Προς το περιεχόμενο

Fender Super reverb silverface - Αναπαλαίωση!


xaris123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά πάσα πιθανότητα την γλύτωσε... οι τελικές δεν ξέρω... αλλά για λίγα λεπτά δεν νομίζω να έγινε και κάτι.

Από το dc δεν θα πάθουν κάτι τα νήματα. Αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ανέβει λίγο παραπάνω. Καλύτερα να βρεις άλλο αυτομετασχηματιστή ή Variac καλύτερα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Τη γλίτωσε τελικά ο εξόδου και οι τελικές :D Χθες μπήκαν και οι τελευταίοι πυκνωτές, συνδέθηκαν, πρόχειρα πάνω στο παγκο, τα μεγάφωνα και σηκώθηκε ο διακόπτης...Σκοτώνει και έτσι όπως είναι! Η καμπίνα του δεν είναι ακόμη έτοιμη και επίσης έχει πολλές ατέλειες σε γειώσεις, ποτενσιόμετρα  και το θέμα φυσικά με την τάση στα νήματα... θα παίξω με variac να δω που θα κάτσει καλύτερα από το 110 και πάνω...

Για την αλλαγή του tube balance κυκλώματος σε πραγματική  ρύθμιση bias προτείνετε να ακολουθήσω πιστά το κύκλωμα από το ΑΒ763 ή έχετε δοκιμάσει και κάτι άλλο με καλύτερα αποτελέσματα? Αντικατέστησα την εργοστασιακή δίοδο με τη BY399 και σκέφτομαι όταν γίνει η μετατροπή να μπει ενας ηλεκτρολυτικός στα 110μ ή παράλληλα σε αυτόν επιπλέον ένας 33αρης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!  :)

 

Για το bias, το κύκλωμα του ΑΒ763 είναι νορμάλ. Ακολούθησε αυτό και αργότερα αν θες πειραματίζεσαι με κάτι άλλο. Αν και δεν θα χρειαστεί...

Μια απλή δίοδος 1Ν400x θα κάνει μια χαρά την δουλειά της. Καλή ιδέα είναι τους πυκνωτές να τους χρησιμοποιήσεις σε CRC. Δηλαδή, 110μ - αντίσταση - 33μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

οι σκισμενες μεμβρανες επιδιορθωνονται με ...χαρτοπετσετα !

 

Πολυ ενδιαφερον

Μπορεις αν θες να εξηγησεις αυτη την τεχνικη φιλε μου?

Τι κολα χρησιμοποιεις?

Γενικα η ολη διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να μην ανοιγω καινουργια ενοτητα μια και ειστε γνωστες του ενισχυτη.

Γνωριζει κανεις που θα κοιταξω για το serial number?

Εσωτερικα στο πλαι εχει ενα χαρτακι,εκει που ειναι το σχεδιαγραμμα με τις λαμπες εχει και κατι νουμερα.

Αυτο ειναι?

Διαβαζω οτι πρεπει να εχει ενα γραμμα πριν τα νουμερα αλλα ο δικος μου δεν εχει κατι τετοιο.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να μην ανοιγω καινουργια ενοτητα μια και ειστε γνωστες του ενισχυτη.

Γνωριζει κανεις που θα κοιταξω για το serial number?

Εσωτερικα στο πλαι εχει ενα χαρτακι,εκει που ειναι το σχεδιαγραμμα με τις λαμπες εχει και κατι νουμερα.

Αυτο ειναι?

Διαβαζω οτι πρεπει να εχει ενα γραμμα πριν τα νουμερα αλλα ο δικος μου δεν εχει κατι τετοιο.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποια βοηθεια

Φιλε Γρηγορη κατ αρχας καλωσηρθες στη κοινοτητα... :)

Ο serial βρισκεται στο πισω panel τερμα δεξια, χτυπημενος στο σασσι και εχει πχ αυτη τη μορφη: Β24144

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα σας έπεσε στα χερια μου ένας ενισχυτής fender super reverb silver face . Serial number A618171, μπορουμε να ξέρουμε χρονολογία ακριβως; Ειπα να ασχολειθω για ανακατασκευή . Ειναι χαλια αλλα θα τον καταφέρω σιγα σιγα επισης θα κανω και ενα  αντίγραφο του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Savvoulis82 είπε

Καλησπερα σας έπεσε στα χερια μου ένας ενισχυτής fender super reverb silver face . Serial number A618171, μπορουμε να ξέρουμε χρονολογία ακριβως; Ειπα να ασχολειθω για ανακατασκευή . Ειναι χαλια αλλα θα τον καταφέρω σιγα σιγα επισης θα κανω και ενα  αντίγραφο του ..

Με ένα απλό γκουγκλάρισμα εδώ... https://www.guitarinsite.nl/serienummers-fender-amps_eng.php

 φαίνεται ότι είναι του 1976

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Με ένα απλό γκουγκλάρισμα εδώ... https://www.guitarinsite.nl/serienummers-fender-amps_eng.php

 φαίνεται ότι είναι του 1976

 σ ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου