Προς το περιεχόμενο

Πετάλι που να αλλάζει κούρδισμα?


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια σορυ αλλα για ελατε λιγο στα ισια σας.

Αν δεν μπορουμε να αλλαζουμε τονους αναλογα με τη φωνη του καθε τραγουδιστη η τραγουδιστριας και να καταφευγουμε σε πεταλακια για αυτη τη δουλεια, τοτε τι θελουμε και παιζουμε κιθαρα??

Να βγαλουν ενα πεταλακι να παιζει μονο του, και να καθαρισουμε.

Τι να πουν και οι σαξοφωνιστες κλαρινιστες φλαουταδες (ειμαι και τετοιος) που για να αλλαξουν τονο ειναι ολοκληρο θεμα λογω ιδιομορφιας οργανων??

 

Μην καταφευγετε σε τετοιες λυσεις γιατι χαλατε τους εαυτους σας.

Εξ αλλου ποιος μαεστρος θα σε παρει για δουλεια να παιξεις τη στιγμη κατα την οποια δεν ξερεις να παιξεις σε γυναικειους τονους (αν μιλαμε για επαγγελματιες) και χρησιμοποιεις μηχανηματα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά τα λες, αν και στο τέλος μου τα χαλάς λίγο!  :)

Διαφορετικές ανάγκες, πολλά προϊόντα!  ;) Δεν είναι όλοι (και δεν θέλουν να γίνουν) pro!

 

Πάντως αυτό το morpheus drop tune φαίνεται εντυπωσιακό! Ειδικά αν σε live set υπάρχουν 1-2 κομμάτια που ένα πχ drop D θα τους έδινε άλλο αέρα, σου λύνει τα χέρια (ή σε γλυτώνει από έξτρα κιθάρα)!

Άραγε να "παίζει" όσο καλά υπόσχεται το βίντεο...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες, αν και στο τέλος μου τα χαλάς λίγο!  :)

Διαφορετικές ανάγκες, πολλά προϊόντα!  ;) Δεν είναι όλοι (και δεν θέλουν να γίνουν) pro!

 

Πάντως αυτό το morpheus drop tune φαίνεται εντυπωσιακό! Ειδικά αν σε live set υπάρχουν 1-2 κομμάτια που ένα πχ drop D θα τους έδινε άλλο αέρα, σου λύνει τα χέρια (ή σε γλυτώνει από έξτρα κιθάρα)!

Άραγε να "παίζει" όσο καλά υπόσχεται το βίντεο...;

 

Φιλε μου δεν ειμαι επαγγελματιας (αν και εχω κανει μερικα χρονια), αλλα εγραψα αυτο το ποστ ορμωμενος απο εδω που γραφει για τραγουδιαρες.

 

Δεν βρισκω παντως κατι κακο στο να μπορεις να κανεις και τον επαγγελματια...οταν και αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TSotir, υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος μπορεί να θέλει να αλλάξει σε κάποια φάση το κούρδισμα, αλλά με το να το συζητάμε δε βοηθάμε το φίλο που ψάχνει να βρει μια λύση σε αυτό που ζητάει, παρά θα πρέπει να κάτσει τώρα να διαβάσει και 3-4 άσχετα ποστ.

Ευχαρίστως αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα και να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σορυ αλλα για ελατε λιγο στα ισια σας.

Αν δεν μπορουμε να αλλαζουμε τονους αναλογα με τη φωνη του καθε τραγουδιστη η τραγουδιστριας και να καταφευγουμε σε πεταλακια για αυτη τη δουλεια, τοτε τι θελουμε και παιζουμε κιθαρα??

Να βγαλουν ενα πεταλακι να παιζει μονο του, και να καθαρισουμε.

Τι να πουν και οι σαξοφωνιστες κλαρινιστες φλαουταδες (ειμαι και τετοιος) που για να αλλαξουν τονο ειναι ολοκληρο θεμα λογω ιδιομορφιας οργανων??

 

Μην καταφευγετε σε τετοιες λυσεις γιατι χαλατε τους εαυτους σας.

Εξ αλλου ποιος μαεστρος θα σε παρει για δουλεια να παιξεις τη στιγμη κατα την οποια δεν ξερεις να παιξεις σε γυναικειους τονους (αν μιλαμε για επαγγελματιες) και χρησιμοποιεις μηχανηματα ??

 

+1

 

εντωμεταξυ, δεδομενου οτι καποιος ΞΕΡΕΙ πως να ρυθμισει ενα τετοιο πεταλι, σημαινει οτι εχει το καταλληλο αυτι για να ξεχωρισει διαστηματα και αρμονιες, οποτε βασει αυτου (και για χρηση που "βγαζει" τα λεφτα του), καταλαβαινω οτι απευθυνεται σε οσους δεν το χρειάζονται ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω καταρχήν ότι το μηχανηματάκι Morpheus περνάει από δοκιμή στο πρόσφατο τεύχος του περιοδικού Guitarist (το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα μιας και είναι το πιο ενδιαφέρον τεύχος τους που έχω δει τους τελευταίους 6 μήνες περίπου). Λένε αν θυμάμαι καλά πως ακούγεται ωραία, αλλά όσο χαμηλώνει το κούρδισμα τόσο πιο "ψηφιακό" ακούγεται (με την έννοια του ψεύτικου που δεν αποτελεί φυσική κόπια του unaffected ήχου). Τα leds του επίσης είναι λίγο δυσδιάκριτα σε σκηνή. Αν θυμηθώ κάτι θα σας το πω. Είναι και κινέζικο νομίζω (δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει την ποιότητα κατασκευής του, μπορεί ναι, μπορεί και όχι).

 

Τι να πουν και οι σαξοφωνιστες κλαρινιστες φλαουταδες (ειμαι και τετοιος) που για να αλλαξουν τονο ειναι ολοκληρο θεμα λογω ιδιομορφιας οργανων??

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Όλοι αυτοί που λες αλλάζουν τόνο σε χρόνο dt. Aν κατέχεις καλά το όργανο, σου λένε πχ. "πιάστο από φα μινόρε" και το κάνεις αμέσως με τους ανάλογους οπλισμούς, κάτι που κάνω κι εγώ αμέσως (παίζω κι εγώ φλάουτο). Το ίδιο γίνεται και με την κιθάρα, απλά είναι πιο εύκολο αν χρησιμοποιηθεί ένα καποτάστο γιατί κάνει αυτόματα την αναγωγή σε ψηλότερες κλίμακες και ξεκουράζει το χέρι που θα είχε τρελαθεί στα μπαρέ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Όλοι αυτοί που λες αλλάζουν τόνο σε χρόνο dt. Aν κατέχεις καλά το όργανο, σου λένε πχ. "πιάστο από φα μινόρε" και το κάνεις αμέσως με τους ανάλογους οπλισμούς,

Εάν έχεις πάει ΩΔΕΙΟ.....!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εμενα δεν μου αρεσουν τα πεταλια αλλαγης τονικοτητας συμφωνω με τους περισσοτερους σε αυτα που γραψανε, αλλα ο φιλος που εκανε το θρεντ αλλο πραγμα ζηταει!

 

Απλα θελει οπως ειπε να κατεβει σε καποιο κομματι σε drop c και στο επομενο κομματι να ειναι κουρδισμενος σε μι. δεν νομιζω να τον ενδιαφερει να μεταφερει την τονοκοτητα του κομματιου με το ειδη υπαρχων κουρδισμα του, παρα μονο να κουρδισει αυτοματα με καποιο πεταλι χαμηλα ωστε να παρει και τον απαραιτητο ογκο και μπασο ηχο για stoner.

 

Ο λογος παντως που δεν συμπαθω αυτα τα πεταλια τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια στην πεταλιερα μου ειναι οτι παιζοντας εχεις μια μικρη καθυστερηση απο την ωρα που θα χτυπησεις τη νοτα μεχρι να βγει η νοτα απο τον ενισχυτη λογο επεξεργασιας του σηματος απο το μηχανημα μεχρι να βγαλει το αποτελεσμα της τονικοτητασ που θες. Ενταξει δεν ειναι μεγαλος ο χρονος μονο λιγα ms αλλα πολλες φορες ειναι πολυ εμφανες ειδικοτερα οταν παιζεις και πολυ σπαστικο επισης.

 

Το παραπανω πεταλι που ποσταραν οι φιλοι δεν το ξερω και ισως επειδη ειναι εξιδικευμενο για αυτη την δουλεια μπορει να μην εχει το προβλημα που ανεφερα παραπανω τοσο εμφανες ειδικα οταν παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πεσατε και μας φαγατε κανονικα...  ;D ;D ;D

Ρε παιδια σορυ αλλα για ελατε λιγο στα ισια σας.

Αν δεν μπορουμε να αλλαζουμε τονους αναλογα με τη φωνη του καθε τραγουδιστη η τραγουδιστριας και να καταφευγουμε σε πεταλακια για αυτη τη δουλεια, τοτε τι θελουμε και παιζουμε κιθαρα??

Δεν ειπε κανεις οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε τονικοτητα αλλα πως ακριβως θα παιξεις μια μπασσα D οταν η χορδη ειναι κουρδισμενη σε E ;)? Και δεν μιλαω για ακκορντα, γιατι προφανως και μπορεις να αλλαξεις τονικοτητα σε οποιοδηποτε κουρδισμα, αλλα για riffs τι κανουμε? Δεν υπαρχει αλλη λυση.

Και για να απαντησω σε αυτους που προτειναν απλα να κουρδιζουμε πιο χαμηλα... Εχετε δοκιμασει να κουρδισετε κιθαρα σεταρισμενη για στανταρ κουρδισμα με 10ρες η 11αρες χορδες εναν ή δυο τονους κατω?? Ειναι απλα αδυνατο να γινει χωρις οι χορδες να παραχαλαρωσουν ;D ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου