win φορματ σημαινει διαμορφωση και αυτά που εγραψα αποτελούν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΝΟΣ Η/Υ που θα τον χρησιμοποιούμε για μουσικες εφαρμογες.

Τωρα αν παίρνετε τα πράματα της μετρητης είναι δικό σας θέμα...

Επίση πείτε μου ειλικρινα σχετικα με το RTFM...πόσοι πιστευτετε ότι πραγματικά διαβαζουν το manual και αυτό το manual τι μπορει να λεει για τα specifications που να μην το ακολουθήσουμε και να τα κανουμε θαλασσα?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ το πρόβλημα είναι οτι προτείνεις ενα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΟ OS.

 

Και σαν OS να μη σε νοιάζει, έχεις χάσει αυτόματα το όποιο support απ'τον DAW manufacturer μιας και κανένας δεν παρέχει υποστήριξη των προϊόντων του σε μη επίσημες εκδόσεις OS.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ το πρόβλημα είναι οτι προτείνεις ενα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΟ OS.

 

Και σαν OS να μη σε νοιάζει, έχεις χάσει αυτόματα το όποιο support απ'τον DAW manufacturer μιας και κανένας δεν παρέχει υποστήριξη των προϊόντων του σε μη επίσημες εκδόσεις OS.

 

ναι εισαι σωστος αλλα το ενα είναι πώς θα ελέγξει - επιβεβαιωση η εταιρία πχ steinberg αν έχεις τα performance ή τα κανονικά...

υπερβολικά αλλοιωμένο πάντως δε θα το χαρακτηριζα όταν εχουν βγαλει ενα κιλο drivers που δε χρειαζονται

τωρα θα μου πεις ειναι και απενεργοποιημενα καποια services που μπορεί να χρειαστούν...αλλα είναι κάτι που λύνεται...

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου