Προς το περιεχόμενο

ακουστικη κιθαρα.''επιστροφη στη φυση''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να το ξαναθεσω πολυ απλα με διαφορετικη διατυπωση.

οταν ηταν να αγορασω ηλεκτρικη μου ειπαν μερικοι παλιοι φιλοι οτι υπαρχει η "σχολη" της fender & gibson.

 

τωρα θελω να λυσω το προβλημα της ακουστικης την οποια την θελω 90% για δυνατο γεματο ογκωδες & ευκρινες ΡΥΘΜΙΚΟ παιξιμο .

και ρωτω : στις ακουστικες , ποιες ειναι οι αντιστοιχες? guild & martin?

 

ποια ειναι η stratocaster και η les paul των ακουστικων?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέρνα στον διαμαντόπουλο όποτε μπορείς η όπου άλλου (δεν ξέρω ποιος άλλος φέρνει) και δοκίμασε την Blueridge BR-70 (ι και την 60) έχει ακριβώς τον ήχο που περιγράφεις και μπορεί να σε σώσει από πολλά χρήματα όπως έσωσε και εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H D-32 ειναι η dreadnought.H M-32 ειναι το μεγεθος grand concert.(αν θυμαμαι καλα).το dreadnought σχημα επειδη ειναι πιο μεγαλο σκαφος κιθαρας ,υποτιθεται εχει μεγαλυτερη ενταση,ογκο στον ηχο.για αυτο προτειμαται για πιο ''δυνατο'' παιξιμο.εγω δεν ειδα και τεραστιες διαφορες αναμεσα στην Μ που δοκιμασα και στην dreadnought που εχω.βεβαια ενα πιο εμπειρο αυτι ισως μπορει να τις διακρινει.

οσον αφορα για το ποιες ειναι αντιστοιχα fender kai gibson στις ακουστικες,δεν θα ελεγα να μπεις σε αυτο το τρυπακι.σε ψηφοφοριες στο acoustic guitar magazine,αλλα και απο αυτα που ακουγονται ειναι οι martin και οι taylor.επαιξα την μερα που δοκιμασα την lakewood με μια taylor 310ce.πιστεψε με δεν θα εδινα πανω απο 500ευρο για μια τετοια κιθαρα.και μια larrivee lv-03re των 1600 ευρο ηταν πολυ καλυτερη απο την taylor.αυτο δεν σημαινει οτι η μια ειναι καλυτερη μαρκα απο την αλλη.απλα ισως ετυχε σε αυτες που εγω δοκιμασα.το καλυτερο λοιπον που εχεις να κανεις ειναι αυτο που εχουν χιλιοπει πολλα απο τα ατομα που ξερουν πραγματα πιο πολλα απο μενα¨.να δοκιμασεις οσες μπορεις περισσοτερες κιθαρες.αν μενεις αθηνα ιδιως,μην κανεις αγορα με βαση μονο το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις τα αυτάκια σου, αφού δε σου άρεσε η Taylor 310ce.Αυτή την κιθάρα την αγόρασα από τον απατεώνα αντιπρόσωπο ZOZEF και αν είχα ξανά επιλογή σίγουρα θα ήταν η ίδια με τη διαφορά ότι θα την ψώνιζα από τον thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για τις taylor συμφωνώ και τις θεωρώ υπερεκτιμημένες...δύο που έτυχε να ακούσω με απογοήτευσαν...

η ΕΚΟ (6 χορδη μαυρη country) που είχα στην εφηβεία μου στα τέλη των 70's

είχε καλύτερο -για τα γούστα μου- ήχο... (μακάρι να την είχα ακόμα) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παλια την 410 η 412 taylor.δεν με ικανοποιησε.δεν ακουγοταν ηχος ακουστικης....ηλεκτριζε λιγο.

 

παλιοτερα ειχα και μια ovation.δεν κανει για unplugged παιξιμο με αντρικο φωνητικο συνολο.ψοφια απο ενταση ...

 

2-3 martin που ειχα παιξει παλιοτερα στον διαμαντοπουλο (δεν θυμαμαι μοντελα) μου αφησαν την εντυπωση οτι παιζω με μια αριστης ποιοτητας κλασσικη κιθαρα που φοραει συρματινες χορδες.δεν ηταν dreadnaught παντως...

 

4 μοντελα takamine εχουν φιλοι μου εδω στο νησι και δεν μ αρεσουν καθολου.

 

αρα οι επιλογες μου ειναι αναμεσα σε lakewood-guild & tacoma (την dr14 , ακουσα στον καγμακη και μου αφησε αριστη εντυπωση μεχρι που πηρα στα χερια μου και την guild d55 που ειχε εκει.....αχ...

 

δινω μεχρι 1800 το....ΜΕΓΙΣΤΟ .

 

τι να κανω....και δεν ειμαι και αθηνα να κανω γυρες να ακουω.... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυράκο μου, θα σου πώ ενα παράδειγμα που θα το πιάσεις εύκολα.

Οι Martin έχουν το ίδιο "πρόβλημα" με τους Boogie. Σπανιότατα θα αρέσουν σε κάποιον απο την πρώτη-δεύτερη ακρόαση γιατί είναι πολύ μεσαίες και ξερές, όπως δηλαδή και ο Mk I που έχεις.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι απλούστατος: και τα δύο προιόντα απευθύνονται σε μουσικούς που αναζητούν εργαλεία για τη δουλειά τους,και δευτερευόντως σε χομπίστες που κυνηγούν εντυπωσιασμούς.

Παραδοσιακά ο Martin ήχος είναι "στενός" και ξερός στα πρώτα χρόνια ζωής του οργάνου, πλούσιος σε αρμονικές στα μεσαία, προκειμένου να ξεχωρίζει στη μίξη, και πλήρως ακομπρεσάριστος για να "ακούει" την πένα τόσο καλά όπως και τα δάχτυλα.

Με τον καιρό κι όσο χρησιμοποιείς το όργανο θα διαπιστώσεις πως "ωριμάζει" και αποκτά νέες πιο "τρισδιάστατες" αρμονικες σε μπάσα και πρίμα, ενώ διατηρεί την χαρακτηριστική έλλειψη compression για την οποία φημίζεται.

Για τις ακουστικές κιθάρες και την ιστορία τους,η Martin είναι ότι η Fender και η Gibson μαζί στον χώρο των ηλεκτρικών.

 

Σκέψου τα αυτά Σπυράκο, γιατί 1800 Ευρώ είναι ποοοοολλά λεφτά και με τις ακουστικές δεν υπάρχουν μαγνήτες/καλώδια/μπιμπλίκια για να κρύψεις ατέλειες.

 

(Οχι, δεν έχω Martin, αλλά όταν ακούω κάποιον καλό ακουστικό παίχτη να παίζει με κάποια - και λόγω δουλειάς μου συμβαίνει συχνά- καταλαβαίνω ποσο απλά είναι τα πράγματα :wink: )

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου εκανε το ''κλικ'' η Guild ορμα!!Δεδομενου οτι οπως ειπες λογω αποστασης με αθηνα δεν μπορεις να γυρισεις μαγαζια για δοκιμες,χτυπα την.ολα που λεμε εμεις οι υπολοιποι ειναι και ολιγον υποκειμενικα,μιας και τα γουστα του καθενος σε θεματα ηχου,το πως του καθεται στα χερια κτλ,διαφερουν.

 

οσο για την Taylor,αντε τα δικα μου αυτακια κατι ειχαν παθει.αλλα τι συμπτωση να εχουν παθει το ιδιο και τα αυτακια στα αλλα 2 παιδια που ηταν μαζι μου.και στην τελικη δεν κατηγορησα τη συγκεκριμενη εταιρια.απλα ειπα οτι η συγκεκριμενη κιθαρα για τα γουστα μου δεν ηταν η αναμενομενη,ιδιως για επιπεδο τετοιας εταιριας.αν εξαιρεσεις την μι και σι χορδες,οι υπολοιπες 4 ακουγονταν αψυχες.λες και τις ''μπουκωνες'' καπως με το δεξι χερι.τι να κανω δηλαδη;να πω οτι μου αρεσε;φταιγαν οι παλιες χορδες;σεταρισματα και τετοια;δεν ξερω.και ακριβως,επειδη αυτο μπορει να ετυχε σε μενα, ειπα να παρει κιθαρα που την εχει ακουσει πρωτα.και να παρει την Guild αφου του αρεσε.δε σημαινει οτι επειδη εμενα μου αρεσε η Lakewood ολοι θα πρεπει να παρουν απο εδω και περα Lakewood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μαζί σου είμαι.Όποια γούσταρε περισσότερο και την πόθησε πραγματικά, αυτήν να πάρει, όχι όμως να λέμε πως ακούσαμε την Taylor 310ce και την κοστολογούμε περί τα 500 ευρώ.Αν είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο όργανο που έπαιξες από κατασκευής.ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο.

Δεν κάνω διαφήμιση κι ούτε έχω κανένα λόγο,πιστεύω έγινε αντιληπτό και από την προηγούμενη τοποθέτηση μου.Εκφράζω μια άποψη κιθαρίστα όμως που γύρισε όλα τα μαγαζιά της Θεσ/νίκης και έπαιξε όλα τα όργανα που υπάρχουν σ'αυτή την πόλη,που μεταξύ μας είναι και ψιλοχωριό...

Με βεβαιότητα μπορώ να πω και για θέμα που δεν επαφίεται στο γούστο το καθενός,ούτε στα χέρια του,ότι η Taylor διαθέτει τον πιο φυσικό ήχο κιθάρας όταν μπαίνει στο ρεύμα.Ακούστε το περιβόητο taylor expression system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου