Προς το περιεχόμενο

ξεκίνημα στο midi synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλώς σας βρήκα!

 

Ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με Reason και  Cubase,αλλά ενδιαφέρομαι να αγοράσω και ένα ταπεινό midi synth..το θέμα είναι πως οι γνώσεις μου περιορίζονται σε 5-6 χρόνια ηλεκτρικής κιθάρας και κάποια προ αμνημονεύτων ετών επαφή με πιάνο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία/πηγές,ωστέ να ξέρω πως θα πορευθώ τουλάχιστον στην αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημεραααααα!! Αν θες να ασχοληθεις σε φαση performance, ~γραψε στο youtube " Jexus - Wc Olo Garb " ~ .Στα synth's ειναι αρρωστακι το ατομο,πιστευω θα σε βοηθησει αρκετα.-Σε ολα τα tutorials  που εχει αναρτησει,δεν μιλαει,δεν λαλαειδεν χρειαζεται να πει τπτ δηλ...Δεν μασαει!!__Δες,ακου + θα καταλαβεις πολλα.cheers*

we speak alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκινας με ενα ταπεινο midi κοντρολερ να δεις πως θα σου παει  ::) ?

Για τα προγραμματα που αναφερεις υπαρχουν χιλιαδες plugin οπου ειναι αρκετα για το ξεκινημα σου.

 

Στην πορεια, οταν διαμορφωσεις αποψη, αγοραζεις αυτο που θες βαση των απαιτησεων σου.

 

Ως προς τα βιβλια γινε πιο συγκεκριμενος.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκινας με ενα ταπεινο midi κοντρολερ να δεις πως θα σου παει  ::) ?

Για τα προγραμματα που αναφερεις υπαρχουν χιλιαδες plugin οπου ειναι αρκετα για το ξεκινημα σου.

 

Στην πορεια, οταν διαμορφωσεις αποψη, αγοραζεις αυτο που θες βαση των απαιτησεων σου.

 

Ως προς τα βιβλια γινε πιο συγκεκριμενος.

 

Εχει δικιο ο φιλος.Με την πληθωρα και την ποιοτητα των plugin που υπαρχουν σημερα ενα midi controller μπορει να σε ικανοποιησει χωρις να χρειαστει να...σπασεις και τον κουμπαρα.

 

Βεβαια δεν διευκρινιζεις και ακριβως τι χρηση σκεφτεσαι να κανεις...πχ θες να το χρησιμοποιησεις για να γραφεις takes στο reason η στο cubase? το θες για ξεκινησεις να μαθαινεις πληκτρα? κτλ κτλ κτλ...στο λεω γιατι αν θες απλα να περνας νοτες σε DAW(και ηδη ξερεις κιθαρα) υπαρχουν πλεον και midi controllers που μοιαζουν με κιθαρα ωστε να μη χρειαστει να κανεις μαθηματα πληκτρων για να παιξεις αυτο που θες....οπως το YRG πχ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=master_keyboards_up_to_49_keys&oa=pra

 

Tσεκαρε εδω σαν πρωτη επαφη,οτι και να παρεις θα σε ικανοποιησει για αρχικο επιπεδο,αν εχεις γνωσεις κιθαρας δεν θα δυσκολευτεις να μεταβεις στην "ταστιερα "του πιανο αρκει να κανεις μια μικρη προσπαθεια,εγω εκανα με επιτυχια το αντιστροφο.Πιστευω αξιζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως και εγώ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι είχα ένα midi piano με 3 οκτάβες μόνο!Ήταν υπεραρκετές και δεν ξεπερνούσε η τιμή του τα 70 ευρώ:).όσον αφορά την εκμάθηση που ανέφερες,καλύτερα να δεις μήπως μπορείς να ξεκινήσεις κάποια μαθήματα σε κάποιο κρατικό ωδείο κοντά στο σπίτι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου