Προς το περιεχόμενο

Fender Super reverb silverface - Αναπαλαίωση!


xaris123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν όχι, σκέψου μήπως βάλεις Mallory 150's ή Sozo Blue! Καλοί οι Orange Drops αλλά στον συγκεκριμένο Fender θα προτιμούσα κάτι άλλο!

 

+11 για sozo blue molded, ή τουλαχιστον οχι Orange drops...

 

απο TAD καλοι ειναι και οι oilcaps τους. Χωρις να ειναι τιποτε "high end", εχουν ενα ευρυ συχνοτικο φασμα και δεν χρωματιζουν τον ηχο ιδιαιτερα. Καθαροι, αλλα οχι αποστειρωμενοι, προς το "warm sounding".

 

Οι sozo blue που πλεον εχω βαλει βρισκονται στη φαση "στρωσιματος" και αξιολογησης, αλλα δινουν πολυ καλα αποτελεσματα. Οι πρωτες εντυπωσεις μου: sparkling αλλα οχι HiFi και ξεροι, ωραια tight μπασσα και "γεματα" μεσαια.

 

Οι Orange drops που εχω (αυτοι που βρισκονταν στον twin και ειναι απο τους και καλα παλιοτερους/καλυτερους OD's) εχουν ενα "αδειο" πεδιο-μεσαια, αναιμικα μπασσα και μεταλλικα πριμα...   μπλιαχ

 

Αρκετα καλοι ειναι και οι Jupiter vintage tone που ειχα παλιοτερα.

Συγκριτικα με τους blue molded τους βρισκω πλεον λιιιιγο "θολους".

Παλια τους ειχα συνδυασμενους με TAD Oilcaps σε διαφορα σημεια και ειχα βγαλει πολυ εντυπωσιακα αποτελεσματα...

 

Αξιζει να σημειωθει (για τους μη "γνωστες" ...αναγνωστες) οτι μιλαμε παντα για μικρες διαφορες και φυσικα η πραγματικη "μαγκια" ενος (λαμπατου) ενισχυτη βρισκεται (και/κυριως) αλλου. Αυτα για να μην παρεξηγιομαστε.

Απλα μια και πιασαμε πυκνωτοσυζητηση, ειπα να πω κι εγω τα δικα μου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

@mystrer_maze

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες σου και το pm σου. Να 'σαι καλά.

 

@studio54Gr

 

Hard wired είναι η τεχνολογία δημιουργία κυκλωμάτων χωρίς τυπωμένη PCB (point to point) και χρησιμοποιεί ...Hard wires!!! Και ναι, κολλούσαν με το χέρι και όχι με ρομποτικά!

 

Καλό απόγευμα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσεις εχετε ξεφυγει τελειως ''με την καλη εννοια''. ;)

 

Αααα μολις τελειωσεις την αναπαλαιωση να σου φερω και τον δικο μου Super Reverb για refresh? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς σχετικά με τους πυκνωτές της TAD "Mustard Caps" τίποτα? Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τους παλιους του super reverb με αυτούς ή με τους Mallory 150 Series Polyester Caps....

Kαμια πρόταση περι του θέματος για να κάνω επιτέλους αυτή τη κ@λοπαραγγελία απο tad και hotroxuk! Αυτοί οι άτιμοι οι πυκνωτές με κρατάνε πίσω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς σχετικά με τους πυκνωτές της TAD "Mustard Caps" τίποτα?

 

Τους εχω παρει για εναν ενισχυτη που φτιαχνω...δυστυχως ομως γνωμη δε μπορω να εκφερω μεχρι να τον τελειωσω και να τον ακουσω (και αυτο θα αργησει λιγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα τους Mallory 150's.... όχι δεν έχω δοκιμάσει τους TAD... απλά θα προτιμούσα τους Mallory 150's.  ;D

 

Μην βιάζεσαι... αυτά θέλουν υπομονή και... μεράκι!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επιτέλους το τέρας μπήκε ξανά στη πρίζα!! Και ο π@π@ρας είχα ξεχάσει από τη ζαλάδα μου να συνδέσω τα μεγάφωνα!! Yes! Μάλλον έχω τσουρουφλίσει τον μ/τ εξόδου! :'(

 

Θυμάται κανείς για το πρωτεύον τι αντίσταση πρέπει να έχει? Σε μπλε και καφέ μετράω 168Ω. Δεν είχα τι να τα κάνω τα λεφτά και λέω "άντε να τον κάψω βρε αδερφέ Πάσχα είχαμε" !!

 

Παρεμπιπτόντως μπήκαν επάνω οι εξής καινούργιες λαμπίτσες:

2 x 6L6GC JJ 

2 x ElectroHarmonix 12at7

4 x TungSol 12ax7

Το όλον 135Ευρώ από μαγαζί με hi-end υλικό στην Αθήνα.

 

To θέμα με τους πυκνωτές δεν έχει τελειώσει. Όλοι οι ηλεκτρολυτικοί που χρησιμοποιήθηκαν είναι οι TAD gold caps. Οι υπόλοιποι επίσης TAD σειρά vintage oil caps. Στο άμεσο μέλλον θα γίνουν αλλαγές και δοκιμές με άλλους..ίδωμεν..

Α και μη ξεχάσω, η περισσότερη καλωδίωση καθώς και όλες οι βάσεις (μαρτύριο) αλλάχθηκαν με πορσελάνινες. Κάτι αλλαγές στο phase inverter ♠στους διαιρέτες και κάτι άλλα ψιλά που θα τα συνοψίσω τελειώνοντας το.

Είχε παίξει τρελή πατέντα από τον προηγούμενο (ή προ προηγούμενο) ιδιοκτήτη με το ground switch και το push-pull ποτενσιόμετρο του master..Το master push pull είχε αντικατασταθεί με κανονικό ποτενσιόμετρο. Τη δουλειά του αρχικού push pull διακόπτη την έκανε πλέον το διακοπτάκι του ground switch..Είχαν βάλει διπλό διακόπτη και τα καλώδια τα οδηγούσαν κατευθείαν εκεί που επενεργούσε το εργοστασιακό push pull ποτενσιόμετρο..Τρέχα γύρευε!! Εννοείτε πως ο πυκνωτής 0.47 στο διακόπτη της "γείωσης" είχε αφαιρεθεί. Πάλι καλά..Με τα πολλά, το master volume πήρε πόδι καθώς και η πατέντα με το ground switch το οποίο έμεινε πάνω καθαρά για διακοσμητικούς λόγους..

Συμβαίνει και το εξής περίεργο. Ο ενισχυτής δουλεύει με 117 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Έχω step down αυτομετασχηματιστή από 220 σε 110, για την ακρίβεια 109..Στην έξοδο για τα νήματα του power transformer (χωρίς καταναλώσεις) έχω μετά βίας 5.8V με αποτέλεσμα οι 3 τελευταίες μικρές ίσα που ανάβουν..Μάλλον θα πρέπει να γίνει δοκιμή με 120V μήπως και πάρει τα mV που του λέιπουν..(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους το τέρας μπήκε ξανά στη πρίζα!! Και ο π@π@ρας είχα ξεχάσει από τη ζαλάδα μου να συνδέσω τα μεγάφωνα!! Yes! Μάλλον έχω τσουρουφλίσει τον μ/τ εξόδου! :'(

 

Θυμάται κανείς για το πρωτεύον τι αντίσταση πρέπει να έχει? Σε μπλε και καφέ μετράω 168Ω. Δεν είχα τι να τα κάνω τα λεφτά και λέω "άντε να τον κάψω βρε αδερφέ Πάσχα είχαμε" !!

 

Χαλάρωσε! Δεν καίγεται και τόσο εύκολα! Μάλλον οκ είναι! 168Ω είναι μια χαρά για πρωτεύον....

 

Συμβαίνει και το εξής περίεργο. Ο ενισχυτής δουλεύει με 117 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Έχω step down αυτομετασχηματιστή από 220 σε 110, για την ακρίβεια 109..Στην έξοδο για τα νήματα του power transformer (χωρίς καταναλώσεις) έχω μετά βίας 5.8V με αποτέλεσμα οι 3 τελευταίες μικρές ίσα που ανάβουν..Μάλλον θα πρέπει να γίνει δοκιμή με 120V μήπως και πάρει τα mV που του λέιπουν..(?)

 

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι! 10V κάτω, είναι αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να τη γλίτωσε? Δεν έχω προλάβει να τον δοκιμάσω ακόμα. Όσο για τη τάση στα νήματα θα δοκιμάσω μια ημιανόρθωση με κανα πυκνωτάκι μαζί μπας και τσιμπήσει λίγο παραπάνω και φθάσει τα 6.3 με 6.5.. Θα ενοχληθούν από το ψευτό--dc τα νήματα, δε πιστεύω...

 

Επίσης τα μεγαφωνάκια αναστήθηκαν με αλλαγή κώνων και έγινα άψογα! Ο μάστορας ήταν φοβερός...

Για την ώρα σκέφτομαι την αλλαγή του balance pot σε πραγματικό bias adjustment κύκλωμα γιατί το πρώτο στις μέρες μας με matched λυχνίες μου φαίνεται άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα την γλύτωσε... οι τελικές δεν ξέρω... αλλά για λίγα λεπτά δεν νομίζω να έγινε και κάτι.

 

Από το dc δεν θα πάθουν κάτι τα νήματα. Αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ανέβει λίγο παραπάνω. Καλύτερα να βρεις άλλο αυτομετασχηματιστή ή Variac καλύτερα.

 

Για τις matched λυχνίες μη δίνεις και τόση σημασία. Μετά από μερικές ώρες χρήσης παύουν να είναι matched.... ίσως και γι'αυτό να ακούγεται καλύτερα ένας ενισχυτής μετά το "στρώσιμο" των τελικών!  ;D

Θεωρώ, πάντως, τη ρύθμιση bias πιο χρήσιμη αφού οι αλλαγές του bias είναι πιο αντιληπτές ακουστικά από το αν οι λυχνίες είναι matched ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου