Προς το περιεχόμενο

Fender Super reverb silverface - Αναπαλαίωση!


xaris123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!???????????

Θενξ ;)

 

Ω ναι! το τσέκαρες?

Παρεμπιπτόντως, έχει ασχοληθεί κανείς με αγορά tolex από μοναστηράκι-ερμού? Οκ έξω υπάρχει, εδώ έχει βρει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίο εύρημα!

 

Καμμένα δεν είναι σίγουρα, το ενα έχει μια μικρή τρυπούλα από πίσω μόνο..ανσε ενδιαφέρουν πες μου γιατί μάλλον θα τα αλλάξω..

 

Aν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν νομίζω και περιπτώσεις στο ίντερνετ (ή και στην Ελλάδα) που αποκαθιστούν τον κώνο ενός μεγαφώνου κάνοντας reconing. To μειονέκτημα είναι πως χάνει το worn-in feel και ήχο του ο κώνος όταν βάζεις έναν ολοκαίνουργιο, το πλεονέκτημα είναι πως έχεις πάλι ένα μεγάφωνο και πάλι 100% λειτουργικό (αν ο κώνος είχε ζημιά), και με την αυθεντική vintage αισθητική και μαγνήτες/πηνία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο εύρημα!

 

Aν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν νομίζω και περιπτώσεις στο ίντερνετ (ή και στην Ελλάδα) που αποκαθιστούν τον κώνο ενός μεγαφώνου κάνοντας reconing. To μειονέκτημα είναι πως χάνει το worn-in feel και ήχο του ο κώνος όταν βάζεις έναν ολοκαίνουργιο, το πλεονέκτημα είναι πως έχεις πάλι ένα μεγάφωνο και πάλι 100% λειτουργικό (αν ο κώνος είχε ζημιά), και με την αυθεντική vintage αισθητική και μαγνήτες/πηνία.

 

Ναι ναι το γνωρίζω, είχα ασχοληθεί παλιά σε hifi ηχεία που είχα. Θα δω στο τέλος τι θα κάνω με αυτά, δε θα μείνουν έτσι πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ!

 

Πριν λίγες ημέρες απόκτησα έναν super reverb silverface 45W του 70κάτι..Ο ενισχυτής βρισκόταν για σχεδόν 10 χρόνια μέσα σε έναν παραδοσιακό αλευρόμυλο  :o στη Χαιρώνεια λίγο έξω από τη Λειβαδιά...  Πρίν καταλήξω ότι "παντού υπάρχει ένας fender" ρίξτε μια ματιά στις φωτό..

Ο σειριακός αριθμός είναι Α79029 και βάσει αυτού ο ενισχυτής χρονολογείται το πρώτο μήνα του 1976.. Ο συγκεκριμένος φοράει 4 δεκάρια μεγάφωνα και έχει ποτενσιόμετρο master volume καθώς και στο τροφοδοτικό χρησιμοποιεί την GT5U4 για ανόρθωση. Τον είχαν φέρει από αμερική και είναι 110V και του έχουν προσθέσει greek patent.. μετασχηματιστή για 220..

εχω παρει ζβαρνα ολους τους αλευρομυλους μπας και βρω και εγω κανεναν αλλα ματαια.....να πιασω τους νερομυλους μηπως???????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι! το τσέκαρες?

Παρεμπιπτόντως, έχει ασχοληθεί κανείς με αγορά tolex από μοναστηράκι-ερμού? Οκ έξω υπάρχει, εδώ έχει βρει κάποιος?

 

Tolex, δεν νομίζω να βρεις εδώ. Μόνο, δερματίνη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για το ευρημα!

 

οι σκισμενες μεμβρανες επιδιορθωνονται με ...χαρτοπετσετα !

 

tolex κλπ θα βρεις μονο απο το εξωτερικο. Εγω ειχα παρει απο allparts.

 

Αν θελεις πειραγματα στο κυκλωμα, αναλαμβανω ευχαριστως...

(αλλα βρισκομαι στη Θεσσαλονικη)

 

Ο ενισχυτης μπορει να γινει 1000 φορες καλυτερος απο οτι ειναι ηδη.

 

Το να κρατησεις τα παλια μεγαφωνα εμπεριεχει κι ενα ρισκο, γιατι μπορει να τα "σκασεις" και μετα να εχεις προβληματα. Οσο ναναι, ειναι ταλαιπωρημενα...

 

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.

 

Και παλι συγχαρητηρια! Εκπληκτικο ευρημα!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reconig?? Οχι. Ετσι εχασα τα δικα μου(δε μ ενοιξε ηταν 43ετων) αλλα μετα απο δοκιμη οχι ξανα.

Γνωμη μου χαλασμενος κωνος πεταμενο ηχειο(γορδιος)

Ετσι mystery maze? ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Στολλα ή σε αντιπρόσωπο μεσω παραγγελίας μπορείς να βρείς σχεδόν τα πάντα,σε λιγότερο χρόνο και με απόδειξη...

Πρόσφατα έβαλα και εγώ μεταλλικές γωνιές και το εξωτερικό δίχτυ όπως θα δείς στις φωτογραφίες  στον Bassman που έκανα combo όχι και τοσο πετυχημένα, για να μπορέσεις να το βάλεις αρκετά τεντωμένο και  με τις πτυχές σωστά οριζόντια και κάθετα χρειάζονται δύο άτομα και αρκετή υπομονή..

Tolex δεν έχω βάλει ποτέ αν δεν βρείς  μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα υλικά σε μεγάλο μαγαζί που έχει δέρματα(πλαστικά)γιά ταπετσαρίες αυτοκινήτων απο εκεί να προμηθευτείς και την βενζινόκολλα το γιατί θα το καταλάβεις μετα απο 5-10 χρόνια οταν θα σου ξεκολάει .

Η λυχνία GZ34 έχει πιο μεγάλη αντοχή σε ανοδικό ρεύμα για αυτό προτιμάται απο τη 5u4

Η 7025 ειναι ισοδύναμη με τη Ε83CC και θεωρητικά έχει χαμηλότερο θόρυβο απο την ECC83.

Προς Θεού μη βάλεις Celestion στο μηχάνημα ψάξε να βρείς Jensen ή ότι άλλο σε AlNiCo

Θα χαλάσεις τον ήχο του καλύτερου ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας ever..

 

Καλή συνέχεια!

DSC_7312.thumb.JPG.ec581729992e443235ac6ebc989cdf2c.JPG

DSC_7314.thumb.JPG.bac42a5097568aa78858ea61626bdc4e.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για το ευρημα!

 

οι σκισμενες μεμβρανες επιδιορθωνονται με ...χαρτοπετσετα !

 

tolex κλπ θα βρεις μονο απο το εξωτερικο. Εγω ειχα παρει απο allparts.

 

Αν θελεις πειραγματα στο κυκλωμα, αναλαμβανω ευχαριστως...

(αλλα βρισκομαι στη Θεσσαλονικη)

 

Ο ενισχυτης μπορει να γινει 1000 φορες καλυτερος απο οτι ειναι ηδη.

 

Το να κρατησεις τα παλια μεγαφωνα εμπεριεχει κι ενα ρισκο, γιατι μπορει να τα "σκασεις" και μετα να εχεις προβληματα. Οσο ναναι, ειναι ταλαιπωρημενα...

 

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.

 

Και παλι συγχαρητηρια! Εκπληκτικο ευρημα!

 

Να σαι καλα! Θα αλλαχθούν τα μεγάφωνα μαλλον.. Πειράγματα και λοιπά "κυκλωματικά" είναι τα αγαπημένα μου! Είχα καιρό να ασχοληθώ με ανακατασκευές. Πολλά λαμπάτα ραδιόφωνα, ασύρματοι, πομποδέκτες..Ότι σε point to point κυκλωμα με εξιτάρει χρόνια τώρα! Αν και τρωω δούλεμα από φίλους για την αρχαιολαγνεία.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για να μπορέσεις να το βάλεις αρκετά τεντωμένο και  με τις πτυχές σωστά οριζόντια και κάθετα χρειάζονται δύο άτομα και αρκετή υπομονή..

 

οχι κατ'αναγκη. εγω μονος μο το περασα και δεν ξεφυγε ουτε χιλιοστο...

 

για re-tolexing μπορεις να παρεις ιδεες απο ενα παλιο thread μου.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου