Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Midi (επειγον)


Chaostar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπον το πρόβλημα εχει ως εξής. Εχω ενα Sound Module (roland jv-1010), ενα midi keyboard (m-audio) και ενα footswitch (fcb 1010).

 

Εκανα την εξής συνδεσμολογια. Από το midi out του FCB sto midi in του Roland, και απο το midi out του M-audio στο midi in του FCB.

 

Τα πεταλια λειτουργουν, τα patches αλλαζουν σωστα, αλλα κατι γινεται οταν παιζω με το keyboard, σαν να κολλανε νοτες απο το προηγουμενο patch, σαν να ακουγεται ενας βομβος (οπως στα πολυ μπασα του πιανου), κατι κουλες νοτες σαν να κανει transpose κλπ.

 

Παλιοτερα το keyboard που ειχα, ειχε και midi in και midi out και δεν δεν ειχα προβλημα...τωρα τι να κανω (εαν παρεμβαλλω ενδοιαμεσα midi interface ολα ειναι κυριλε, αλλα το χρειαζομαι σε live, και το interface ειναι USB...

 

HElP παιδες.

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Με τη σύνδεση που έκανες ακούς το αποτέλεσμα του midi merging (..και υποθέτω ότι γι'αυτό έχεις πρόβλημα...) των δυο controllers και το midi in σε controllers με ένα midi in που δεν είναι usb (σύνδεση με computer) δε χρησιμοποιείται έτσι πάντα αλλά για να δέχονται sysex messages.

 

...αλλά και το midi interface πάλι merging κάνει....εδώ έχω πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ....

 

Tα controllers με ένα midi in που συνδέονται με usb στο computer με το midi in κάνoυνε αυτό που θέλεις και το computer αναγνωρίζει το δεύτερο controller που είναι στο midi in του πρώτου σαν ξεχωριστό...και δεν κάνει merging.

Αλλιώς (controllers μη usb ή με το usb να μην είναι συνδεδεμένο σε computer και να παίρνουνε ρεύμα από τροφοδοτικό) κάνουνε merging ή το αγνοούν τελείως το δεύτερο controller που έχεις στο midi in τους. Tι από τα δύο θα κάνουνε εξαρτάται από το controller στο οποίο συνδέεις και το δεύτερο.

 

Kοινώς δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις και νομίζω πως αυτό που θες δε γίνεται με το παρόν setup αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο θα ήθελα και εγώ να μάθω...

 

Μάλλον σε μπέρδεψα...θα το ψάξω

 

Mε το παλιό σου midi keyboard δούλευε αυτή η σύνδεση? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό μου keyboard (ενα Fatar) δουλευε διοτι εστελνα απο midi out του Fatar σε midi in του JV και απο midi out του FCB σε midi in του Fatar....

 

Το Μ-Αudio ομως εχει μονο midi out...

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι ΔΕΝ γίνεται πραγματικό midi merging, με το παρόν setup. Η λύση θα είναι να βάλεις μία ενδιάμεση συσκευή η οποία να έχει ΚΑΙ midi in ΚΑΙ midi out. Δεν έχεις κάτι κατάλληλο; Κανά μικρό εφεδάκι, ένα άλλο rack synth το οποίο να μην σκοπεύεις να παίξεις, αλλά να το χρησιμοποιήσεις μόνο γι' αυτή τη δουλειά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το behringer δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει merging κανονικά.

Στο m-audio ή στο behringer μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που ''μπερδεύει'' το Roland, γιατί αν πάρει το Roland κάποιο μήνυμα bank ή program που δεν υποστηρίζει τότε κάνει default σε άλλη αξία...

 

Μια δεύτερη περίπτωση είναι να ξεπερνάς την πολυφωνία του roland αλλά αν δούλευε πριν και δουλεύει και με midi merger το πιθανότερο είναι αυτό που λέει ο eye και το οποίο δεν είναι κθόλου ευγενικό εκ μέρους της behringer....πως το κατάφεραν οι ......midi είναι, 200ων χρονών τεχνολογία. Σε αυτή την περίπτωση midi solutions εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη Midi Solutions Ελλαδα δεν βρήκα, αυτο εδώ κανει;

 

http://www1.hellasnet.gr/amidi/m_merge.htm

 

Απο οτι διαβασα πρεπει να ειναι οκ...

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κάνει

 

..και μία διευκρίνιση. Αν το πρόβλημα είναι αυτό που λέμε τότε δεν ωφελεί να παρεμβάλλεις άλλη συσκευή γιατί πάλι από το behringer θα περάσεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως αν ήθελες κάτι τέτοιο από το midi through θα έβγαινες (αν υπήρχε επιλογή) από αυτή τη συσκευή και όχι από το midi out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι' date=' κάνει

 

..και μία διευκρίνιση. Αν το πρόβλημα είναι αυτό που λέμε τότε δεν ωφελεί να παρεμβάλλεις άλλη συσκευή γιατί πάλι από το behringer θα περάσεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως αν ήθελες κάτι τέτοιο από το midi through θα έβγαινες (αν υπήρχε επιλογή) από αυτή τη συσκευή και όχι από το midi out.[/quote']

 

Το midi out του Behringer λεει πανω midi out/through....

 

Κατι αλλο που παρατηρησα σημερα... συνδεσα το FCB/JV με το Kurzweil, το προβλημα δεν διορθωθηκε..αλλά...τα leds του Behringer αναβοσβηζαν στη γωνία μονο οταν παταγα καποια νότα, ενώ με το keystation τα led αυτο αναβόσβηνε συνεχεια...σημαινει κατι;

 

Επισης επειδη πολυ πιθανο να εχω κανει καμια πατατα, ξερει κανεις πως κανει factory reset το keystation; το μανιουαλ δε λεει τπτ....

 

Αν καποιος εχει να μου προτεινει καποια αλλη συνδεσμολογια ευπροσδεκτος..παραθετω τις διαθεσιμες εξοδους

 

Keystation ----> midi out

JV----> Midi out, in, through

Behringer -----> Midi in, out/through (αυτο γιατι ειναι σε ενα δεν γνωριζω)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου