Προς το περιεχόμενο

ακουστικη κιθαρα.''επιστροφη στη φυση''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα του τοπικ ισως ειναι λιγο παραπλανητικο , αλλα το τελικο νοημα ειναι οτι ψαχνω για ακουστικη και θελω να καταληξω σε μια απο τις παρακατω.εχω δοκιμασει μεχρι τωρα τις lakewood d32/m32 - guild d55 -tacoma dr16 cutaway.αυτη που πραγματικα γουσταρω ειναι η guild.

να τονισω οτι δ ε ν με ενδιαφερει να εχει ηλεκτρικα πανω της.προτιμω το μικροφωνο οπου χρειαστει.θα παιζει κατα 80% ακκορντα και ετσι με βλεπω για dreadnaught σκαφος.θελω ηχο γεματο , σκαστο,οχι τριξιματα και φαλτσες οκταβες , χαμηλωμενη, ζαντωμενη....ooops!(ξεφυγα)!! :lol:

 

παντως οι υποψηφιες ειναι

 

guild d 40

tacoma dr16c

lakewood d32

 

αποκλειονται οι yamaha-takamine-κιθαρες τυπου ovation-godin.(οχι οτι θα με χαλαγε η multiac steel sa ... 8) )

 

γνωμες???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι απαντηση θες δηλαδη :D ?? Αφου την πηρες την αποφαση σου.

Αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, κι εγω αναμεσα σε guild και tacoma θα κινουμουν οποτε, αφου σου εκατσε καλυτερα η πρωτη, go ahead!!

 

Αυτη που εχει κερδισει το ενδιαφερον μου, αν και μαλλον οχι για main ακουστικη, ηταν η Taylor Big Baby. Διαφορετικος ηχος, καλη ποιοτητα και πολυ φτηνη. Αλλα μαλλον ειναι εκτος θεματος εδω.

 

Καλα παιξιματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LAKEWOOD & ξερο ψωμι,κορυφαιες κιθαρες σε πολυ λογικη τιμη,ειδικα αν τις συγκρινεις με τις κατσαρολες τiς ΤΑΚΑΜΙΝΕ & τις μετριες φθηνες Guild :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει αραγε το οτι τα σωματα dreadnaught κανουν πιο πολυ για ακκορντο-κατασταση εννω τα υπολοιπα για σολο παιξιμο και το αντιστροφο?

 

μ αρεσε πολυ η d-32

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

οι "τακομα" ειναι κιθαρες της fender?

 

μοιαζουν με τις guild?

 

ειναι made in usa?

 

αξιζει η αγορα καποιου μοντελου που να guild-ιζει?

 

καμμια all time classic martin μεχρι 1500 - 2000 ευρω , το μεγιστο??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την 32 σειρα της Lakewood,δοκιμασα την Μ-32.Απιστευτη κιθαρα.στην κατηγορια τιμης απο τις καλυτερες πιστευω.προτεινω Lakewood.και σε πολλα ξενα acoustic guitar forums,εχουν πολυ καλες κριτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την 32 σειρα της Lakewood' date='δοκιμασα την Μ-32.Απιστευτη κιθαρα.στην κατηγορια τιμης απο τις καλυτερες πιστευω.προτεινω Lakewood.και σε πολλα ξενα acoustic guitar forums,εχουν πολυ καλες κριτικες.[/quote']

 

ποια η διαφορα m32 με d32? μονο το σωμα της κιθαρας? ποια εχει καλυτερο ηχο για ακκορντα και ποια για σολο?

 

ποια εχει την μεγαλυτερη ενταση?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με τις ακουστικές δεν έχω καλή σχέση, την 32 την άκουσα και εγώ και έμεινα ξερός.

Φοβερός ήχος για τα λεφτά της (2300 δεν είναι λίγα βέβαια, αλλά παίρνεις καλή κιθάρα).

Την ίδια μέρα έτυχε να ακούσω και την D-41 της Martin που αν θυμάμαι κάνει κοντά στα διπλάσια, και δεν με εντυπωσίασε. Καλά μη βαράτε... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου