Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες με παρόμοιο στύλ;


mikevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ψάχνοντας για ενισχυτή έπεσα στο παρακάτω κλιπάκι:

 

 

το οποίο με εντυπωσίασε. Μπορεί κάποιος γνώστης της jazz (jazz δεν είναι;) να μου υποδείξει κάποιους κιθαρίστες-άλμπουμ-κομμάτια με παρόμοιο στύλ/ήχο;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου υποδείξει κιθαρίστες-κομμάτια με παρόμοιο στύλ/ήχο;

 

Ευχαριστώ!

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174373.0

 

 

(δεν εχω δει το βιντεακι γιατι ειμαι στο γραφειο, αλλα μιας και μιλαμε για μπλουζ.... :P :P)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαζ μπλουζ...οκ Θαναση  ;)

χρησιμοποιει πολυ τις αναπτυξεις των ακκορντων σε 9-11...νιτιμινουιτες, δεν ακουσα κατι με ρυθμικο παιξιμο τζαζ (π.χ. 5/8, τζαζιζει λοιπον..αλλα οι φορμες που παιζει ειναι σε μπλουζ (τενεσσι μπλουζ).

Ας γκουγκλαρει ο φιλος, και youtube...εχει να ακουει...για μερες.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα κάνει εκτενή συζήτηση με τον Gianniss για αυτό το θέμα. Το blues και το swing είναι φόρμες πάνω στις οποίες χτίστηκε η jazz. Το γεγονός ότι κάποιοι jazzmen (και όχι όλοι) κράτησαν τη φόρμα αλλα στρίμωξαν εκει μέσα 345 ακόρντα δεν σημαίνει ότι δεν είναι blues πάλι. Το γεγονός πάλι ότι ένα σωρό άλλοι δεν χρησιμοποιούν παρα μόνο ακόρντα 7 δεν σημαινει ότι μόνο έτσι είναι το κλασσικό μπλουζ. Όλοι blend κάνουν, με την αισθητική που διαθέτουν.

 

Όπως πολύ σωστά τώρα είπε και ο Korgious ο άνθρωπος παίζει blues και απλά κάνει χρήση κάποιων ανεπτυγμένων τύπων στις συγχορδίες του. Τίποτε άλλο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αν ψάξεις λιγο τον Ted Greene θα βρεις πολλα απο τα στοιχεια που σου εκαναν εντυπωση...

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαζ μπλουζ...οκ Θαναση  ;)

χρησιμοποιει πολυ τις αναπτυξεις των ακκορντων σε 9-11...νιτιμινουιτες, δεν ακουσα κατι με ρυθμικο παιξιμο τζαζ (π.χ. 5/8, τζαζιζει λοιπον..αλλα οι φορμες που παιζει ειναι σε μπλουζ (τενεσσι μπλουζ).

Ας γκουγκλαρει ο φιλος, και youtube...εχει να ακουει...για μερες.

 

 

Ειναι λιγο ρισκο να αρχισουμε να λεμε οτι δεν παιζει αυτο αρα ειναι αυτο, παιζει το αλλο αρα ειναι το αλλο. Καταλαβαινεις τι εννοω. Το θεμα ειναι τι φραζαρισμα κανει.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου