Προς το περιεχόμενο

KORG M1


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις πρόβλημα με τους σκυλάδες??Δεν κατάλαβα κιόλας μήπως να αρχίσω να ακούω άλλη μουσική,,άντε τώρα

 

Τεράστιο πρόβλημα. Η "μουσική" τους προσβάλλει την αισθητική μου, και κυρίως έχει εκτοπίσει τη γνήσια ελληνική μουσική. Αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι ποτέ δεν αυτοαποκλούνται σκυλάδες, αλλά "λαϊκοί μουσικοί", "λαϊκοί τραγουδιστές" κλπ. Κι αυτό είναι η χειρότερη ξεφτίλα.

 

Όξω οι σκυλάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ:

 

ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ SYNTHESIZER. ΜΗΝ ΑΥΤΑΠΑΤΑΣΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΤΕ ΛΑΙΚΑ (ΕΝΩ ΠΑΙΖΕΤΕ ΣΚΥΛΟΠΟΠ, AVANT-GARDE ΓΥΦΤΟΥΛΕΞ Κ.Λ.Π.), ΜΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΘ' ΟΛΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΤΕ ΓΙΑ Μ@Λ@ΚΕΣ.

 

Οκ,το ακυρώνω το μπουκαλάκι που λέγαμε το βράδυ,,άντε κ εσύ τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω μερικώς, και θα θελα παρα πολυ, απο τη στιγμη που ειχα ασχοληθει παλιότερα εκτενως με την παραδοσιακή μουσική και τωρα με τα synthesizers, να μπορέσω να τα συνδιασω, για δικους μου λόγους.

 

Συμφωνω ομως σε αυτο για τα τουρκο-σκυλο-ποπ. Σε καμία περιπτωση για εθνικιστικους σκοπους, μην παρεξηγηθω. Το ιδιο είναι και με το Σουηδο-μεταλ.

 

Παντως θα ήθελα πολύ να παιξω συνθεσαϊζερ (οχι arrangers και ζουρναδες και τουρκικα βιολια) σε τετοια μουσικη. Δεν ξερω βεβαια αν τα καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ1 το μακραν διαχρονικα σκυλοπληκτρα. Πανηγυρια γυφτοκαταστασεις με τους ελεεινους αυτους ηχους για αρκουδες και αλλα ζωα του τσιρκου. Ελα ρε παιδια στο 2010 ζουμε που θυμηθηκατε αυτη την σκυλοαντικα! Ελεος πια!! >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λιώσει στο γέλιο με τη θεματολογία των threads που βγαίνουν στο κάτω μέρος της οθόνης (συναφή threads).  ;D ;D ;D

 

π.χ. ήχοι για PA, μετατροπή για Triton και δε συμμαζεύεται. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με στεναχωρεί πολύ που το θέμα έχει γίνει "ένας για όλους και όλοι εναντίων των σκυλάδων". Λες και αυτό ήταν το ζήτημα του thread... ::)

 

Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω την αρχική τοποθέτηση του brees21. Αφενός το M1 έχει προ πολλού πάψει να θεωρείται περιζήτητο, αφετέρου έχω πάρα πολύ καιρό να δω πληκτρά με M1 επί σκηνής.

Αν είναι κάποια πράγματα που το καθιστούν θρυλικό (αυτό νομίζω ότι δεν είναι ψέμα), είναι ότι ήταν το πρώτο workstation με τη μορφή που τα ξέρουμε σήμερα και ότι ο ήχος του ήταν χαρακτηριστικότατος και είχε πολλά άκρως ενδιαφέροντα presets.

 

Σήμερα όμως είναι εντελώς παρωχημένο, όπως κι αν το δει κανείς. Ο μόνος λόγος να έχει κάποιος ένα M1 είναι να θέλει τους ήχους-σήμα κατατεθέν της AI synthesis engine (τα εντελώς ψεύτικα πιάνα, πολύ παχιά pads και strings, 80's-style synth ήχους κλπ) αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις από το M1 για να το καταφέρει αυτό, από το Korg Legacy Digital Edition μέχρι μεταχειρισμένα N364, N5 και άλλα synths με την ίδια μηχανή σύνθεσης.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] αφετέρου έχω πάρα πολύ καιρό να δω πληκτρά με M1 επί σκηνής.[...]

 

Όσοι από τους συμφορουμίτες ζουν στην επαρχία (στην ευρύτερη κεντρική Ελλάδα και πιο ειδικά στη Θεσσαλία), θα ξέρουν ότι υπάρχουν ορισμένες κυριακάτικες εκπομπές που παίζουν "δημοτικά" τραγούδια. Στο 80-90% των περιπτώσεων το πλήκτρο που παίζει είναι Μ1, και μάλιστα με ένα στακάτο ήχο τύπου pacman. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιοι μουσικοί που πλασάρουν το ότι αυτό είναι αναπόσπαστο κομμάτι της μουσικής μας παράδοσης, πραγματικά με θλίβει αφάνταστα. Και το χειρότερο είναι ότι πολλοί από αυτούς τους οργανοπαίχτες είναι μιας κάποιας ηλικίας, που σημαίνει ότι στη ζωή τους έχουν σίγουρα ακούσει γνήσια δημοτικά τραγούδια, αλλά από ό,τι φαίνεται κάπου στην πορεία μεταλλάχθηκαν, ποιος ξέρει για ποιους λόγους...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω με Μ1 κ μαλιστα οχι σκυλαδικα. Αλλα το χω σαν 2 πληκτρο , οχι σαν μαστερ. ΤΗ ζεστασια που χουν τα strings , τα γεματα brass , τα leads που σκοτωνουν δε τα βρισκεις σε πληκτρα της νεοτερης γενιας. Για δοκιμαστε το κ σε μη σκυλαδικο προγραμμα. κυκλοφορουν απειροι ηχοι για να φτιαξεις δικη σου μπανκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brees, κακά τα ψέματα, μεροκάματο με Μ1 δε βγαζεις, τουλαχιστον οχι χωρις να σου βγει η παρθενος μεχρι να φτιαξεις εναν ηχο. Υπάρχουν πλέον workstation που φτιαχνεις ΚΑΘΕ ήχο σε 5'.

 

Επίσης το Μ1 θες δε θες, και σε συγκριση με τα νεα μηχανηματα, σε περιορίζει στο να ακουγεσαι Εϊτίλας (80's).

 

Σιγουρα το εχουν χρησιμοποιησει διαφοροι αλλοι (pink floyd στο Us and them ισως) αλλά μιλάμε για εναν ξεπερασμενο ήχο που μονο απο νοσταλγία ή "ιστορικους λογους" μπορει να είναι η καλυτερη επιλογή για κάποιον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε παιζω για τα φραγκα, γι αυτο κ παιζω ακομα τη μουσικη που γουσταρω. Παντως σε οσα live το χρησιμοποιησα με εβγαλε ασπροπροσωπο. Μονο μειονεκτημα ο ογκος του που ειναι ολοκληρο τανκ. Φυσικα πρωτο κ βασικο μου συνθ ειναι το Juno G. Σε συνδιασμο με το Μ1 κανει ενα πολυ δυνατο συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου